Chládek: Maturita z matematiky bude povinná od roku 2019

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2014 16:54
Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd. Dosud se přitom počítalo s povinnou maturitou z tohoto předmětu od roku 2020.
Marcel Chládek.
Marcel Chládek. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ministerstvo školství navrhne do další novely školského zákona, aby se z matematiky povinně maturovalo od roku 2019, řekl dnes novinářům šéf resortu Marcel Chládek (ČSSD).

Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd. Dosud se přitom počítalo s povinnou maturitou z tohoto předmětu od roku 2020.

Odbory žádaly urychlení

Ministerstvo se pro dřívější termín rozhodlo po debatě na tripartitě, kde odbory i zaměstnavatelé i žádali, aby se zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty urychlilo.

Dříve než od roku 2019 to podle Chládka možné není. "Už v minulosti jsem řekl, že musíme tento termín nastavit tak, aby žáci, kteří nastupují do prvního ročníku například gymnázií, věděli, z čeho budou maturovat," vysvětlil. Urychlení termínu přivítal předseda Asociace ředitelů gymnázií ČR Jiří Kuhn.

Nejméně úspěšný předmět

Matematika tradičně bývá nejméně úspěšným předmětem při státní maturitě, letos na jaře z ní didaktický test nezvládla bezmála čtvrtina středoškoláků.

Podle Chládka je však její znalost pro středoškoláky nezbytná bez ohledu na to, jestli po maturitě pokračují v dalším studiu. "Matematika je základ věd," poznamenal ministr.

Pracujeme na zlepšení, slíbil ministr

Počítá s tím, že souběžně se zavedením povinné maturity se bude pracovat také na změnách ve způsobu výuky tohoto předmětu. "Pracujeme na tom, aby se nám zlepšila výuka tohoto předmětu již od základní školy. Tento předmět musí přestat být strašákem," řekl. Učitelé by se podle něj měli více zaměřit na logické úlohy, které jsou uplatnitelné v praxi.

Vedle přípravy budoucích učitelů na pedagogických fakultách by měly mít školy také více prostředků na nákup vybavení a pomůcek pro tento předmět.

V rozpočtu na příští rok budou mít ve srovnání s letoškem v této položce k dispozici navíc celkem 300 milionů korun. Metodickou podporu by měli školám poskytovat i pracovníci České školní inspekce.

Mluvčí obecně prospěšné společnosti EDUin Bohumil Kartous však upozornil, že ucelená strategie neexistuje. "A stanovovat bez ní termíny je obrácený postup. Je úplně jedno, jestli je to rok 2019, nebo 2020," poznamenal.

Tři povinné předměty

Z matematiky by se i nadále nematurovalo na školách, kde se tento předmět prakticky nevyučuje, tedy především uměleckých, upřesnil ministr.

Pokud by návrh na povinnou maturitu z matematiky prošel, měli by středoškoláci od jara 2019 tři povinné maturitní předměty. Vedle matematiky by to byla ještě čeština, která je povinná i nyní, a cizí jazyk, mezi nímž a matematikou si mohou současní maturanti vybírat.

"Většina odborníků se přiklání k tomu, že by tam byly tyto tři předměty," dodal Chládek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy