Heroické pocity vystřídaly odstup a kritika. Vědci zmapují osudy stovky vůdců sametové revoluce

Martin Biben Martin Biben
8. 2. 2017 18:30
Historici Miroslav Vaněk a Pavel Mücke z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy píší pro špičkové vědecké vydavatelství Oxford University Press, kde dosud publikovalo jen minimum Čechů, už svoji druhou knihu. Popíší v ní osudy a proměny názorů a hodnot stovky studentských vůdců z roku 1989. Kniha vyjde k 30. výročí revoluce v roce 2019. Vaněk a Mücke v předchozí knize vyzpovídali tři sta Čechů, kteří zažili ruskou okupaci v roce 1968 a sametovou revoluci v roce 1989.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Byl to pro české vědce mimořádný úspěch. Předloni vydali historici Miroslav Vaněk a Pavel Mücke u prestižního vydavatelství Oxford University Press knihu s názvem Velvet Revolutions: An Oral History of Czech Society (Sametová revoluce: Ústně předávaná historie české společnosti). Popisují v ní, jak Češi, kteří zažili roky 1968 i 1989, vnímají svobodu a jak se proměnily jejich hodnoty.

Nyní je jasné, že badatelé z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vyšlou do knihoven po celém světě další publikaci o českých moderních dějinách. Navážou na práci Milana Otáhala a Miroslava Vaňka z roku 1999, ve které popsali osudy a názory stovky studentských vůdců z roku 1989. Vyzpovídají je během dvou následujících let znovu a Oxford University Press vydá knihu v angličtině i češtině k 30. výročí převratu v roce 2019.

„V lednu jsme s Oxford University Press uzavřeli předběžnou smlouvu, rukopis máme odevzdat nejpozději na jaře 2019,“ uvedl Vaněk, který vede Pracoviště orální historie a soudobých dějin na Fakultě humanitních studií UK. Osvědčení autoři tentokrát editory zaujali i díky ojedinělé časosběrné koncepci, která je známá spíše z dokumentárních filmů. V kategorii historických textů je to však stále novátorský přístup. „V celosvětovém měřítku tak rozsáhlý časosběr ještě nikdo neudělal, natož ve střední a východní Evropě o nedávné historii převratů v těchto zemích,“ uvedl Vaněk.

Vědci už mají za sebou první setkání s některými respondenty, všechny chtějí s určitým časovým odstupem navštívit dvakrát. „Je zřetelné, jak se změnily postoje mladých lidí, kteří před dvaceti lety zakládali rodiny a nyní se pomalu blíží k rolím prarodičů a jsou na vrcholu svého profesního života,“ říká Vaněk. Deset let po revoluci podle Vaňka připisovala většina z bývalých studentů svojí roli v revoluci větší důležitost. „Bylo to takové heroické vyprávění, jak se angažovali. Teď už mají větší odstup a spíše říkají, že byli ve správnou dobu na správném místě,“ říká vědec.

U zpovídaných také naráží výzkumníci na daleko kritičtější přístup k událostem posledních téměř 30 let. „Není to ani deziluze. Oni vědí, že bez svobody to nejde, ale umí pojmenovat chyby, které se staly,“ řekl. Z knihy se však čtenáři dozvědí nejen o posunech v názorech a hodnotách stovky vůdců sametové revoluce, ale i o jejich osudech, úspěších a pádech. „Je také zajímavé sledovat, kdo si ze svého působení v listopadu udělal byznys, anebo to pojal jako možnost dělat věci, které by bez svobody nešly," poznamenal Vaněk.

K práci na ojedinělé knize, na kterou získali téměř třímilionový grant, přizvali tentokrát autoři širší tým. S rozhovory se studentskými revolučními vůdci bude oběma autorům pomáhat dalších pět lidí, dva z nich jsou doktorandi. Nepříjemným zjištěním pro autory bylo, že dva z respondentů již zemřeli.

Oxford University Press na základě výzkumu nakonec vlastně vydá knihy dvě. „České vydání bude trochu obsáhlejší, podrobnější, anglické o něco stručnější a polopatičtejší,“ řekl Vaněk.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy