Jako falešný asistent ministra létal na účet sněmovny po světě. Z vězení dřív nepůjde

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 3. 2019 16:20
Na přelomu tisíciletí se proslavil jako falešný asistent ministra zahraničí Jana Kavana, který si na účet Poslanecké sněmovny objednával letenky do celého světa. Před osmi lety pak patřil k organizátorům protiromských demonstrací na severu Čech, ale byl také zdatným podvodníkem, který desetkrát stanul před soudem - mezi podvedenými byla například i jeho matka.
Lukáš Kohout žádal o podmínečné propuštění | Video: Jakub Zuzánek

Kvůli svým podvodům si nyní pětatřicetiletý Lukáš Kohout odpykává šestiapůlletý trest vězení, který mu vyprší v únoru 2021. Po dvou třetinách si požádal o podmínečné propuštění, ale marně. Soudkyně jeho žádost rezolutně zamítla.

"Vy jste jako důvod žádosti o propuštění uvedl, že chcete jít domů a zapojit se do řádného života. V roce 2010 už vám soud jednu takovou šanci dal a vy jste nežil řádným životem a páchal jste dál trestnou činnost. Proč si myslíte, že by vám měl soud věřit," zeptala se soudkyně Jana Knoblochová.

"Bude to asi těžký, ale mám motivaci to zvládnout," reagoval muž s takřka vyholenou hlavou, na níž mu pouze uprostřed zůstal pás vlasů ve tvaru kohouta.

Maledivy, Srí Lanka, Venezuela…

Lukáš Kohout se poprvé proslavil v roce 2002, když se ukázalo, že tehdy devatenáctiletý vyučený kuchař na státní útraty létal do exotických zemí - s pomocí falešných objednávek, vystavených na účet sněmovny. Vydával se přitom za asistenta tehdejšího ministra zahraničí a předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana (ČSSD).

Kohoutovi se po několika úspěšných cestách zvedlo sebevědomí a na účet sněmovny si objednal tryskáč pro sebe a svých pět kamarádů a zamířili na Srí Lanku na údajnou diplomatickou misi. Tam ale nedoletěli, když se při mezipřistání na Kypru ukázalo, že letadlo nemá povolení pro přelet přes Indii. "Diplomaté" se tak museli vrátit do Prahy.

Vše prasklo několik týdnů poté, když do poslaneckého klubu ČSSD dorazila milionová faktura za letadlo. Policie poté Kohouta obvinila z podvodu a skončil ve vazbě - ukázalo se, že za peníze sněmovny letecky navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy, Thajsko, Tunisko, Peru, Kolumbii, Ukrajinu, Albánii či Venezuelu.

V roce 2005 si za to u soudu vysloužil 28měsíční podmínku a povinnost uhradit půlmilionovou škodu. Protože ji nesplácel, skončil nakonec ve vězení, ze kterého jej v roce 2010 podmínečně propustili. Ani tehdy na sebe nenechal zapomenout: Ač byl v podmínce, začal organizovat protiromské demonstrace na severu Čech.

Další podvody

Již zhruba rok po propuštění byl Kohout znovu obviněn z několika podvodů a posléze zamířil před soud. Ten mu nakonec udělil souhrnný trest 6,5 roku vězení, ke kterému se mu připočetlo deset odpuštěných měsíců z roku 2010. Tehdy se vydával za zástupce různých organizací a jejich jménem lákal zboží, které neplatil. Dopustil se ale také úvěrového podvodu či řídil vůz, ač přišel o řidičské oprávnění.

Kohout se zkoušel dostat na svobodu už minulý rok, když mu uplynula polovina trestu. Případ dostal na stůl Obvodní soud pro Prahu 4, protože Kohout je nyní ve věznici na Pankráci.

První žádost mu soud loni v srpnu zamítl, nyní ji proto podal znovu. "Mám rodinu, chci začít normálně žít, mám zajištěné ubytování i práci," snažil se přesvědčit soudkyni Janu Knoblochovou Kohout. "Máte splácet škodu 1,3 milionu korun. Z čeho ji chcete splácet," zeptala se soudkyně.

Kohout na to reagoval tím, že si již domluvil práci, kde má slíbeno 18 tisíc měsíčně. "Z 18 000 brutto ji asi hradit nebudete, máte dvě děti," reagovala Knoblochová. "Po zapracování budu mít 25 tisíc hrubého, jsem vůbec rád, že tu nabídku mám," odpověděl Kohout.

Toho přišel podpořit i jeho bývalý zaměstnavatel Tomáš. D., u kterého před svým nástupem do vězení téměř dva roky pracoval a kam se má po propuštění z vězení vrátit. "Dělal u nás administrativní činnost, měl na starosti elektronickou komunikaci s úřady i zákazníky a byli jsme s ním naprosto spokojeni," říkal Tomáš D. Ten slíbil, že budou soud v případě jakýchkoliv problémů s Kohoutem informovat.

Deset záznamů v rejstříku trestů

Naopak proti Kohoutovu propuštění byla státní zástupkyně. "Nesplňuje jednu ze tří hlavních podmínek, a to, že svým chováním prokáže takové zlepšení, že se dá očekávat, že se nedopustí další trestné činnosti," uvedla.

A s ní se poté ztotožnila i soudkyně, když Kohoutovu žádost velice rychle a kategoricky zamítla. Sice připustila, že ve vězení se chová řádně a dostal osm odměn, ale není podle ní splněna základní podmínka: nedá se očekávat, že bude Kohout vést řádný život. Vypovídající je v tom podle ní rejstřík trestů. V něm má ale Kohout deset záznamů.

"V roce 2010 byl podmíněně propuštěn, tehdy mu soud uvěřil, dal mu šanci, aby prokázal své tvrzení, že se polepšil a povede řádný život.  Ale v roce 2015 má tři odsouzení a v roce 2016 další dvě," konstatovala Knoblochová.

"Není jediný důkaz, který by soud přesvědčil o tom, že to míní opravdu vážně a že se další trestné činnosti v budoucnu nedopustí," konstatovala. Kohout se na místě odvolal, a tak bude verdikt přezkoumávat Městský soud v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy