Chceme peníze jako Brdy, říkají starostové od Libavé

Jakub Sís, spolupracovník Aktuálně.cz
2. 4. 2008 16:00
Premiér Topolánek si z nás dělá legraci, tvrdí obce
Foto: Ondřej Besperát

Olomouc - "Brdy prý nemají přislíbeno finanční odškodnění za radar, ale za celkovou zaostalost způsobenou vojenským újezdem. Teď je ale vidět, že stavba radaru je pro obce v Brdech od začátku věcí peněz," říká starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka. Jeho vesnice leží v sousedství vojenského prostoru Libavá.

"K čemu je nám dobré, že je v újezdu kino a krásná knihovna? To jsou služby pouze pro obyvatele újezdu," komentuje starosta sousedního Potštátu Karel Galas.

Oba jsou podepsaní pod dopisem odeslaným obcemi sousedícími s vojenským újezdem Libavá premiéru Topolánkovi. V něm jej žádali o podobnou finanční či jinou výpomoc, jakou před časem přislíbila vláda Brdům.

Čtěte více: Pomohli jste Brdům, pomožte i nám

Odpovědí jim byl seznam činností, které vykonává armáda pro ty, kdo ve vojenském protoru žijí. Problémy za hranicí zůstaly bez řešení.

A.cz: Co říkáte na reakci premiéra na váš dopis?

Galas: Pan premiér si z nás dělá srandu. Výčet toho, co dělá vojenský újezd pro obce uvnitř svého území, se přece nedá považovat za adekvátní reakci na problémy obcí sousedících.

Števanka: V podstatě nám nic neodpověděl. Dopisy se absolutně minuly obsahem. To, co v odpovědi stojí, je paradoxně přesný opak toho, co se u nás děje. Například, že díky dotacím armády mohou obyvatelé dostat autobusy do svých obcí. To je opravdu úsměvné. Vždyť díky nám se naopak lampasáci dostanou na Libavou. My žádáme odpověď na to, co se děje vně újezdu, ne uvnitř.

A.cz: Má pro vás tedy sousedství s újezdem alespoň nějaký přínos? Existuje vzájemná spolupráce?

Galas: Újezd spolupracuje tak, že nám čas od času pošle rozpis, kdy dojde k odstřelům či jiným akcím, kdy bude absolutně uzavřen nebo sem tam vydá nějakou propustku. Zanedbané a poškozené komunikace a hluk to ale těžko vyváží.

A co plochy uvnitř obcí v majetku armády, o které se nikdo nestará? Pokud chceme nějaký majetek zpět do správy, musíme se o něj zpravidla soudit. Argument o zaměstnávání civilních obyvatel je také zcela lichý, dnes jsou civilisté propouštěni a nahrazováni vojáky z povolání.

K čemu je nám dobré, že je v újezdu kino a krásná knihovna? To jsou služby pouze pro obyvatele újezdu. Stejně tak bezplatný svoz odpadu se nás vůbec netýká.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Števanka: Jestli někdo vydává za přínos to, že tam jednou za rok pustí cyklisty, kteří ještě většinou přijedou z Olomouce, pak nám armáda pomáhá. Ve skutečnosti je ale průjezd přes vojenské území velmi nesnadný.

Vtipná je též poznámka, že využíváme školy ve městě Libavá. O to nás přitom přednosta újezdu přímo žádal. Vyhověli jsme mu a začali děti posílat tam a teď se to ještě obrátí proti nám.

A.cz: Obcím v okolí újezdu ubývají obyvatelé. Prohlubuje se tento trend?

Števanka: Odchod obyvatel je dlouhodobou záležitostí v podstatě od té doby, co zde újezd je.

Domašov byl dříve hlavní nádraží pro sovětskou armádu. Na konci obce byl zákaz vjezdu, silnice končila. Bylo to jak na demarkační čáře. Jednu dobu to vypadalo, že to tady dokonce také převezmou vojáci. Do dneška se ale situace v regionu výrazně nezlepšila, takže lidé stále nemají důvod zůstávat.

A.cz: Jak chcete v protestech pokračovat?

Galas: V současnosti domlouváme setkání s hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Chceme jim předat náš dopis adresovaný premiérovi i jeho odpověď a budeme žádat o pomoc.

Števanka: Na kraj chceme určitě apelovat. Když už mají za úkol být lidem "blíž", ať se nám pokusí pomoci. U premiéra to ale nevzdáváme. Dopis přepracujeme, projednáme připomínky a znovu odešleme.

A.cz: Zvažujete, že přizvete ke spolupráci i obce sousedící s dalšími vojenskými újezdy?

Števanka: Možná k tomu časem dospějeme, ale zatím se budeme snažit sami. Je nás dohromady 19 obcí s téměř devětadvaceti tisíci obyvateli.

A.cz: Kdyby vám dnes dal někdo nabídku: Stavba radaru a finanční injekce, nebo nic, co byste zvolili?

Števanka: Především je potřeba zdůraznit, že Brdy nemají přislíbeno finanční odškodnění za radar, ale za celkovou zaostalost způsobenou existencí vojenského újezdu. Teď je ale vidět, že jeho stavba je od začátku o penězích. O Libavé se dříve také uvažovalo jako o možné lokalitě pro radar a myslím, že pro většinu obyvatel by to nebyl zase tak nepřekonatelný problém.

 

Právě se děje

Další zprávy