Chodí na základku a už mají světové úspěchy. To jsou nejtalentovanější malí Češi 2019

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 1. 2020 19:53
Soutěž Zlatý oříšek již od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje nejtalentovanější a nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celého Česka. Ze 174 přihlášek napříč obory dvacetičlenná porota vybrala 21 finalistů ve věku od 6 do 14 let. V pořadu České televize, odvysílaném na Nový rok, bylo vyhlášeno sedm vítězů, držitelů Zlatého oříšku. Zde jsou jejich vizitky.
Šachový mistr světa do osmi let Jiří Bouška.
Šachový mistr světa do osmi let Jiří Bouška. | Foto: Zlatý oříšek

Jiří Bouška (8 let) - mistr světa v šachu

Jiří Bouška z Kameniček nedaleko Hlinska je velmi úspěšný šachista a aktuální mistr světa ve zrychleném šachu (tzv. rapid šach).

Ještě ani neuměl číst a už sám trávil mnoho času nad odbornými knihami, kde studoval tahy. I nyní veškerý čas věnuje samostudiu hry z knih i počítačovým šachovým programům. Každý víkend tráví na turnajích a vozí cenné medaile, třeba zlatou z MS v rapid šachu z Minsku v srpnu 2019.

"Porazil jsem hodně Rusů, také nějakého Australana," vzpomíná na úspěšný světový šampionát. "Rapid šachy mě baví, protože to tam rychle odsejpá," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy