Chovanec: Na vnitru od nového roku otevřeme centrum boje proti terorismu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 17:36
Součástí ministerstva vnitra by mělo být od příštího roku specializované centrum pro boj proti terorismu, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na bezpečnostním auditu ČR. "Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni," dodal. Členy centra by měli být civilní zaměstnanci ministerstva, nikoli policisté a tajné služby. Premiér Bohuslav Sobotka požaduje také navýšení kapacit bezpečnostních složek a ochranná opatření na Letišti Václava Havla.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Economia

Praha - Na ministerstvu vnitra by od začátku příštího roku mělo fungovat specializované centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám. Na konferenci k prvním výsledkům bezpečnostního auditu ČR to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přibližně 30 odborníků by podle Chovance mohlo například bránit šíření nepravdivých informací a propagandy.

"Audit nám už teď odhalil, že je nutné, aby stát měl centrum, které bude komplexně monitorovat teroristické a hybridní hrozby i tzv. propagandu cizí moci," uvedl Chovanec v tiskovém prohlášení. Příkladem hybridní hrozby jsou podle ministra kampaně, kterými samozvaný Islámský stát míří na základní zájmy státu a společnosti.

"Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni," popsal ministr úkol centra boje proti terorismu, které by mělo začít fungovat od začátku roku 2017. "Budou to civilové, zaměstnanci ministerstva vnitra. Nechci, aby v tom byli policisté ani zástupci tajných služeb," dodal ministr. Jedna z menších buněk by se mohla specializovat na analýzu dezinformací z otevřených zdrojů včetně sociálních sítí a jejich vyvracení.

Dalším novým prvkem v ochraně před terorismem by se mohl stát Národní systém ochrany měkkých cílů. Jsou to místa, kde se shromažďuje velké množství lidí, například obchodní centra, univerzity a velké závody. "Jde také o důležité infrastrukturní body, které zajišťují rozvod elektrické energie nebo vody," doplnil Chovanec.

Stát by v tomto systému fungoval jako metodická opora - soukromým objektům by radil, jak zvýšit odolnost proti útokům. S finanční pomocí ale nepočítá. "Jsme připraveni poskytnou metodickou pomoc, ale u těch privátních subjektů si myslíme, že by si to měly platit samy," podotkl ministr.

Obě novinky jsou prvními výsledky bezpečnostního auditu, který resortu vnitra zadal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalším průběžným opatřením je podle Sobotky navyšování kapacit policie, armády a tajných služeb nebo zlepšení ochrany mezinárodních letišť v Česku.

Dalším krokem k posílení bezpečnosti v Česku je podle premiéra zlepšení ochranných opatření na pražském Letišti Václava Havla a dalších mezinárodních letištích v zemi. Sobotka s Chovancem se seznámili se situací na pražském letišti v úterý. Ve stejný den oba členové vlády prověřili také připravenost na krizové situace v pražském metru.

Ministr vnitra řekl novinářům, že Česko je podle jeho názoru nejvíce ohroženo extremismem, migrací a také nedostatkem vody. "Bezesporu je to sucho, které z toho dnes vychází. Velmi nás překvapilo, jak je toto téma náročné na řešení. Je třeba s tím začít velice rychle něco dělat," poznamenal Chovanec.

Bezpečnostní audit ČR bude mít 11 kapitol zaměřených na jednotlivé hrozby. Předběžně je zatím uzavřeno pět - extremismus, terorismus, bezpečnostní aspekty migrace a antropogenní a přírodní hrozby. Dalších šest oblastí by mělo být zpracováno do konce léta. Chovanec doufá v to, že na konci příštího roku by se materiálem mohla zabývat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 18 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy