Tři roky za napadení učitele. Chládek chce výrazně přitvrdit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 4. 2014 11:20
Trest pro mladistvého, který ve škole brutálně napadne učitele a zraní ho, by se podle slovenského modelu blížil trestu pro dospělého člověka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tři roky za mřížemi jako kterýkoliv dospělý. Tak by mohl vypadat trest pro každého studenta, který ve škole brutálně napadne učitele a zraní ho. O přísnějších postizích pro mladé agresory nyní uvažuje šéf resortu školství Marcel Chládek.

Inspiraci údajně našel na Slovensku, kde mají učitelé ze zákona zvláštní postavení. Jsou takzvanou chráněnou osobou.

"V praxi to znamená, že v případě útoku hrozí agresorovi vyšší sazby," potvrzuje mluvčí slovenského ministerstva školství Michal Kaliňák. Opatření podle něj platí už pátým rokem. Přísnější tresty mohou dostat i rodiče.

V Česku se dnes mladí agresoři trestají polovičními sazbami. "Například u ublížení na zdraví hrozí mladistvému trestní opatření v horní sazbě až osmnácti měsíců odnětí svobody," přibližuje advokátka Veronika Altnerová. Pokud by se Chládkovi podařilo záměr prosadit, napříště by to byly až tři roky.

Chládek: návrh předložím už na jaře

"Přesně to by se mi líbilo. Úkol připravit nové znění zákona už jsem zadal náměstkovi pro legislativu. Já se mezitím vydám za slovenským ministrem, kde se budu zajímat o to, jakou mají s vyššími tresty zkušenost a jak se jim to osvědčilo v praxi," řekl ministr školství Marcel Chládek. Návrh by rád předložil vládě ještě na jaře. Tři roky za mřížemi podle něj agresivní mládež před útoky odradí.

Jenomže slovenské ministerstvo školství zpětnou vazbu nemá. Podle Kaliňáka proto, že je policie o případech informovat nemusí.

Navíc česká odborná veřejnost si nic podobného v české legislativě nepřeje. Tvrdší tresty podle ní nezafungují.

"Reakce na tuto událost nemá spočívat ve zvýšení trestní sazby a přiznání zvláštního postavení chráněné osoby. Trestní zákoník už nyní umožňuje soudu dostatečně zohlednit okolnosti konkrétního případu včetně osoby pachatele," domnívá se například advokátka Altnerová. Útočník je navíc během činu v afektu a nad trestní sazbou rozhodně neuvažuje.

Chládkův návrh proto považuje jen za líbivé gesto. "Ministr školství by měl spíše časem předložit systémový návrh řešení, který vychází především z nástrojů jeho resortu než z resortu ministerstva vnitra či spravedlnosti. O to více, že je velká část svěřenců školských pracovníků mladší patnácti let, a tedy jde o osoby trestně neodpovědné,“ uzavírá právnička.

Zákaz vycházek a nižší kapesné

Sociální demokraté už se pokoušeli prosadit podobný návrh jednou – před dvěma lety. Vláda ho ale tehdy smetla ze stolu. "Řešením narůstajícího násilí na školách by neměly být přísnější paragrafy, ale spíše prevence a sociální práce na jednotlivých školách," uvedli tehdy ministři kabinetu Petra Nečase.

Plán změnit legislativu uspíšla tragická událost v ústavu v Králíkách na Orlickoústecku, kde dva mladíci zaútočili na své vychovatele. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelku, která kolegovi přiběhla na pomoc, hoch povalil a kopal do ní. Přidal se k němu o rok starší kamarád.

Podle právníka ústavu ale agresory žádný valný trest nečeká – vychovatelé jim mohou jen zakázat vycházky či snížit kapesné.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy