Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům 20. března

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2024 16:46
Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům 20. března

Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům 20. března, řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Protestní jízdy traktorů a další techniky se podle něj uskuteční po celém Česku i na hranicích. Uvedl, že návrhy na podporu zemědělství, které ve středu v Jablonci nad Nisou schválila vláda, představují sice posun správným směrem, k výraznému zlepšení situace českých zemědělců podle něj ale nepřispějí.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) následně pro TV CNN Prima News řekl, že částečně rozumí tomu, že se chtějí čeští zemědělci solidárně připojit k evropským kolegům. Farmáře však vyzval k tomu, aby svou technikou neblokovali dopravu.

Protesty zemědělců se podle Pýchy budou konat u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zemědělské organizace uvedly, že se do protestů zapojí farmáři z Německa, Nizozemska a Belgie. "Současně požádáme o podporu nevládní organizace z Maďarska, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Slovinska nebo Bulharska, které podepsaly společné prohlášení z 22. února," uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů František Winter.

Ministr Výborný zemědělce požádal, aby se protesty uskutečnily spíše symbolicky na státních hranicích. "Velmi bych prosil o to, aby skutečně nedošlo k nějakému narušení provozu," řekl. Doplnil, že na jednání ministrů zemědělství EU 26. března bude usilovat o to, aby bylo ruské obilí, na jehož dovoz do Evropy si zemědělci stěžují, zařazeno na sankční seznam. "Není důvod, proč by v Evropě bylo jediné zrno z Ruska," řekl.

Protesty mohou mít podle organizátorů podobu veřejných shromáždění a diskusí s cílem vysvětlovat problémy zemědělců, které ztěžují jejich práci. Uskuteční se především v regionech, přičemž organizace zůstává na místních uskupeních. Může jít také o protestní kolony zemědělské techniky v krajských městech nebo u hraničních přechodů.

Zemědělské organizace tvrdí, že cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni.

"Zcela nepochybně vnímáme pozitivně, že se Česká republika přihlásila ke zmírnění podmínek pro vyčleňování orné půdy mimo produkci, ale nedojde-li zároveň k razantnímu řešení nestability evropského trhu s některými komoditami, včetně nekontrolovaných dovozů z Ruska přes třetí země, bude mít tato změna jen nepatrný dopad," uvedl Pýcha.

 

Právě se děje

Další zprávy