Chceme silnější hlas, zní po prohře TOP 09 od Starostů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Jakub Novák
14. 10. 2012 13:46
Výsledek TOP 09 - konec Kalouskova projektu, nebo porodní bolesti mladé strany?
Volební štáb TOP 09.
Volební štáb TOP 09. | Foto: Jakub Novák

Praha - Přestože volby znamenaly úspěch levice a naopak propadák pro pravici jako takovou, pohořela, zejména v senátních volbách, vedle ODS i TOP 09, která se už při vyjednávání vládní koalice v roce 2010 cítila téměř tak silná jako ODS.

Výsledky jsou jasné: TOP 09 se propracovala do deseti krajských zastupitelstev, ve čtyřech se pohybuje těsně nad hranicí 5 procent a výraznější úspěch zaznamenalo uskupení TOP 09 a Starostů a nezávislých (nad 10 procent) jen ve Středočeském a Zlínském kraji.

"Ten elektorát je podobný," srovnává výsledky dvou hlavních vládních stran, ODS a TOP 09, místopředseda ODS Pavel Drobil. "Je vidět, že rozdělení těchto dvou stran znamená ztrátu pro pravici v České republice."

Kalousek: Žádný propadák!

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si však neúspěch příliš nepřipouští a v první povolební reakci využívá toho, že jeho strana se krajských voleb účastnila poprvé.

"Na jednu stranu nejásám, na druhou stranu bych si nedovolil říct neúspěch - znáte nějakou jinou stranu, která je tři roky mladá, má za sebou troje volby a po těch třech letech bude pevně zakotvená svými idejemi na všech úrovních politiky - komunální, krajské i celostátní?" uvedl duchovní otec TOP 09.

"Není to úspěch, ale vzhledem k vládnímu angažmá se to dalo čekat. Netýká se to jen TOP 09, ale i ODS," přidává se předseda politického dvojčete TOP 09, hnutí STAN, Petr Gazdík, který jako lídr dovedl na Zlínsku kandidátku k jednomu z nejlepších výsledků.

Luděk Jeništa.
Luděk Jeništa. | Foto: Jakub Novák

Horší je pro TOP 09 situace v senátních volbách. Do druhého kola voleb do Senátu se propracovali jen 2 kandidáti, oba přitom zakotvení ve Starostech a nezávislých - Luděk Jeništa na Benešovsku a Jiří Šesták v Českých Budějovicích, který navíc nechtěl ani používat značku TOP 09.

"Kandidujeme společně, v koalici. Oba kandidáty - i pana Šestáka - podporovala i TOP 09," glosuje nicméně tuto situaci za STAN Petr Gazdík.

Propad Bedřicha Moldana

Otázkou je, jak efektivně navíc TOP 09 postavila své senátní kandidáty.

Například Bedřich Moldan se před dvěma lety jako kandidát za TOP 09 probojoval v Praze 6 do druhého kola a v konečném klání ho porazil kandidát ODS o pouhých 70 hlasů.

Teď ho ovšem TOP 09 postavila v obvodu Náchod, kde získal pouhých 6 procent hlasů a o druhém kole si může nechat jen zdát. Přitom ani jeden z kandidátů TOP 09 v pražských obvodech nepostoupil ani do druhého kola.

"Výkonný výbor sice rozhodl o konečné nominaci kandidátů, ale především to byly návrhy jednotlivých krajů. Zpětně je velmi snadné to jako chybu hodnotit, ale bylo to dlouho diskutované rozhodnutí," říká k Moldanovu nasazení místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Samotný Moldan bere své nasazení na Náchodsku s nadhledem, byť pro volební výsledek používá hodnocení "propadák". "V roce 2004 jsem kandidoval v Kutné Hoře a vyhrál jsem. Před dvěma lety jsem se v Praze do Senátu nedostal," poznamenal Moldan. Spíše však letošní volby připisuje náladě, kdy je vládní koalice mezi voliči neoblíbená. "Můj výsledek je třeba vidět v souvislosti s tím, že na prvním místě je kandidát KSČM a na druhém ČSSD," řekl Aktuálně.cz Moldan.

Starostům roste sebevědomí

I přes volební výsledek, který se nedá označit za úspěch, oba političtí blíženci shodně tvrdí, že se jejich politická spolupráce nerozpadne.

"Vzhledem k těm výsledkům si myslím, že paradoxně to bude naopak - vždycky jsem říkal, že jediné, co může být důvodem k ukončení naší spolupráce, by byla situace, kdy by se při sestavování krajských koalic jeden z partnerů rozhodl být v koalici a druhý v opozici," říká za TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že to nehrozí.

"My bychom rádi projednali podmínky této smlouvy a věřím, že se dohodneme. Spolupráce se ukázala jako úspěšná," říká navzdory čerstvým volebním výsledkům předseda STAN Petr Gazdík.

Koncem roku nicméně končí smlouva mezi TOP 09 a STAN - a obě uskupení budou rozhodovat, zda dál spolu, nebo ne.

"Bude záležet na podmínkách spolupráce, které s TOP 09 dojednáme. Jak bude vypadat naše spolupráce v příštích sněmovních volbách a spolupráce na programu," říká Petr Gazdík.

I když bude spolupráce dál pokračovat, jedna věc se může změnit.

"Samozřejmě budeme chtít, aby Starostové měli v tomto uskupení silnější hlas," uzavírá předseda STAN.

 

Právě se děje

Další zprávy