ČEZ řeší, co dál s Kleslovou. Platí jí 100 tisíc měsíčně

Radek Nohl Radek Nohl, Petr Lukáč
Aktualizováno 2. 9. 2015 17:23
Výši odměny dosud energetický gigant i starostka Prahy 10 tajily. V e-mailu ji nyní uvedl člen dozorčí rady ČEZ.
Místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová.
Místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová. | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Energetický gigant ČEZ začal jednat s místopředsedkyní ANO a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou o změnách spolupráce. 

Kleslová sice pro polostátní firmu pracuje již patnáct let, ale teprve když se na veřejnost dostaly informace o tom, že dostává měsíčně za právní rady sto tisíc korun, začal ČEZ její smlouvu řešit.

"V současné době dochází k přehodnocení spolupráce s ohledem na její aktuální politické angažmá. Jednání ještě nebyla zcela uzavřena," řekla pro online deník Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Barbora Pulpánová.

Na žádost o upřesnění informace už ale nereagovala. Není tak jasné, zda firma hodlá spolupráci zcela ukončit, nebo jen třeba změnit výši odměny.

Kleslová nechtěla průběh jednání komentovat a odkázala na povinnou mlčenlivost. Spolupráce mezi ČEZ a nynější starostkou začala již v roce 2000 a Kleslová se zabývá zejména monitoringem a analýzou legislativy.

Jak ve středu uvedl online deník Neovlivní.cz, ČEZ platí místopředsedkyni ANO každý měsíc částku 100 tisíc korun. Vyplývá to z e-mailu, který svým kolegům napsal člen dozorčí rady ČEZ a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

"Podle smlouvy je předmětem plnění ‘poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a Parlamentu ČR v roce 2015’ s měsíční odměnou 100 000," napsal Wagenknecht do e-mailu, který má Neovlivní.cz k dispozici.

Kleslová: Práci pro ČEZ nepovažuji za problematickou

Wagenknecht si od ČEZ jako člen dozorčí rady vyžádal také všechny smlouvy mezi firmou a Radmilou Kleslovou. Chce také prověřit, co místopředsedkyně ANO za dané částky pro energetický gigant konkrétně udělala.

Kleslová svou práci pro ČEZ nepovažuje za problém. "Nepovažuji to za problematické, neboť moje advokátní kancelář smluvně spolupracuje se společností ČEZ dlouhodobě. Plnění této smlouvy nijak nesouvisí s výkonem funkce starostky," uvedla pro Aktuálně.cz Kleslová letos v červnu.

Další členové dozorčí rady se k odměně pro starostku Prahy 10 chtějí vyjádřit až po čtvrtečním jednání. Na něm by se měli smlouvou mezi ČEZ a Radmilou Kleslovou zabývat.

"Vrátil jsem se teď po třech týdnech z dovolené, musím se v celé věci zorientovat, více vám řeknu po zítřejším zasedání dozorčí rady," uvedl předseda dozorčí rady Václav Pačes. "V dozorčí radě jsem, jak víte, relativně krátce, nicméně jako zástupce státu budu chtít vidět a zkontrolovat všechny smlouvy na poradenské služby, všechny smlouvy na PR i darovací smlouvy," prohlásil její místopředseda Petr Blažek.

Práce pro ČD a ČEPRO skončila

Když se reportér Aktuálně.cz letos na jaře dotazoval ČEZ, zda pro něj místopředsedkyně ANO stále pracuje, mluvčí nedokázal na tuto otázku deset dní odpovědět. Redakce v této době zjistila, že spolupráci s Radmilou Kleslovou ukončily dvě jiné státní firmy - ČEPRO a České dráhy.

Státní dráhy dříve platily starostce Prahy měsíčně odměnu 40 tisíc korun bez DPH. Pro České dráhy Kleslová připravila například podklady k projednávaným drážním předpisům. Jakou odměnu starostka Prahy 10 inkasovala od ČEPRO, pro které pracovala od roku 2005, firma ani Kleslová neřekly.

Kleslová do hnutí Andreje Babiše přestoupila z ČSSD začátkem loňského roku, stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě a na nedávném sněmu hnutí i místopředsedkyní strany. Babišovi a jeho holdingu Agrofert pomáhala už v minulosti jako lobbistka.

Média v posledních dnech informovala o tom, že právě Kleslová se snažila prosadit odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové. Pražské hnutí ANO, v jehož čele Kleslová je, vyslovilo před několika dny Krnáčové nedůvěru. Primátorka Prahy si ale nakonec svou pozici udržela.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy