Chirurgovi z Homolky zabavili dům za 10 milionů korun

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
22. 7. 2014 16:14
Policistům se nepodařilo zjistit, zda Toběrný peníze získané z předražené zakázky ukryl, nebo utratil.
Nemocnice na Homolce
Nemocnice na Homolce | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Někdejšímu primáři chirurgie a náměstkovi ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Michalu Toběrnému, nyní obviněnému v korupční kauze kolem předražené zakázky na skenování chorobopisů, žalobce zajistil draze rekonstruovaný dům v hodnotě deseti milionů korun. Deník Insider to zjistil z usnesení o zajištění Toběrného majetku na jihu Čech, které má redakce k dispozici.

Podle textu usnesení se policistům nepodařilo zjistit, zda Toběrný peníze získané z předražené zakázky ukryl, nebo utratil. "V rámci prověřování se nepodařilo zjistit, jak obviněný MUDr. Michal Toběrný se svým podílem z trestné činnosti konkrétně naložil, neboť prostředky v hotovosti je velmi obtížné sledovat," napsal do dokumentu žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula.

Náklady si psal do počítače

Zajištění bylo vydáno na čtveřici pozemků a rodinný dům, který Toběrný s manželkou koupil v roce 2006. Proč návladní vydal příkaz k zajištění zrovna této nemovitosti, vysvětluje o pár řádků dále.

Toběrný si totiž v létě roku 2009 do počítače poznamenával vysoké náklady na rekonstrukci svého domu. Ve stejné době byly podle zabaveného diáře dalšího obviněného – bývalého ředitele Homolky Vladimíra Dbalého – roznášeny peníze mezi jednotlivé aktéry kauzy.

"Lze důvodně předpokládat, že obviněný tento výnos z trestné činnosti spotřeboval, zvláště s přihlédnutím ke zjištění, že v červnu 2009 započal s nákladnou rekonstrukcí svého domu v obci Čížová, kdy náklady této rekonstrukce se podle poznámek zajištěných v počítači obviněného pohybovaly v rozmezí 8–10 milionů korun," uvádí k tomu v textu usnesení státní zástupce Matula.

Plombu na nemovitostech má i zmíněný exředitel Dbalý. Jak již uvedl deník Aktuálně.cz, v jeho případě jde o byt v hodnotě 12 milionů korun.

Skenování chorobopisů

Kromě zmíněné dvojice lékařů jsou v kauze stíháni ještě zástupci společnosti Holte Medical Petr Kutil a Pavel Kocourek. Minulý týden pak podle Lidových novin obvinili vyšetřovatelé ještě Josefa Veselého a Tomáše Kadlece.

Policie je viní z toho, že se spolu dohodli na manipulaci zakázky na skenování chorobopisů a následnými transakcemi se snažili zakrýt tok peněz, které nelegálně získali. Nemocnici tak podle policie způsobili škodu za minimálně 57 milionů korun.

Vyšetřovanou soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byly firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

Článek vyšel 22. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy