Chci velké odškodnění, říká vyhoštěný Ševcov. V Rusku se dějí šílené věci, může se mi stát cokoli

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
28. 4. 2016 19:20
Chybějí důkazy, že zkoušel zapálit dům ministra obrany Martina Stropnického. Ruský student a anarchista Igor Ševcov u soudu vyhrál, ale i tak má být podle verdiktu vyhoštěn. "Čekal jsem, že si někdo začne klepat na čelo a řekne, že je to strašné. Samozřejmě to nikdo neudělal," řekl v rozhovoru s Aktuálně.cz o osvobozujícím verdiktu, který ovšem následoval po několikaměsíčním stíhání a vazbě. Za to bude chtít odškodné. A obává se vyhoštění do Ruska.
Igor Ševcov
Igor Ševcov | Foto: ČTK

Překvapilo vás, když ve středu u soudu sama žalobkyně navrhla, aby vás zprostili obžaloby z útoku na dům ministra Stropnického?

Přišlo mi to přirozené. Mělo to tak být. Zaskočilo mě ale, že nikdo neřekl, že to je hloupost, když není žádný přímý důkaz. Ani neřekli, že to byl směšný proces.

Čekal jste omluvu ze strany soudu nebo státního zastupitelství?

Čekal jsem, že si někdo začne klepat na čelo a řekne, že je to strašné. Samozřejmě to nikdo neudělal, a navíc zdůraznili, že mě sice zprostili obžaloby z důvodu nedostatku důkazů, ale nemůžou prokázat, že jsem nevinný, ale ani, že jsem vinný.

Co teď? Co vám poradil právník?

Počkáme, až přijde rozhodnutí, a pak se odvoláme.

Tři měsíce ve vazbě je docela dlouhá doba na to, že sama obžaloba uznala, že nemůžou prokázat vaši vinu.

Budu žádat odškodnění, pokud to bude možné. Nevím, jestli budu moct. Ale určitě to udělám, když ta možnost bude.

Kolik budete chtít odškodné?

Hodně. Musím se ale ještě poradit s právníkem.

Statisíce?
Zatím nevím, možná více.

Pes to mohl splést

Šel jste někdy kolem domu ministra obrany?

Ne, vůbec. V Suchdole jsem ani nikdy nebyl. Po propuštění z vazby jsem viděl nějaké fotky ve zprávách a díval jsem se, jak to tam vypadá.

Obžaloba byla postavena na jediném důkazu - vaší pachové stopě na lahvi použité při útoku na dům. Jak si vysvětlujete, že ji tam našli?

Za prvé jsem to vysvětlil tak, že to nemusí být moje pachová stopa. Pes to může splést, to je možné. Podle mého soudu nebylo dostatečně prokázáno, že je to moje pachová stopa a že bych s tou lahví určitě manipuloval, i když soud to zmínil. Domnívá se, že jsem s ní manipuloval, ale jak, proč a kdy, se neví.  

Ona byla nalezena na jedné, nebo na více?

Na ostatních to nebylo možné, protože byly rozbité. Mohla se tam dostat ještě tak, že jsem vybíral jídlo z popelnic, možná tam nějaká ta láhev byla a já si toho nevšiml. To jsem vám říkal už v minulém rozhovoru, když mě pustili z vazby.

Pravda, děláte dumpster-diving...

Ano, je to způsob získávání jídla. Markety, obchody a tržiště často vyhazují hromady jídla, které je vhodné ke spotřebě.

Říkal jste, že máte pracovní smlouvu. Jak to jde dohromady s tím, že máte být za sprejerství vyhoštěn?

Během pobytu ve vazbě jsem ztratil studijní vízum, které jsem měl na základě studia českého jazyka. Hned po skončení vazby jsem přišel na policii, protože nemám vízum, a oni mi vyčetli, že tady běhám bez dokladů. A já na to: "Jasně, mě teď pustili z vazby, nechtějí mi dát vízum, já tady normálně studuji, jsem přijat na vysokou školu a vy mi říkáte, že jsem tady nelegálně". To je šílenost. Pak řekli: "Tady máte výjezdní příkaz a opusťte Českou republiku".

Takže vás pustili z vazby, ale nemohl jste tu zůstat.

Požádal jsem o to, ale nakonec tomu nebylo vyhověno. Navíc jsem nemohl opustit Českou republiku, protože jsem byl trestně stíhaný. To byla jedna z podmínek propuštění z vazby, že neopustím Českou republiku.

Takže ohromný paradox.

Ano, policisté se svolali do kanceláře a navzájem se dohadovali, protože nemohli zjistit, který zákon je vyšší. Jeden říkal „On nám tady pobíhá bez dokladů“ a druhý „Ne, on tady musí zůstat, protože je stíhaný“. Nakonec mi s velkou nelibostí vrátili zabavený cestovní pas.

Taková instituce jako soud není vůbec schopná toho, že by vyhodnotila mou situaci a pochopila, že to byl omyl a že jsem s tím nemohl nic udělat. To tak nefunguje. Takže jsem si musel najít práci a získat pracovní smlouvu, a to s denním studiem.

Co vlastně děláte?

K tomu se nebudu vyjadřovat. Mám pracovní smlouvu, ale úplně bych nechtěl zacházet do detailů. Mohlo by to ovlivnit situaci s vyhoštěním. Navíc je možné, že tu informaci ještě využijeme, proto ji nechci zveřejňovat.

Jaké máte výsledky ve škole?

Studijní průměr je 1,33. Ten mám docela výborný a studuji úplně v pohodě.

Když se stane, že budete muset opustit Českou republiku, co budete dělat?

To ještě nevím, to se taky budu muset poradit s právníky. Podle mě je tu několik možností. Třeba zkusit nějakou jinou zemi. Možná požádat o dočasný azyl jinde v Evropské unii. Pak bych se vrátil.

V Rusku mě může potkat cokoliv

Mám to chápat tak, že se nechcete vrátit do Ruska? Předpokládám, že tam pořád jsou vaši rodiče.

Rodiče i kamarádi. Ale úplně bych to asi nechtěl. Chci tady zůstat, mám tu školu, nastudoval jsem si i váš jazyk a byla by to škoda ztratit češtinu.

Proč se tedy nechcete vrátit do Ruské federace? Mluvil jste o nějakých represích.

V médiích se píše, že jsem v Rusku trestně stíhaný. Není to pravda. Byl jsem dvakrát stíhán v přestupkovém řízení.

To bylo za vyvěšení banneru se jmény zemřelých antifašistů a za protest proti anexi Krymu?

Ano, přesně tak. Soud to moc nebral v potaz. Pokud se vrátím do Ruska, tak můžu čekat cokoliv. Možná že mě potkají už na letišti, vezmou stranou a řeknou mi: "Tak vítej doma, chlapče, tady budeš mít pěkný život."

Máte strach, že vás zatknou, nebo co?

Já si nemyslím, že by mě přímo zatkli, ale v Rusku je teď možné všechno.

Myslíte si, že to má v Rusku přesvědčený anarchista těžší než v Čechách?

Určitě. V Rusku chodí do vězení mnohem častěji. Moji známí z anarchistického hnutí tam šli do vězení kvůli ničemu. Prostě jen tak.

Nenapadlo vás někdy, že byste se kvůli tomu vzdal anarchismu?

To je vyloučené. Jsou to moje životní náhledy, moje myšlenky a přesvědčení. Jinak bych žít nemohl.

Co vaši rodiče? Jste s nimi ve spojení? Jak na tu kauzu a vaše přesvědčení reagují?

Podporují mě.

Věří ve vaši nevinu?

Samozřejmě.

Jak reagovali, když jste doma řekl, že jste anarchista?

Já jsem se začal vyjadřovat v tom duchu, když jsme doma diskutovali. Teď, když se v putinovském Rusku dějí šílené věci, tak to vidí, na vlastní kůži to zažívají a říkají, že jsem měl pravdu.

Takže vaše rodina smýšlí proti Putinovi?

Spíše ano. Nesměřoval bych tu kritiku ale jen na osobnost, ale i na systém a státní zřízení jako celek.

Ale anarchismus tak nahlíží na každý státní systém.

Ano, ruský, americký nebo český. Pohlížíme na to kriticky. Ale já taky platím daně, když kupuju rohlíky.

Věda a anarchie jde dohromady

Kdyby vás přeci jen vyhostili a reálně byste musel na dva roky odejít, vrátil byste se poté?

Myslím, že ano.

Když obor etnologie na Karlově univerzitě dostudujete, co byste chtěl dělat?

Vím, že určitě chci působit v nějakém vědeckém oboru, přijde mi to společensky prospěšné.

Koresponduje anarchismus s vědou jako institucí? Není to v rozporu?

Anarchismus nevylučuje společenské instituce. Ty jsou základem společnosti. Každá společnost má nějaké instituce, dokonce i ta nejjednodušší.

Vaše anarchistické názory vám v tom tedy nebrání, abyste byl vědec působící na univerzitě?

Vůbec ne.

Teroristům se společnost v Bruselu rozvrátit nepovedlo, byl to jen horší víkend, říká bezpečnostní analytik působící v Bruselu Radek Khol. Belgie je podle něj pro teroristy vhodná z několika důvodů. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy