Muže, kvůli kterému v Praze nouzově přistálo letadlo, vyšetří psychiatr

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2016 17:36
V pátek večer přistál na starém ruzyňském letišti letoun polských aerolinek, který letěl ze španělského letoviska Las Palmas na Kanárských ostrovech do Varšavy. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, vyhrožujícího bombou. Osmašedesátiletý polský občan je podezřelý z šíření poplašné zprávy. O terorismus podle policie nešlo. Letecká společnost Enter Air, které letadlo patří, vydala prohlášení, že muž byl pod vlivem utišujících léků.
Snímek z pátečního večera.
Snímek z pátečního večera. | Foto: Twitter/Milan Chovanec

Praha - Osmašedesátiletý polský občan, který v letadle z Kanárských ostrovů do Varšavy vyhrožoval bombou, své jednání obhajoval nasloucháním Bohu.

Stroj musel v pátek večer nouzově přistát v Praze. Při incidentu nebyl nikdo zraněn,  nebyl ani ohrožen provoz na letišti Václava Havla.

Nešlo o terorismus, informovala v sobotu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Další postup kriminalistů bude podle ní záležet na posudku znalce z oboru psychiatrie, který zatčeného muže, podezřelého z šíření poplašné zprávy a ohrožení vzdušného dopravního prostředku, vyšetří. 

Podle serveru Gazeta.pl, který se odvolává na svědectví cestujících, začal muž na palubě debatovat s posádkou letadla. Nekřičel, ale mnoho diskutoval. Když pilot oznámil přistání v Praze, muž neuposlechl posádku a chodil po letadle. Neposlouchal manželku, byl velmi nervózní.

Mluvil o tom, že viděl celý svět a paní vedle něj tvrdila, že pokud letadlo přistane, tak vyjde jen ve svěrací kazajce, hovoří svědek.

Aerolinky Enter Air, kterým letadlo patří, vydaly prohlášení, že muž byl pod vlivem utišujících léků. Polská média už dříve spekulovala, že byl buď psychicky nemocný anebo pod vlivem léků, které bere na své vážné onemocnění. Na polských sociálních sítích se hovořilo o tom, že má nějakou formu nádorového onemocnění.

Polákovi hrozí obvinění z šíření poplašné zprávy, za což může dostat až dva roky vězení. V případě výjezdu integrovaného záchranného systému až tři roky.

Ostatní cestující se vrátili do Varšavy

Všech zbývajících 159 cestujících, kteří museli nedobrovolně přenocovat v Praze, v sobotu ráno opustilo Česko náhradním letadlem. Vyslala ho z Polska společnost Enter Air.

Sanitky v pátek večer před Letištěm Václava Havla.
Sanitky v pátek večer před Letištěm Václava Havla. | Foto: Reuters

Cestující si podle serveru Gazeta.pl stěžovali, že se o ně aerolinky ani polské velvyslanectví v Praze včas nepostarali. Že nebyl zabezpečen nocleh a jídlo a že se v prvních hodinách rodiny s dětmi musely vyspat na podlaze. A nekontaktoval nikdo z aerolinek.

Většinu pasažérů tvořili občané Polska, žádný Čech na palubě nebyl.

Po přistání letounu v Praze vstoupila na palubu zásahová jednotka cizinecké policie, která vyzvala podezřelého muže, aby opustil letadlo a následoval policisty. "Ten jejich výzev neuposlechl, a proto byly použity donucovací prostředky, s jejichž pomocí byl podezřelý z letadla vyveden. Jeho chování nebylo agresivní ani jinak problematické, nicméně v danou chvíli s policisty nespolupracoval," popsala zásah na palubě KAteřina Rendlová.

Podle výpovědi jednoho z pasažérů pro televizní stanici TVN24 jeden z cestujících pána, který vyhrožoval výbuchem, zpacifikoval ještě před přistáním.

"Chápeme, že jsou v takovém případě jisté procedury, které je třeba udělat, všechno probíhalo profesionálně. Když si pána v Praze odvedla antiteroristická jednotka, vycházeli jsme po dvou z letadla, prohledávali nás a odváželi," řekl muž po přistání na letišti ve Varšavě náhradním spojem polským novinářům se synkem na ramenou.

Pro polské aerolinky Enter Air, které provozují především charterové lety do dovolenkových destinací, to byl v pátek už druhý vážný incident. Dopoledne se jeden letoun těchto aerolinek musel po startu z Varšavy vrátit na letiště, protože se mu do motoru dostal pták.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy