Kvůli pokutě pro kamaráda rozjel hospodský petici. Chceme si dát na kole pivo, žádá 4500 lidí

Petr Koděra Petr Koděra
24. 8. 2016 15:24
Nadšený cyklista z Babic na Uherskohradišťsku Michal Hudec shromáždil přes čtyři tisíce podpisů cyklistů, kteří by se během výletů rádi občerstvili dvěma pivy nebo sklenkou vína. Papírové archy s podpisy přivezl senátorům, kteří budou hlasovat o změně zákona, jež by povolila podle rakouského vzoru cyklistům 0,8 promile alkoholu v krvi. Hudec podpořil dvojici moravských senátorů, kteří se o změnu zákona zasazují – krále hazardu a majitele loterijního holdingu Synot Iva Valentu (za Stranu soukromníků) a místopředsedu horní komory Zdeňka Škromacha (ČSSD). Změnu už dříve odmítli poslanci a nesouhlasí s ní ministr dopravy Dan Ťok a BESIP.
Cyklistický nadšenec Michal Hudec.
Cyklistický nadšenec Michal Hudec. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Třítisícová pokuta pro kamaráda, kterého policie loni přistihla na kole po dvou pivech a s 0,3 promile v krvi, přiměla čtyřiatřicetiletého milovníka cyklistiky Michala Hudce k nezvyklému kroku: v úterý v půl sedmé ráno sedl doma v Babicích na Slovácku na kolo a vydal se do Prahy na středeční jednání senátorů. S sebou přivezl stoh papírů s více než čtyřmi tisícovkami podpisů cyklistů, kteří žádají změnu zákona a mírnou toleranci alkoholu za řidítky.

Hudcovi vadí, že policisté na Slovácku začali čím dál častěji dávat dýchat na cyklostezkách a mnohdy podle něj bezdůvodně. "Nepovažuji to úplně za šikanu, ale myslím si, že by jinde byla policie platnější," říká Hudec. "Určitě nechceme excesy opilců na cyklostezkách, ale po dvou pivech nebo skleničce vína člověk přece není opilý. Chceme zákon pro slušné cyklisty, kteří si vyjedou s rodinou a chlap si může dát pivko ke guláši," dodává Hudec.

Ve středu vystoupil v senátním sále na své první velké tiskové konferenci. Jako skvělé "PR z obyčejného lidu" jej využila dvojice moravských senátorů – král hazardu a majitel loterijního holdingu Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) a místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD).

Oba v Senátu aktuálně propagují změnu silničního zákona tak, aby policie nesměla trestat cyklisty, kterým naměří do 0,8 promile alkoholu v dechu. A to i přesto, že takový návrh letos odmítli poslanci a ostře se proti němu staví i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a jeho podřízení z oddělení BESIP, které má na starosti bezpečnost silničního provozu.

V Rakousko pivo nevadí

Podle Škromacha s Valentou by se povolením rozumné míry alkoholu u cyklistů srovnal nevyvážený stav, kdy v sousedním Rakousku jedno či dvě piva za řídítky nevadí. Pokud ale cyklista přejede hranici, měl by správně slézt z kola a nejdřív vystřízlivět. "To je přece nesmysl. Na cyklostezky jedno pivo nebo pohárek vína patří," řekl slovácký miliardář Valenta.

Právě na jeho facebookovém profilu se ozval Michal Hudec a nabídl politikovi podporu cyklistů z regionu, kde oba žijí. Hudec, který osm let provozuje vyhlášené babické přístaviště na Baťově kanálu, pak ve své hospodě nabízel hostům k podpisu papírové archy, které nyní vezl do Senátu.

Až do Prahy nakonec nedojel. Po dvanácti hodinách, během nichž ujel 170 kilometrů, sedl na Pardubicku na vlak a do hlavního města dorazil v noci. Bicykl předal do nádražní úschovny a přenocovat musel v hale a po zavření v jejím okolí. Zážitek to prý nebyl úplně ideální. "Raději nekomentovat," směje se chlapík, který se vyučil kuchařem a živil se i jako řidič kamionu nebo na stavbách silnic.  

Odmítá, že by sloužil politikům. Prý si ho neplatí a cestu do Prahy si vymyslel sám. "Byl to můj nápad. Navíc už mi chybělo kolo, na kterém jsem kvůli přetržené achilovce dva a půl měsíce neseděl," podotkl Michal Hudec.

Senátoři nejsou bez šance

Senátoři Valenta se Škromachem nebudou i díky Hudcově cyklistickému výkonu při hlasování o změně zákona úplně bez šance. Hned tři senátní výbory v úterý doporučily normu změnit. Pokud by ji senátoři skutečně schválili, půjde zpět k poslancům.

Kdy se bude hlasovat, zatím není jasné. Může to být ještě během středy, pravděpodobnější je ale kvůli nabitému programu odsunutí na čtvrtek. 

Navrhovaná senátní předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Odpovídá to přibližně dvěma až třem pivům. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Cyklostezky jsou místem relaxace a všichni očekávají, že se tam můžou i občerstvit. Není důvod, proč by pak za to měli být lidé sankcionováni, říká poslanec Junek. Chce povolit 0,5 promile alkoholu | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 36 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy