Heroické pocity vystřídaly odstup a kritika. Vědci zmapují osudy stovky vůdců sametové revoluce

Martin Biben Martin Biben
8. 2. 2017 18:30
Historici Miroslav Vaněk a Pavel Mücke z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy píší pro špičkové vědecké vydavatelství Oxford University Press, kde dosud publikovalo jen minimum Čechů, už svoji druhou knihu. Popíší v ní osudy a proměny názorů a hodnot stovky studentských vůdců z roku 1989. Kniha vyjde k 30. výročí revoluce v roce 2019. Vaněk a Mücke v předchozí knize vyzpovídali tři sta Čechů, kteří zažili ruskou okupaci v roce 1968 a sametovou revoluci v roce 1989.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Byl to pro české vědce mimořádný úspěch. Předloni vydali historici Miroslav Vaněk a Pavel Mücke u prestižního vydavatelství Oxford University Press knihu s názvem Velvet Revolutions: An Oral History of Czech Society (Sametová revoluce: Ústně předávaná historie české společnosti). Popisují v ní, jak Češi, kteří zažili roky 1968 i 1989, vnímají svobodu a jak se proměnily jejich hodnoty.

Nyní je jasné, že badatelé z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vyšlou do knihoven po celém světě další publikaci o českých moderních dějinách. Navážou na práci Milana Otáhala a Miroslava Vaňka z roku 1999, ve které popsali osudy a názory stovky studentských vůdců z roku 1989. Vyzpovídají je během dvou následujících let znovu a Oxford University Press vydá knihu v angličtině i češtině k 30. výročí převratu v roce 2019.

„V lednu jsme s Oxford University Press uzavřeli předběžnou smlouvu, rukopis máme odevzdat nejpozději na jaře 2019,“ uvedl Vaněk, který vede Pracoviště orální historie a soudobých dějin na Fakultě humanitních studií UK. Osvědčení autoři tentokrát editory zaujali i díky ojedinělé časosběrné koncepci, která je známá spíše z dokumentárních filmů. V kategorii historických textů je to však stále novátorský přístup. „V celosvětovém měřítku tak rozsáhlý časosběr ještě nikdo neudělal, natož ve střední a východní Evropě o nedávné historii převratů v těchto zemích,“ uvedl Vaněk.

Vědci už mají za sebou první setkání s některými respondenty, všechny chtějí s určitým časovým odstupem navštívit dvakrát. „Je zřetelné, jak se změnily postoje mladých lidí, kteří před dvaceti lety zakládali rodiny a nyní se pomalu blíží k rolím prarodičů a jsou na vrcholu svého profesního života,“ říká Vaněk. Deset let po revoluci podle Vaňka připisovala většina z bývalých studentů svojí roli v revoluci větší důležitost. „Bylo to takové heroické vyprávění, jak se angažovali. Teď už mají větší odstup a spíše říkají, že byli ve správnou dobu na správném místě,“ říká vědec.

U zpovídaných také naráží výzkumníci na daleko kritičtější přístup k událostem posledních téměř 30 let. „Není to ani deziluze. Oni vědí, že bez svobody to nejde, ale umí pojmenovat chyby, které se staly,“ řekl. Z knihy se však čtenáři dozvědí nejen o posunech v názorech a hodnotách stovky vůdců sametové revoluce, ale i o jejich osudech, úspěších a pádech. „Je také zajímavé sledovat, kdo si ze svého působení v listopadu udělal byznys, anebo to pojal jako možnost dělat věci, které by bez svobody nešly," poznamenal Vaněk.

K práci na ojedinělé knize, na kterou získali téměř třímilionový grant, přizvali tentokrát autoři širší tým. S rozhovory se studentskými revolučními vůdci bude oběma autorům pomáhat dalších pět lidí, dva z nich jsou doktorandi. Nepříjemným zjištěním pro autory bylo, že dva z respondentů již zemřeli.

Oxford University Press na základě výzkumu nakonec vlastně vydá knihy dvě. „České vydání bude trochu obsáhlejší, podrobnější, anglické o něco stručnější a polopatičtejší,“ řekl Vaněk.

 

Právě se děje

Další zprávy