Chcete vidět Obamu? Přivstaňte si a jděte bez deštníku

Jiří Kropáček Veronika Lehovcová Suchá Jiří Kropáček, Veronika Lehovcová Suchá
1. 4. 2009 13:42
Uvnitř grafika: Jak se dostat na projev
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Všichni ti, kdo chtějí naživo sledovat projev amerického prezidenta Baracka Obamy na Pražském hradě, si budou muset přivstat a na Hradčanské náměstí přijít už kolem sedmé hodiny ranní.

Proti původním plánům ambasády USA je totiž čekají přísná bezpečnostní opatření.

"V sobotu bude nainstalováno až dvacet bezpečnostních rámů, kterými musejí lidé projít. Bylo by dobré, aby přišli s předstihem a neměli s sebou nic, co by bylo možné použít jako zbraň," řekl k tomu šéf pražských policistů Martin Červíček.

Mezi zakázané předměty patří kromě střelných zbraní nebo výbušnin třeba i deštníky, spreje, transparenty, laserová ukazovátka, psi (kromě asistenčních) ale i zavazadla, především batohy. "Návštěvníci je musí někde odložit. Úschovna ale zřízena nebude," dodal Červíček.

Na náměstí se lidé dostanou jen ze dvou míst - Loretánskou a Kanovnickou ulicí. Obvyklá cesta po schodech z Nerudovy ulice bude vyhrazena VIP hostům.

Projev začne v deset hodin. Magistrát pro čekající připraví toalety, občerstvení i kulturní program.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy