Chovanec: Na vnitru od nového roku otevřeme centrum boje proti terorismu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 17:36
Součástí ministerstva vnitra by mělo být od příštího roku specializované centrum pro boj proti terorismu, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na bezpečnostním auditu ČR. "Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni," dodal. Členy centra by měli být civilní zaměstnanci ministerstva, nikoli policisté a tajné služby. Premiér Bohuslav Sobotka požaduje také navýšení kapacit bezpečnostních složek a ochranná opatření na Letišti Václava Havla.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Economia

Praha - Na ministerstvu vnitra by od začátku příštího roku mělo fungovat specializované centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám. Na konferenci k prvním výsledkům bezpečnostního auditu ČR to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přibližně 30 odborníků by podle Chovance mohlo například bránit šíření nepravdivých informací a propagandy.

"Audit nám už teď odhalil, že je nutné, aby stát měl centrum, které bude komplexně monitorovat teroristické a hybridní hrozby i tzv. propagandu cizí moci," uvedl Chovanec v tiskovém prohlášení. Příkladem hybridní hrozby jsou podle ministra kampaně, kterými samozvaný Islámský stát míří na základní zájmy státu a společnosti.

"Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni," popsal ministr úkol centra boje proti terorismu, které by mělo začít fungovat od začátku roku 2017. "Budou to civilové, zaměstnanci ministerstva vnitra. Nechci, aby v tom byli policisté ani zástupci tajných služeb," dodal ministr. Jedna z menších buněk by se mohla specializovat na analýzu dezinformací z otevřených zdrojů včetně sociálních sítí a jejich vyvracení.

Dalším novým prvkem v ochraně před terorismem by se mohl stát Národní systém ochrany měkkých cílů. Jsou to místa, kde se shromažďuje velké množství lidí, například obchodní centra, univerzity a velké závody. "Jde také o důležité infrastrukturní body, které zajišťují rozvod elektrické energie nebo vody," doplnil Chovanec.

Stát by v tomto systému fungoval jako metodická opora - soukromým objektům by radil, jak zvýšit odolnost proti útokům. S finanční pomocí ale nepočítá. "Jsme připraveni poskytnou metodickou pomoc, ale u těch privátních subjektů si myslíme, že by si to měly platit samy," podotkl ministr.

Obě novinky jsou prvními výsledky bezpečnostního auditu, který resortu vnitra zadal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalším průběžným opatřením je podle Sobotky navyšování kapacit policie, armády a tajných služeb nebo zlepšení ochrany mezinárodních letišť v Česku.

Dalším krokem k posílení bezpečnosti v Česku je podle premiéra zlepšení ochranných opatření na pražském Letišti Václava Havla a dalších mezinárodních letištích v zemi. Sobotka s Chovancem se seznámili se situací na pražském letišti v úterý. Ve stejný den oba členové vlády prověřili také připravenost na krizové situace v pražském metru.

Ministr vnitra řekl novinářům, že Česko je podle jeho názoru nejvíce ohroženo extremismem, migrací a také nedostatkem vody. "Bezesporu je to sucho, které z toho dnes vychází. Velmi nás překvapilo, jak je toto téma náročné na řešení. Je třeba s tím začít velice rychle něco dělat," poznamenal Chovanec.

Bezpečnostní audit ČR bude mít 11 kapitol zaměřených na jednotlivé hrozby. Předběžně je zatím uzavřeno pět - extremismus, terorismus, bezpečnostní aspekty migrace a antropogenní a přírodní hrozby. Dalších šest oblastí by mělo být zpracováno do konce léta. Chovanec doufá v to, že na konci příštího roku by se materiálem mohla zabývat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy