Chodí na základku a už mají světové úspěchy. To jsou nejtalentovanější malí Češi 2019

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 1. 2020 19:53
Soutěž Zlatý oříšek již od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje nejtalentovanější a nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celého Česka. Ze 174 přihlášek napříč obory dvacetičlenná porota vybrala 21 finalistů ve věku od 6 do 14 let. V pořadu České televize, odvysílaném na Nový rok, bylo vyhlášeno sedm vítězů, držitelů Zlatého oříšku. Zde jsou jejich vizitky.
Šachový mistr světa do osmi let Jiří Bouška.
Šachový mistr světa do osmi let Jiří Bouška. | Foto: Zlatý oříšek

Jiří Bouška (8 let) - mistr světa v šachu

Jiří Bouška z Kameniček nedaleko Hlinska je velmi úspěšný šachista a aktuální mistr světa ve zrychleném šachu (tzv. rapid šach).

Ještě ani neuměl číst a už sám trávil mnoho času nad odbornými knihami, kde studoval tahy. I nyní veškerý čas věnuje samostudiu hry z knih i počítačovým šachovým programům. Každý víkend tráví na turnajích a vozí cenné medaile, třeba zlatou z MS v rapid šachu z Minsku v srpnu 2019.

"Porazil jsem hodně Rusů, také nějakého Australana," vzpomíná na úspěšný světový šampionát. "Rapid šachy mě baví, protože to tam rychle odsejpá," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy