ČHMÚ vydal kvůli suchu a horku výstrahu proti požárům

Markéta Žižková
30. 4. 2012 11:00
Výstraha platí od pondělních 11 hodin až do odvolání
Hasiči bojují s požárem lesa u Přemyslovic.
Hasiči bojují s požárem lesa u Přemyslovic. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Praha - Slunečné počasí s sebou do Česka nepřineslo jen příjemné letní teploty, ale také vyšší riziko vzniku požárů.

Český hydrometeorologický ústav tak v pondělí vydal varování před nebezpečím požárů. Platí od dopoledních 11 hodin až do dovolání pro celé území České republiky.

"V důsledku pokračujícího suchého a velmi teplého počasí se zvyšuje index nebezpečí požárů, a tedy i riziko šíření požárů vyvolaných jak přírodními faktory, tak v důsledku založených ohňů," upřesnil ústav na svých webových stránkách.

Pondělí a úterý by přitom mělo být podle meteorologů ještě ve znamení vysokých teplot a jasné oblohy, postupem týdne by ale mělo přibývat oblačnosti i deště.

Suché počasí má na svědomí hned několik rozsáhlých požárů lesů, se kterými bojovali o víkendu hasiči především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě

Lidé by tak měli dodržovat několik bezpečnostních pravidel: nerozdělávat oheň v přírodě, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

"Lidé by měli rozdělávat ohně pouze v zabezpečených ohništích a předem si připravit dostatek hasícího materiálu, nenechávat dohořívající ohniště bez dozoru," uvedl ČHMÚ.

V Olomouckém kraji hasiči v pondělí stále bojují s požárem u Přemyslovic na Prostějovsku, který zasáhl 10 hektarů lesa. Hasičům se podařilo oheň v pondělí ráno uhasit, po několika hodinách se ale na několika místech znovu rozhořel. Hasiči také likvidují jednotlivá ohniska požáru lesa v Dobešově na Novojičínsku.

Podívejte se, jak hasiči o víkendu bojovali s požáry lesů:

 

Právě se děje

Další zprávy