Chci se učit česky a dostat sem víc turistů i studentů z Číny, říká nový velvyslanec

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 9. 2018 18:16
"Praha je velmi krásná," odpovídá Čang Ťien-min, nový velvyslanec Čínské lidové republiky v Česku kostrbatou češtinou na otázku, jak se mu po dvou týdnech líbí v hlavním městě. Aktuálně.cz s ním hovořilo v rámci konference na půdě Univerzity Karlovy. Podle odborníků dostal nový čínský velvyslanec v Česku za úkol uklidnit situaci po skandálech spojených se společností CEFC, kterou letos kvůli finančním problémům ovládla čínská vláda. Podle svých slov se chce soustředit na vyrovnání nerovnováhy obchodní bilance, která je pro vzájemné vztahy dlouhodobě typická. K otázkám týkajícím se CEFC se však ambasáda vyjadřovat nechce.
Velvyslanec s prezidentem Zemanem.
Velvyslanec s prezidentem Zemanem. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Mluvíte česky? Nebo nějakým jiným středoevropským jazykem?  

Čang Ťien-min: Jen pár slov česky… Chci se ale naučit co nejvíc, fungovat jako most mezi Čínou a Českem.

Ve svém úvodním slovu v půlce září na Pražském hradě jste řekl: "Jsem připraven spolu s přáteli napříč společností podporovat zdravý a stabilní rozvoj čínsko-českých vztahů." Kdo jsou tito přátelé?

Je jich spousta. Jako třeba dneska, provedla mě tu paní prorektorka (Univerzity Karlovy Radka Wildová, pozn. red.). Studenti a turisté. Cestoval jsem do Česka sám, přes Vídeň. A potkal jsem spoustu lidí, dokonce i z mého města. No a samozřejmě lidé z byznysu.

Navázal jste už kontakt s nějakými podnikateli tady v Česku?

Jenom soukromě, koupil jsem si SUV od Škodovky pro svoje osobní potřeby. 

A pracovně?

Na to ještě nebyl čas, ale určitě se chci seznámit s českými podnikateli. Měl jsem tu čest potkat prezidenta Zemana, pozdravil jsem svoje přátele na ministerstvu zahraničí, přijímal jsem čínské delegace. Spolu s podnikateli chci zapracovat na snížení nerovnováhy zahraničního obchodu (V roce 2017 tvořil objem českých dovozů z Číny zhruba devítinásobek vývozů z tuzemska do Číny. Schodek obchodní bilance dosáhl podle Českého statistického úřadu ve stejném roce asi 419 miliard korun, pozn. red.). Ten znepokojuje třeba premiéra Babiše.

Potkal jste se už s předsedou vlády?

Zatím ne, na schůzce pracujeme.

A co říkáte na prezidenta Zemana?

Je velmi odhodlaný podpořit česko-čínskou spolupráci. Na začátku listopadu třeba pojede do Šanghaje na první ročník veletrhu Import EXPO (návštěva českého prezidenta by se měla uskutečnit mezi 3. a 7. listopadem, pozn. red.).

V minulosti jste tlumočil pro velmi vysoce postavené politiky, bývalé generální tajemníky, prezidenty a premiéry. Jste s nimi stále v kontaktu?

Začínal jsem jako tlumočník. Pak jsem byl přeřazen do dalších oddělení. Vedl jsem mezinárodní tiskovou kancléř v Pekingu, informační centrum čínského ministerstva zahraničí a ministerský odbor pro překlady a tlumočení. Měl jsem příležitost cestovat společně s důležitými čínskými delegacemi do zahraničí.

Nazval byste tyto lidi svými přáteli? Občas se pracovní vztahy udrží i na jiné úrovni.

Je to profesionální vztah. Oni mají svou práci a já zase tu svoji. Sleduji jejich proslovy, co dělají, kam jedou… 

A nějaký bližší kontakt?

Záleží, jak definujete kontakt. Je těžké mít kontakt, když já jsem pryč z Číny.

U prezidenta Zemana jste také řekl, že se těšíte na "novou podobu čínsko-českého strategického partnerství". Proč se ta stávající má měnit a v čem budou změny spočívat?

Ty vztahy jsou už dobré. Tím "nové" myslím, že bychom měli ještě víc využít jejich potenciál.

Třeba v objemu vzájemného obchodu?

Ano, přesně tak. A také v počtu turistů a studentů, kteří sem přijedou z Číny.

Video: Česko se obrací na Čínu na úkor dalších spojenců, říká sinolog Hála. 

Prodlužování angažmá Jie Ťien-minga na Hradě? Zdržovací taktika Zemana, zahraniční politika směrem k Číně se ministerstvu zahraničí vymkla kontrole. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy