Chalupa chystá seznam obcí, kterým Brusel nedá miliardy

Pavel Baroch
24. 1. 2012 6:00
Třicítka radnic se patrně může rozloučit s evropskými dotacemi na čištění splašků
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa hodlá v brzké době zveřejnit seznam obcí, které ani přes několikaleté jednání s Bruselem nedostanou evropské miliardy na stavbu nových čistíren odpadních vod a kanalizací.

Ze 44 problémových obcí se v lepším případě nakonec zřejmě podaří vyjednat peníze jen pro deset z nich. V nejoptimističtější variantě pro patnáct.

Česko se přitom při vstupu do Evropské unie zavázalo, že podle přísných evropských směrnic budou čistit své splašky všechny obce s více než dvěma tisíci obyvateli. Brusel zase slíbil, že na stavbu a modernizaci čističek přispěje desítkami miliard korun.

Jenže u několika desítek českých obcí bruselským úředníkům vadí jejich dlouhodobé smlouvy s privátními vodohospodářskými společnostmi, které spravují obecní vodovody a kanalizace. Brusel totiž odmítá dotovat soukromé společnosti. A právě na tomto problému se jednání o dotacích zastavila.

Dotace dostanou zájemci pod čarou

Chalupa teď plánuje, že obce, u nichž jednání o evropské peníze nikam nevede, vyřadí ze seznamu příjemců evropských dotací a nahradí je obcemi, na které už se nedostalo. Pokud by to neudělal, hrozí, že by se peníze z EU nestačily vyčerpat do roku 2015, kdy vyprší dotační termín.

"Myslím, že se už dostáváme na hranu. Budeme muset říct, že už dále jednat nemůžeme, aby se neztratily peníze pro další zájemce. V zásobníku máme obce, které zůstaly pod čarou," řekl ministr Chalupa.

Obec zatím kanalizaci nedostavěla

Ministerstvo ještě definitivně jednání s Bruselem neukončilo a nezveřejnilo ani seznam těch, na které se s velkou pravděpodobností nedostane.

Deníku Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že na "černé listině" jsou například nevelké Hlubočky u Olomouce. Loni v květnu tam dokonce začali stavět kanalizaci, ale už po měsíci se práce zastavily a dělníci odešli.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Státní fond životního prostředí, který se stará o evropské peníze, uvedl, že stavbu nebude moci proplácet. Tříkilometrová kanalizace vyjde asi na 54 milionů korun, přičemž z Bruselu mělo dorazit asi 41 milionů.

"Jsou to pro nás obrovské peníze," řekl Aktuálně.cz starosta Hluboček Ivo Černík. Jeho obec, kde žije okolo 4,4 tisíce obyvatel, hospodaří s rozpočtem přibližně 55 milionů.

Hlubočky doplácejí na to, že část vodovodní infrastruktury historicky vlastní kromě obce i Vodohospodářská společnost Olomouc. A s ní se provozovatel obecních vodovodů Moravská vodárenská nedohodl na změně smluv tak, aby vyhovovaly bruselským úředníkům.

"Z velké části to není vinou obcí, v jaké jsou situaci," tvrdí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Starosta Hluboček Černík se s evropskými miliony na kanalizaci už pomalu loučí, byť ještě oficiálně nedostal vyrozumění, že jeho žádost o dotaci nebyla schválena.

Foto: Ludvík Hradilek

Musíme sehnat peníze jinde

"Budeme se muset snažit ty peníze získat jinde," řekl Černík. V tuto chvíli vidí dva zdroje: stát a kraj. Půjčovat peníze si v současné hospodářské situaci nechce.

"Třeba se nakonec nějaká koruna najde v národních zdrojích," doufá starosta. Stát je totiž pod bruselským tlakem, čističky už měly být hotové do konce roku 2010. Teď mohou přijít z Bruselu citelné sankce.

Jak chce stát u problémových obcí dál postupovat, zatím ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nesdělil. "Stále ještě jednáme s Evropskou komisí," sdělil Chalupa, který kvůli problémům se získáváním dotací zřídil loni na podzim speciální pracovní tým Voda.

Voda může někde zdražit

Zdraží voda z kohoutku v obcích, kde nakonec nedostanou evropskou dotaci, protože si budou muset postavit čističku za vlastní peníze?

Foto: Michal Štůsek

"Voda zdražuje tak jako tak. Teď hlavně kvůli vyšší DPH," řekl Aktuálně.cz starosta Hluboček Ivo Černík. Tamní obyvatelé zaplatí letos za vodné a stočné zase o něco víc, cena už překročila 75 korun za kubík.

Ministerstvo připouští, že v některých městech zdraží vodné a stočné, pokud se nepodaří dojednat evropská dotace, protože by se cena investice přenesla na domácnosti a podniky.

"V určitých případech dokonce může dojít k paradoxní situaci, kdy na celé věci ještě více vydělají nadnárodní společnosti, které jsou ve smluvních vztazích s obcemi. Přitom právě tyto smluvní vztahy jsou pro Evropskou komisi nepřijatelné," uvedla Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Na černou listinu míří i Praha

S dotací z Bruselu podle všeho nemůže počítat ani Praha, největší komunální znečišťovatel v zemi. Pražský radní Radek Lohynský uvedl, že magistrát ještě žádnou oficiální zprávu od ministerstva životního prostředí nedostal, a tak čeká na konec ledna, kdy mají dorazit zástupci Evropské komise.

Pražská čistička vyjde na víc než 11 miliard korun, přičemž zhruba polovinu by mohl pokrýt příspěvek z Bruselu. Pražští zastupitelé ovšem už v prosinci rozhodli, že město evropskou dotaci případně zaplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy