Je to útok proti České republice, tvrdil premiér Babiš ve sněmovně o auditu EK

ČTK Michal Polák Radek Bartoníček ČTK, Michal Polák, Radek Bartoníček
Aktualizováno 4. 6. 2019 17:23
Odpolední úterní jednání sněmovny se výhradně týká výbušného tématu možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Debatu k tomuto problému zahájil sám předseda vlády, který tvrdí, že kritická zpráva Evropské komise je útokem na Českou republiku. Po Babišovi začali vystupovat další členové vlády za ANO, kteří zprávu jeden jako druhý kritizovali. Až později se dostali ke slovu opoziční poslanci, kteří vesměs kritizovali chování Babiše.
Premiér Andrej Babiš (ANO).
Premiér Andrej Babiš (ANO). | Foto: ČTK

Ještě předtím, než se opoziční strany dostaly k tomu, aby navrhly ve sněmovně zařazení mimořádného bodu, který by se věnoval střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, vystoupil sám Babiš.

"Od pátku jsme se z médií dozvěděli, že údajně kvůli mému střetu zájmů a kvůli mé bývalé firmě má Česká republika vracet nějaké peníze. Já bych chtěl jasně říci, že to není pravda. A chtěl bych požádat média, aby to neříkala a neopakovala," začal svůj proslov premiér. 

Podle jeho slov České republika nebude vracet ani korunu. "Já považuji audit za útok na Českou republiku, za útok na zájmy České republiky. Za destabilizaci České republiky," tvrdil Babiš.

Následně mluvil o tom, co všechno se podle něj v Česku dělo v uplynulých patnácti letech, kdy je Česko v Evropské unii. "Na základě korupce a machinací s evropskými penězi Česko vrátilo 35 miliard korun. Ano, 35 miliard za patnáct let. A nejen to, ještě nám EU drží na základě pochybení 17,8 miliardy korun. Takže 35 miliard je pryč, to jste zaplatili vy, daňoví poplatníci, z vašich daní kvůli tradičním demokratickým stranám. A kvůli Babišovi a jeho bývalé firmě jste nezaplatili nic," prohlásil Babiš, který mluvil desítky minut. 

Podle Babiše je audit pochybný. "Audit nemá základní náležitosti a je pouze pod obecnou hlavičkou Evropské komise. Přišel bez průvodního dopisu, není uvedeno, kdo ho vypracoval a není ani nikým formálně podepsán," tvrdí Babiš.

Andrej Babiš se znovu opřel do organizace Transparency International, kterou opakovaně označuje za zkorumpovanou. "Komu ona vlastně slouží? Oni dostali téměř 15 od ministerstva vnitra, 14 milionů od ministerstva zahraničních věcí
Evropská komise jim dala 9,2 milionu. Open Society Fund jim dal 9 milionů. To je nějaký pan Soros," říká ve sněmovně Babiš.

Brabec: Když jsem si zprávu přečetl, málem jsem spadl ze židle

Hned po něm si vzal slovo místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec, který předběžnou auditní zprávu ostře kritizoval. "Přiznám se, že když jsem si v sobotu ráno proběhl předběžnou zprávu, tak jsem málem spadl ze židle a fakt jsem se vytočil. Jsem přesvědčený, že tam najdeme mnoho chyb," uvedl Brabec. Už dříve zprávu kritizoval také ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček či ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová. Oba dva vystoupili také v úterní debatě, a to hned za Babišem a Brabcem.

V kolečku členů vlády za ANO se dostala na řadu také ministryně financí Alena Schillerová, která naléhala na opozici, aby vyčkala až bude auditní zpráva definitivně hotová, včetně připomínek české strany. "Pokud vám jde skutečně o Českou republiku, prosím vás, abyste počkali," končila své vystoupení Schillerová.

Až téměř po dvou hodinách se dostal ke slovu první vystupující mimo členy vlády za ANO, a to předseda pirátů Ivan Bartoš. Ten navrhl, aby bylo prvním bodem sněmovny stanovisko Poslanecké sněmovny k auditu Evropské komise. Další poslanec, předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, zareagoval na vystoupení Babiše a Schillerové. Podivil se vyjádření Babiše, že česká strana auditní zprávu odmítne. 

"Navíc všichni ministři za ANO tvrdí, jaká lež a nesmysl je auditní zpráva," stěžoval si Kalousek s tím, že tato vyjádření nepochybně ovlivní úředníky, kteří mají zpracovat stanovisko k auditní zprávě. "Vy to těm úředníkům ani nemusíte už říkat v kancelářích, vy už jste jim to vzkázali, vy jste učinili nátlak na státní správu," kritizoval ministry Kalousek.

"Uvědomujete si rozpory ve svých vyjádřeních? Uvědomujete si, jaké hlupáky děláte z české veřejnosti?" ptal se Kalousek, který označil Babiše za lupiče evropských peněz a vyzval ho, aby rezignoval na post předsedy vlády. "Jde o čest České republiky," řekl Kalousek a apeloval na svědomí poslanců, kteří podporují vládu.

Debata poslanců trvala několik hodin, ovšem už bez Andreje Babiše a většiny členů jeho vlády. Jakmile si řekli své a byl odhlasován program schůzek, téměř všichni odešli. Babiš ani ministři tak neslyšeli poslance, kteří mluvili k předběžné auditní zprávě.

Část opozice žádá konec vlády a premiéra

Už předtím, než Babiš vystoupil, oznámilo hned několik opozičních stran, že budou chtít audit projednat a budou žádat o vysvětlení jak premiéra, tak další ministry. Některé strany navíc vyzývají Babiše k demisi. V případě, že Babiš neodstoupí, chce například TOP 09 iniciovat hlasování o nedůvěře kabinetu. Nynější situace je podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila blamáží, která oslabuje pozici Česka v zahraničí a na trzích.

Dotazy chce opozice položit také předsedovi poslaneckého klubu KSČM a předsedovi dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu Pavlu Kováčikovi. "Budeme se ptát, proč i na této bázi stále plynou finanční prostředky do holdingu Agrofert, když je jasně vysloveno podezření na premiéra ve střetu zájmů," uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Ze SZIF bylo holdingu Agrofert od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.

Opoziční poslanci si podle Rakušana neumí představit, že Babiš může být osobou, která bude za Česko vyjednávat programovací období let 2021 až 2027. "Neradi bychom dopustili, aby on svou kauzou potenciálně přivodil další nebezpečí, a to, že do ČR finanční prostředky půjdou v omezeném množství, anebo že on prostě a logicky pro Evropskou komisi nemůže být důvěryhodným partnerem do diskuse," uvedl.

Kalousek poznamenal, že zpráva, podle které je Babiš ve střetu zájmů, a Agrofert by tak měl vrátit část dotací, je sice pouhým návrhem, nemyslí si ale, že by doznala radikálních změn. "Nepamatuji si, že by se nějaké zemi v konečném rozhodnutí podařilo nálezy zvrátit na sto procent," uvedl.

Přerušte proplácení firem ve svěřeneckých fondech, žádá opozice

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného by měl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontrolovat zprávu, kterou vypracuje vláda či ministerstvo jako odpověď na auditní zprávu EK. K dispozici by ji podle něj měla dostat i sněmovna. Na vyjádření má Česko dva měsíce. "Pokud skutečně existuje zjevný střet zájmů, budeme znovu požadovat, aby Česká republika zastavila vyplácení dotací z národních zdrojů," doplnil Výborný.

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše musí být česká odpověď na návrh auditní zprávy EK vypracována "nezávisle a transparentně". Možností podle něho je, že by text zkontroloval sněmovní výbor pro evropské záležitosti nebo kontrolní výbor.

Společným usnesením chce opozice vyzvat české úřady, aby přerušily proplácení projektů z EU společnostem, které jsou spravovány ve svěřenských fondech, jejichž beneficientem je člen vlády. V tiskové zprávě o tom informovali piráti, kteří po Babišovi požadují informaci o tom, kolik peněz Agrofert od státu dostal na dotacích, veřejné podpoře, veřejných zakázkách a investičních pobídkách.

Babiš vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Brabec: Audit EK mě rozpálil, autoři si neověřili základní fakta, budeme se bránit

Ten, kdo audit psal, si neověřil fakta, na ministerstvu k žádnému zvýhodnění Agrofertu nedošlo, říká ministr životního prostředí Richard Brabec. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy