ČEZ si s J&T rozdělil Česko. Tajnou dohodu šetří Brusel

Tomáš Fránek
17. 9. 2010 13:35
List Financial Times otiskl kopii dokumentu, podepsal jej ČEZ, J Finance Group a EnBW
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Evropská komise vyšetřuje tajnou dohodu o rozdělení českého trhu s elektřinou, ve které figuruje i polostátní společnost ČEZ.

Loni tuto dohodu, o které v pátek informoval deník Financial Times, podepsali zástupci společností ČEZ, J&T Finance Group a německé EnBW. List má k dispozici kopii dokumentu.

Kopie v Bruselu

Dokument datovaný 24. června 2009 naznačuje, jak by si všechny tři firmy mohly po tendru britské International Power na prodej opatovické elektrárny vyměnit podíly, které drží v české energetice.

V důsledku těchto výměn pak EnBW skutečně získala většinu v Pražské energetice a ČEZ a J&T získaly téměř 100 procent Pražské teplárenské.

Deník píše, že české ceny s elektřinou patří mezi nejvyšší v Evropě a trh si mezi sebe rozdělily pouze čtyři velcí hráči. ČEZ ovládá 68 procent trhu.

Podle zástupců ČEZu i J&T není na dohodě nic špatného. "Existuje řada příkladů, kdy přední energetické společnosti v Evropě spolupracují ve velmi omezené oblasti jejich společného zájmu, a to je v dokonalém souladu se zákony hospodářské soutěže," řekl listu mluvčí EPH Martin Maňák. 

Mluvčí komise Amelia Torresová na dotaz ČTK potvrdila, že komise situaci na českém trhu s elektřinou vyšetřuje. Mluvčí připomněla loňskou razii v ČEZ i dalších firmách. "Dokument, o kterém se zmiňují Financial Times, je jedním z prvků v našem spise," podotkla Torresová a dodala, že šetření je stále v předběžné fázi. Kdy by mohly být známy výsledky analýz komise, která v EU dohlíží na dodržování antimonopolních pravidel, mluvčí neuvedla.

Evropská komise loni v listopadu zahájila přepadovou kontrolu v kancelářích společností ČEZ a J&T, které podezírá z toho, že se svým nedávným "obchodem desetiletí" na trhu s elektřinou pokusily omezit hospodářskou soutěž.

Hrozí pokuta za tajení

Při razii vyšetřovatelé zabavovali počítače, kontrolovali i firemní maily, prověřovaly se také mobilní telefony.

Evropská komise letos v květnu také zahájila vyšetřování skupiny J&T kvůli podezření, že lidé z firmy vyšetřovatelům zatajili část jejích dokumentů. Jde o vážný prohřešek, za který může padnout vysoká pokuta.

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy