ČEZ se vzdává snu o jádře v Rumunsku, chce méně rizika

ČTK ČTK
21. 9. 2010 22:45
Kromě ČEZu podepsalo Rumunsko smlouvu o dostavbě elektrárny s dalšími pěti investory
Mocný vládce ČEZ Martin Roman
Mocný vládce ČEZ Martin Roman | Foto: ČEZ

Bukurešť - Česká elektrárenská společnost ČEZ do konce letošního roku odejde ze společného podniku na výstavbu dalších dvou bloků rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Řekl to dnes podle rumunské tiskové agentury Mediafax manažer místní pobočky ČEZ Adrian Borotea.

"Rozhodnutí odejít (z projektu) již schválilo představenstvo ČEZ," řekl Borotea. Manažer dodal, že ČEZ se v regionu poohlédne po jiných projektech s nízkou mírou rizika.

Rumunsko v roce 2008 podepsalo s ČEZ a dalšími pěti investory dohodu o výstavbě třetího a čtvrtého bloku Černavody. Výstavba za zhruba čtyři miliardy eur (99 miliard korun) by měla být dokončena kolem roku 2015. Projekt počítá s výstavbou dvou bloků s instalovaným výkonem po 720 megawattech.

Investoři mají na společném podniku EnergoNuclear 49procent, rumunská vláda si ponechala většinový podíl. Vedle ČEZ byly na stavbu a provoz reaktorů vybrány německá RWE, italský Enel, belgická Electrabel z francouzské skupiny GDF Suez, španělská Iberdrola a rumunská divize firmy ArcelorMittal.

Černavoda je jedinou rumunskou jadernou elektrárnou. Po spuštění nových dvou bloků kolem roku 2015 by se měl podíl jádra na výrobě elektřiny v Rumunsku zhruba zdvojnásobit na 35 procent z nynějších zhruba 18 procent.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy