Chalupa poslal zákon o Šumavě do připomínkového řízení

ČTK ČTK
4. 8. 2012 11:46
Zákon je podle ministerstva kompromis mezi názory znesvářených skupin
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: MŽP

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) poslal oproti původním plánům návrh zákona o Národním parku Šumava do připomínkového řízení.

Počátkem roku chtěl normu, která vznikla na jeho úřadě v druhém loňského pololetí během kulatých stolů, předložit rovnou ve sněmovně jako poslaneckou iniciativu. Připomínkové řízení je ale součástí procesu, který vede ke vzniku vládních předloh s předpokládanou vyšší mírou podpory.

"Nyní je to tak, že možné jsou obě alternativy. Po připomínkovém řízení je vyhodnotíme," řekl  mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Zákon je kompromis, tvrdí ministerstvo

Zákon má podle jeho autorů přinést Šumavě perspektivu stability na dalších až 40 let. Ministerstvo tvrdí, že je kompromisem mezi názory všech skupin, které se o způsob nakládání s parkem dlouhá desetiletí přou. Ministerstvo se ho chystalo jako poslaneckou iniciativu předložit už na jaře, od záměru ale nakonec upustilo.

Část odborníků žádala, aby návrh prošel připomínkovacím řízením. Úřad tvrdil, že kulatých stolů se účastnili zástupci samospráv i všech politických stran, proces proto považovalo za nadbytečný.

Návrh počítá s tím, že nejpřísněji chráněná první zóna parku bude zabírat 26,53 procenta jeho rozlohy, v bezzásahovém režimu má být skoro 22,1 procenta. Na zbylých téměř 4,5 procenta ministerstvo nevyloučilo drobné zásahy.

Pro převod do první zóny v budoucnosti počítá návrh s dalšími 8,49 procenta rozlohy parku. Zákon má scelit rozdrobené lokality do několika větších celků, kde se zasahovat nebude, u dalších není možné drobné zásahy vyloučit.

Pětatřicet procent rozlohy parku, které bude v budoucnu zabírat jeho první zóna, představuje plochu téměř 24 000 hektarů z celkových 68 000 hektarů parku. S takovou rozlohou nejpřísněji chráněné zóny počítá zákon za 45 let.

Spory vyvolává lanovka

Spory vyvolává část normy, která má umožnit výstavbu lanovky k rakouskému lyžařskému středisku Hochficht v přírodně cenných partiích hor. Obce, které v parku leží, a kraje s návrhem v lednu, kdy se konal poslední z kulatých stolů pro přípravu zákona, souhlasily.

Část vědců k němu má stále výhrady, obává se, že kvalita ochrany přírody na Šumavě klesne. Téma souvisí i s klasifikací parku v žebříčku Mezinárodního svazu ochrany přírody, o jejíž změně uvažuje nový ředitel parku Jiří Mánek.

Podle médií Mánek plánuje přeřadit Šumavu z druhé kategorie chráněných území o několik stupňů níže. Šumava by tak přišla o mezinárodní postavení národního parku, i když by se v Česku dál takto mohla označovat. Chalupa podle serveru Aktuálně.cz doporučil Mánkovi vypracovat před takovým krokem analýzu, aby se zjistily klady a zápory takového rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy