Chalupa poslal zákon o Šumavě do připomínkového řízení

ČTK ČTK
4. 8. 2012 11:46
Zákon je podle ministerstva kompromis mezi názory znesvářených skupin
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: MŽP

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) poslal oproti původním plánům návrh zákona o Národním parku Šumava do připomínkového řízení.

Počátkem roku chtěl normu, která vznikla na jeho úřadě v druhém loňského pololetí během kulatých stolů, předložit rovnou ve sněmovně jako poslaneckou iniciativu. Připomínkové řízení je ale součástí procesu, který vede ke vzniku vládních předloh s předpokládanou vyšší mírou podpory.

"Nyní je to tak, že možné jsou obě alternativy. Po připomínkovém řízení je vyhodnotíme," řekl  mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Zákon je kompromis, tvrdí ministerstvo

Zákon má podle jeho autorů přinést Šumavě perspektivu stability na dalších až 40 let. Ministerstvo tvrdí, že je kompromisem mezi názory všech skupin, které se o způsob nakládání s parkem dlouhá desetiletí přou. Ministerstvo se ho chystalo jako poslaneckou iniciativu předložit už na jaře, od záměru ale nakonec upustilo.

Část odborníků žádala, aby návrh prošel připomínkovacím řízením. Úřad tvrdil, že kulatých stolů se účastnili zástupci samospráv i všech politických stran, proces proto považovalo za nadbytečný.

Návrh počítá s tím, že nejpřísněji chráněná první zóna parku bude zabírat 26,53 procenta jeho rozlohy, v bezzásahovém režimu má být skoro 22,1 procenta. Na zbylých téměř 4,5 procenta ministerstvo nevyloučilo drobné zásahy.

Pro převod do první zóny v budoucnosti počítá návrh s dalšími 8,49 procenta rozlohy parku. Zákon má scelit rozdrobené lokality do několika větších celků, kde se zasahovat nebude, u dalších není možné drobné zásahy vyloučit.

Pětatřicet procent rozlohy parku, které bude v budoucnu zabírat jeho první zóna, představuje plochu téměř 24 000 hektarů z celkových 68 000 hektarů parku. S takovou rozlohou nejpřísněji chráněné zóny počítá zákon za 45 let.

Spory vyvolává lanovka

Spory vyvolává část normy, která má umožnit výstavbu lanovky k rakouskému lyžařskému středisku Hochficht v přírodně cenných partiích hor. Obce, které v parku leží, a kraje s návrhem v lednu, kdy se konal poslední z kulatých stolů pro přípravu zákona, souhlasily.

Část vědců k němu má stále výhrady, obává se, že kvalita ochrany přírody na Šumavě klesne. Téma souvisí i s klasifikací parku v žebříčku Mezinárodního svazu ochrany přírody, o jejíž změně uvažuje nový ředitel parku Jiří Mánek.

Podle médií Mánek plánuje přeřadit Šumavu z druhé kategorie chráněných území o několik stupňů níže. Šumava by tak přišla o mezinárodní postavení národního parku, i když by se v Česku dál takto mohla označovat. Chalupa podle serveru Aktuálně.cz doporučil Mánkovi vypracovat před takovým krokem analýzu, aby se zjistily klady a zápory takového rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy