Chaloupkovi hrozí osm let, obvinění z korupce odmítá

ČTK ČTK
25. 1. 2013 13:26
Poslanec Otto Chaloupka údajně nutil svého asistenta, aby mu odevzdával část platu
Otto Chaloupka.
Otto Chaloupka. | Foto: Vojtěch Marek

Hodonín - Poslanec Otto Chaloupka (VV) u hodonínského soudu odmítl vinu v korupčním případu. Hrozí mu až osm let vězení za to, že údajně svého někdejšího asistenta Vratislava Vařejku nutil, aby mu dával dvě třetiny platu.

Chaloupka tvrdí, že si Vařejka vše vymyslel, aby se mu pomstil za propuštění. Vařejka trvá na své verzi; byl prý nucen odvádět poslanci část své mzdy, aby mu asistenta mohl dělat.

Chaloupka stojí před soudem za přijetí úplatku a Vařejka, jemuž hrozí šest let vězení, za podplácení.

Případem se v pátek začal zabývat hodonínský okresní soud. Jako svědek u soudu vystoupí například poslanec za VV Michal Babák. Jednání sleduje v soudní síni Kateřina Klasnová z vedení strany.

Poslanec soudu řekl, že Vařejku přijal od září 2010 jako poslaneckého asistenta, protože na něj udělal dojem mladého a úspěšného muže se zájmem o politiku. Blížily se volby.

Na kampaň pro VV v regionu strana původně slíbila přes 130.000 korun. Ve skutečnosti ale dostala krajská organizace z úsporných důvodů 30.000 korun. Proto podle Chaloupky nezbylo nic jiného, než aby se na kampaň složili členové strany.

Vařejka měl přispět 60.000 korunami. Zaplatil je prý poslanec, asistent mu peníze postupně splácel. Dosud údajně uhradil přibližně polovinu.

"Pan Vařejka je neschopný, zákeřný, líný a má problém s osobní hygienou," uvedl Chaloupka. Tvrdí, že po několika týdnech zjistil, že Vařejka vůbec není dobrý asistent, proto s ním ukončil spolupráci. Poslanec soudu řekl, že mu asistent Vařejka nepřipravoval podklady a nebyl mu k dispozici.

Projděte si poslance, které vydala sněmovna policii ke stíhání:

Chaloupka Vařejku nazval lhářem, podvodníkem a kariéristou. S poslancem nahrál jeho asistent tajně čtyři audionahrávky, které by měly Chaloupku usvědčovat z korupce. Poslanec ale uvedl, že tyto údajně klíčové informace jsou vykládány mylně, jsou prý "vytržené z kontextu".

Kauzou se začala policie zabývat poté, co Vařejka podal na Chaloupku po svém propuštění trestní oznámení pro korupci. Své kroky, které v kauze učinil, nebyl před soudem schopen zcela vysvětlit. Soudce jej opakovaně upozorňoval, že vypovídá nelogicky, že řádně nevysvětluje svoji roli v případu.

Chaloupka v minulosti opakovaně uvedl, že kauza je uměle vyvolaná s cílem poškodit jej i stranu Věci veřejné. Ke kauze v pátek vypovídal poprvé.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy