ČEZ líčí na motoristy. Dá půl miliardy na elektromobily

Pavel Baroch
23. 6. 2009 19:01
Do roku 2012 chce koupit až 100 aut na elektřinu
Foto: Pavel Baroch

Praha - Společnost ČEZ líčí na novou skupinu zákazníků - motoristy.

Do roku 2012 hodlá nakoupit desítky elektromobilů a otestovat je v běžném provozu v Praze a Ostravě. První dva stroje na elektřinu firma v úterý slavnostně předala pražskému Domovu Sue Ryder, který se stará o staré a nemocné občany.

ČEZ vidí v elektromobilech perspektivní obor, firma ho chce pomoci rozvíjet prozatím půlmiliardou částkou na nákup dalších vozů pro neziskové organizace a budování nezbytné infrastruktury, tedy stanic na nabíjení baterií.

"Vidíme v tom velkou obchodní příležitost," potvrdil Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ. Dodal, že společnosti jde také o zlepšení životního prostředí anebo o vytvoření nových kvalifikovaných míst při vývoji nových vozů.

"Elektromobilita bude jedním z klíčových směrů, kam se energetika bude v budoucnu ubírat. Proto se chceme již nyní intenzivně podílet na jejím rozvoji v České republice i v regionu střední Evropy," vysvětlil Roman.

Provoz je levnější, auta výrazně dražší

Pro průměrného motoristu jsou zatím elektromobily takřka nepoužitelné a v Česku jich zatím jezdí jen asi padesát. Na rozdíl například od aut na plyn zatím chybí síť stanic na dobíjení baterie, auto jsou navíc oproti vozům na klasická paliva dražší až o stovky tisíc korun.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Například malá elektrododávka, kterou společnost ČEZ předala pražskému Domovu Sue Ryder, vyšla na 40 tisíc euro, tedy více než milion korun. Velkým omezením je i baterie, která stojí stovky tisíc korun a na jedno nabití vydrží asi sto kilometrů.

"Všechny automobilky ale mají elektromobily ve svých vývojových plánech," upozornil Martin Roman, šéf ČEZ.

Oproti klasickému pohonu na benzin či naftu je provoz elektromobilu asi o čtyřicet procent levnější. Výhodou je i to, že si ho motorista může dobíjet v noci, kdy je elektřina levnější, a pokud nakonec nikam nepojede, proud může využít k jiným účelům.

"Třeba si z energie z auta uvařit oběd," poznamenal Martin Cmíral, který má tento projekt v ČEZ na starosti.

I když si takový vůz bere proud i z uhelných elektráren, i tak mají elektromobily na svědomí podstatně méně emisí. ČEZ navíc předpokládá, že v budoucnu se bude elektřina vyrábět jen v jaderných elektrárnách a obnovitelných zdrojích.

Foto: Ondřej Besperát

Praha slibuje podporu

ČEZ, který každoročně vydělává desítky miliard, plánuje, že do čtyř let nakoupí až sto nových elektromobilů. Prvních deset hodlá pořídit a nabídnout nevládním organizacím už v následujících měsících.

"Vidíme v elektromobilech mimořádně zajímavé téma," řekl pražský primátor Pavel Bém, podle něhož by auta na elektřinu mohly být jedním z receptů na špinavý vzduch v hlavním městě.

Podle Béma by například elektromobily mohly být zvýhodněné při vjezdu do centra města, až bude v Praze zavedeno mýto. Elektromobily podporují takřka všechna velká města v Evropě, na kontinentě jezdí tisíce automobilů se zásuvkami.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jak pračka ušetří proud

Podpora elektromobilů je součástí rozsáhlé akce, kterou ČEZ pojmenoval "FutureMotion-Energie zítřka".

Její součástí je podpora vědy a výzkumu nových technologií, například baterií na ukládání vyrobeného proudu. ČEZ chce podporovat i budování malých, místních zdrojů, kde by se zároveň vyráběla elektřina a teplo (nebo i chlad).

Společnost plánuje i s rozvojem inteligentních sítí, které umožňují například to, že se pračka zapne ve chvíli, kdy je v místě levnější proud.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy