Tři roky za napadení učitele. Chládek chce výrazně přitvrdit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 4. 2014 11:20
Trest pro mladistvého, který ve škole brutálně napadne učitele a zraní ho, by se podle slovenského modelu blížil trestu pro dospělého člověka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tři roky za mřížemi jako kterýkoliv dospělý. Tak by mohl vypadat trest pro každého studenta, který ve škole brutálně napadne učitele a zraní ho. O přísnějších postizích pro mladé agresory nyní uvažuje šéf resortu školství Marcel Chládek.

Inspiraci údajně našel na Slovensku, kde mají učitelé ze zákona zvláštní postavení. Jsou takzvanou chráněnou osobou.

"V praxi to znamená, že v případě útoku hrozí agresorovi vyšší sazby," potvrzuje mluvčí slovenského ministerstva školství Michal Kaliňák. Opatření podle něj platí už pátým rokem. Přísnější tresty mohou dostat i rodiče.

V Česku se dnes mladí agresoři trestají polovičními sazbami. "Například u ublížení na zdraví hrozí mladistvému trestní opatření v horní sazbě až osmnácti měsíců odnětí svobody," přibližuje advokátka Veronika Altnerová. Pokud by se Chládkovi podařilo záměr prosadit, napříště by to byly až tři roky.

Chládek: návrh předložím už na jaře

"Přesně to by se mi líbilo. Úkol připravit nové znění zákona už jsem zadal náměstkovi pro legislativu. Já se mezitím vydám za slovenským ministrem, kde se budu zajímat o to, jakou mají s vyššími tresty zkušenost a jak se jim to osvědčilo v praxi," řekl ministr školství Marcel Chládek. Návrh by rád předložil vládě ještě na jaře. Tři roky za mřížemi podle něj agresivní mládež před útoky odradí.

Jenomže slovenské ministerstvo školství zpětnou vazbu nemá. Podle Kaliňáka proto, že je policie o případech informovat nemusí.

Navíc česká odborná veřejnost si nic podobného v české legislativě nepřeje. Tvrdší tresty podle ní nezafungují.

"Reakce na tuto událost nemá spočívat ve zvýšení trestní sazby a přiznání zvláštního postavení chráněné osoby. Trestní zákoník už nyní umožňuje soudu dostatečně zohlednit okolnosti konkrétního případu včetně osoby pachatele," domnívá se například advokátka Altnerová. Útočník je navíc během činu v afektu a nad trestní sazbou rozhodně neuvažuje.

Chládkův návrh proto považuje jen za líbivé gesto. "Ministr školství by měl spíše časem předložit systémový návrh řešení, který vychází především z nástrojů jeho resortu než z resortu ministerstva vnitra či spravedlnosti. O to více, že je velká část svěřenců školských pracovníků mladší patnácti let, a tedy jde o osoby trestně neodpovědné,“ uzavírá právnička.

Zákaz vycházek a nižší kapesné

Sociální demokraté už se pokoušeli prosadit podobný návrh jednou – před dvěma lety. Vláda ho ale tehdy smetla ze stolu. "Řešením narůstajícího násilí na školách by neměly být přísnější paragrafy, ale spíše prevence a sociální práce na jednotlivých školách," uvedli tehdy ministři kabinetu Petra Nečase.

Plán změnit legislativu uspíšla tragická událost v ústavu v Králíkách na Orlickoústecku, kde dva mladíci zaútočili na své vychovatele. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelku, která kolegovi přiběhla na pomoc, hoch povalil a kopal do ní. Přidal se k němu o rok starší kamarád.

Podle právníka ústavu ale agresory žádný valný trest nečeká – vychovatelé jim mohou jen zakázat vycházky či snížit kapesné.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy