Obrazem: Charta 77 má pomník. Starosta doufá, že vydrží do rána

Obrazem: Charta 77 má pomník. Starosta doufá, že vydrží do rána
Gymnazijní ulice v Praze 6.
Od 5. ledna tu stojí tyč s několika poštovními schránkami.
Je to památník Charty 77. Dočasný. Má se tu stavět obchvat Vítězného náměstí.
Schránky se dají otevřít a v jedné z nich je připomenutí, proč památník stojí tady. Před čtyřiceti lety odvážel Pavel Landovský ve svém bílém saabu Václava Havla a Ludvíka Vaculíka s 242 obálkami s prohlášením Charty 77. StB je sledovala a po divoké, asi dvacetiminutové honičce je právě tady dostihla a odvlekla k výslechu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
5. 1. 2017 18:11
Před čtyřiceti lety byla zveřejněna Charta 77. Na místě, kde StB zatkla po divoké automobilové honičce Václava Havla, Pavla Landovského a Ludvíka Vaculíka, odhalili památník. Prohlášení Charty si tam můžete vzít, ale musíte rychle, sám starosta Prahy 6 Ondřej Kolář při odhalování pomníku zapochyboval, zda tam přečká první noc.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy