reklama
 
 

Muže, kvůli kterému v Praze nouzově přistálo letadlo, vyšetří psychiatr

Aktualizováno 31. 12. 2016 17:36
V pátek večer přistál na starém ruzyňském letišti letoun polských aerolinek, který letěl ze španělského letoviska Las Palmas na Kanárských ostrovech do Varšavy. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, vyhrožujícího bombou. Osmašedesátiletý polský občan je podezřelý z šíření poplašné zprávy. O terorismus podle policie nešlo. Letecká společnost Enter Air, které letadlo patří, vydala prohlášení, že muž byl pod vlivem utišujících léků.

Praha - Osmašedesátiletý polský občan, který v letadle z Kanárských ostrovů do Varšavy vyhrožoval bombou, své jednání obhajoval nasloucháním Bohu.

Stroj musel v pátek večer nouzově přistát v Praze. Při incidentu nebyl nikdo zraněn,  nebyl ani ohrožen provoz na letišti Václava Havla.

Nešlo o terorismus, informovala v sobotu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Další postup kriminalistů bude podle ní záležet na posudku znalce z oboru psychiatrie, který zatčeného muže, podezřelého z šíření poplašné zprávy a ohrožení vzdušného dopravního prostředku, vyšetří. 

Podle serveru Gazeta.pl, který se odvolává na svědectví cestujících, začal muž na palubě debatovat s posádkou letadla. Nekřičel, ale mnoho diskutoval. Když pilot oznámil přistání v Praze, muž neuposlechl posádku a chodil po letadle. Neposlouchal manželku, byl velmi nervózní.

Mluvil o tom, že viděl celý svět a paní vedle něj tvrdila, že pokud letadlo přistane, tak vyjde jen ve svěrací kazajce, hovoří svědek.

Aerolinky Enter Air, kterým letadlo patří, vydaly prohlášení, že muž byl pod vlivem utišujících léků. Polská média už dříve spekulovala, že byl buď psychicky nemocný anebo pod vlivem léků, které bere na své vážné onemocnění. Na polských sociálních sítích se hovořilo o tom, že má nějakou formu nádorového onemocnění.

Polákovi hrozí obvinění z šíření poplašné zprávy, za což může dostat až dva roky vězení. V případě výjezdu integrovaného záchranného systému až tři roky.

Ostatní cestující se vrátili do Varšavy

Všech zbývajících 159 cestujících, kteří museli nedobrovolně přenocovat v Praze, v sobotu ráno opustilo Česko náhradním letadlem. Vyslala ho z Polska společnost Enter Air.

Cestující si podle serveru Gazeta.pl stěžovali, že se o ně aerolinky ani polské velvyslanectví v Praze včas nepostarali. Že nebyl zabezpečen nocleh a jídlo a že se v prvních hodinách rodiny s dětmi musely vyspat na podlaze. A nekontaktoval nikdo z aerolinek.

Většinu pasažérů tvořili občané Polska, žádný Čech na palubě nebyl.

Po přistání letounu v Praze vstoupila na palubu zásahová jednotka cizinecké policie, která vyzvala podezřelého muže, aby opustil letadlo a následoval policisty. "Ten jejich výzev neuposlechl, a proto byly použity donucovací prostředky, s jejichž pomocí byl podezřelý z letadla vyveden. Jeho chování nebylo agresivní ani jinak problematické, nicméně v danou chvíli s policisty nespolupracoval," popsala zásah na palubě KAteřina Rendlová.

Podle výpovědi jednoho z pasažérů pro televizní stanici TVN24 jeden z cestujících pána, který vyhrožoval výbuchem, zpacifikoval ještě před přistáním.

"Chápeme, že jsou v takovém případě jisté procedury, které je třeba udělat, všechno probíhalo profesionálně. Když si pána v Praze odvedla antiteroristická jednotka, vycházeli jsme po dvou z letadla, prohledávali nás a odváželi," řekl muž po přistání na letišti ve Varšavě náhradním spojem polským novinářům se synkem na ramenou.

Pro polské aerolinky Enter Air, které provozují především charterové lety do dovolenkových destinací, to byl v pátek už druhý vážný incident. Dopoledne se jeden letoun těchto aerolinek musel po startu z Varšavy vrátit na letiště, protože se mu do motoru dostal pták.

autoři: Zahraničí, ČTK | 31. 12. 2016 9:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama