Chládek: Maturita z matematiky bude povinná od roku 2019

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2014 16:54
Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd. Dosud se přitom počítalo s povinnou maturitou z tohoto předmětu od roku 2020.
Marcel Chládek.
Marcel Chládek. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ministerstvo školství navrhne do další novely školského zákona, aby se z matematiky povinně maturovalo od roku 2019, řekl dnes novinářům šéf resortu Marcel Chládek (ČSSD).

Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd. Dosud se přitom počítalo s povinnou maturitou z tohoto předmětu od roku 2020.

Odbory žádaly urychlení

Ministerstvo se pro dřívější termín rozhodlo po debatě na tripartitě, kde odbory i zaměstnavatelé i žádali, aby se zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty urychlilo.

Dříve než od roku 2019 to podle Chládka možné není. "Už v minulosti jsem řekl, že musíme tento termín nastavit tak, aby žáci, kteří nastupují do prvního ročníku například gymnázií, věděli, z čeho budou maturovat," vysvětlil. Urychlení termínu přivítal předseda Asociace ředitelů gymnázií ČR Jiří Kuhn.

Nejméně úspěšný předmět

Matematika tradičně bývá nejméně úspěšným předmětem při státní maturitě, letos na jaře z ní didaktický test nezvládla bezmála čtvrtina středoškoláků.

Podle Chládka je však její znalost pro středoškoláky nezbytná bez ohledu na to, jestli po maturitě pokračují v dalším studiu. "Matematika je základ věd," poznamenal ministr.

Pracujeme na zlepšení, slíbil ministr

Počítá s tím, že souběžně se zavedením povinné maturity se bude pracovat také na změnách ve způsobu výuky tohoto předmětu. "Pracujeme na tom, aby se nám zlepšila výuka tohoto předmětu již od základní školy. Tento předmět musí přestat být strašákem," řekl. Učitelé by se podle něj měli více zaměřit na logické úlohy, které jsou uplatnitelné v praxi.

Vedle přípravy budoucích učitelů na pedagogických fakultách by měly mít školy také více prostředků na nákup vybavení a pomůcek pro tento předmět.

V rozpočtu na příští rok budou mít ve srovnání s letoškem v této položce k dispozici navíc celkem 300 milionů korun. Metodickou podporu by měli školám poskytovat i pracovníci České školní inspekce.

Mluvčí obecně prospěšné společnosti EDUin Bohumil Kartous však upozornil, že ucelená strategie neexistuje. "A stanovovat bez ní termíny je obrácený postup. Je úplně jedno, jestli je to rok 2019, nebo 2020," poznamenal.

Tři povinné předměty

Z matematiky by se i nadále nematurovalo na školách, kde se tento předmět prakticky nevyučuje, tedy především uměleckých, upřesnil ministr.

Pokud by návrh na povinnou maturitu z matematiky prošel, měli by středoškoláci od jara 2019 tři povinné maturitní předměty. Vedle matematiky by to byla ještě čeština, která je povinná i nyní, a cizí jazyk, mezi nímž a matematikou si mohou současní maturanti vybírat.

"Většina odborníků se přiklání k tomu, že by tam byly tyto tři předměty," dodal Chládek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy