Ministr Chovanec chce, aby zákon o zbraních stihla projednat současná vláda

ČTK ČTK
5. 2. 2017 13:32
Milan Chovanec podá ústavní zákon o zbraních jako poslanecký návrh, aby se stihl projednat ještě v tomto volebním období. Zákon má dát majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. Podle ministra už je návrh podepsaný. Chovanec zdůrazňuje, že důsledkem zákona nemá být to, aby měl každý člověk v Česku zbraň. Návrh chce umožnit lidem bránit se mimo jiné proti teroristům.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, podá ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jako poslanecký návrh.

Chce tak zajistit, že se zákon stihne projednat ještě v tomto volebním období Sněmovny. Uvedl to v neděli v pořadu televize Prima Partie.

"My jsme měli debatu s panem premiérem a dalšími kolegy z vlády. Protože čas kvapí a vláda má před sebou několik měsíců činnosti a do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli, že to podáme jako poslanecký návrh," vysvětlil Chovanec. "Chceme tím ušetřit čas, abychom byli schopni ten zákon projednat," dodal.

Podle ministra už je návrh podepsaný a podpisy má u sebe předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Vedle poslanců sociální demokracie podle Chovance návrh podepsali i zákonodárci z ostatních sněmovních stran s výjimkou TOP 09.

Chovanec zdůraznil, že důsledkem zákona nemá být to, aby měl každý člověk v Česku zbraň. Smysl normy se lidem snaží vysvětlit ve videu nazvaném "Bezpečná země, nebo Divoký západ?". "Legální držitelé zbraní, kteří jsou proškoleni, se stanou součástí bezpečnosti země. Budou se do ní zapojovat stejně tak, jako se do ní zapojují například aktivní zálohy české armády," uvádí v něm k podstatě návrhu.

"Nechceme zvýšit počet zbraní mezi lidmi ani zjednodušit přístup k nim," tvrdí a dodává, že ten, kdo použije zbraň mimo nutnou obranu nebo krajní nouzi, bude i nadále trestán.

Návrh chce umožnit lidem bránit se mimo jiné proti teroristům například při útocích nákladními automobily, které se loni staly v Nice a v Berlíně. V okamžiku takových útoků mají státní orgány podle Chovance jen omezené možnosti účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už dříve uvedl, že Chovancův návrh je "neuvěřitelně podivný a absurdní". K takovému kroku podle Pelikána přistupuje stát, když zcela selhávají jeho bezpečnostní opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy