Čeští turisté museli kvůli zemětřesení na Kosu utíkat z hotelů. Vyběhli ven jen v pyžamech

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2017 11:56
V noci na pátek zasáhlo řecký ostrov Kos zemětřesení, při kterém zemřeli nejméně dva lidé a dalších 120 se zranilo. Klienti největších českých cestovních kanceláří ale mezi zraněnými ani oběťmi nejsou. Turisté museli sice opustit hotely, ale poté se vrátili na své pokoje zpět. Pouze do hotelu Ramira, kde po zemětřesení popraskaly zdi, se hosté budou moci vrátit až poté, co budovu prohlédne statik.
Turisté spí po zemětřesení před hotelem v Turecku. | Video: Reuters

Praha - Klienti českých cestovních kanceláří Exim Tours, Alexandria, Fischer a Blue Style na řeckém ostrově Kos a v Turecku jsou po nočním zemětřesení v pořádku. Jejich delegáti dosud nemají hlášena žádná zranění turistů. Zemětřesení postihlo zejména hlavní město ostrova Kos, klienti Exim Tours byli evakuováni z hotelu Ramira kvůli popraskaným zdem. Lety na Kos byly o sedm hodin posunuty.

"Všichni klienti jsou v pořádku," řekl ráno marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma. Cestovní kancelář má na Kosu a v tureckém Bodrumu stovky klientů. Problémy podle něj nastaly pouze v hotelu Ramira, kde po zemětřesení popraskaly zdi. Hosté byli a budou evakuováni, dokud budovu neprohlédne statik. "Klienti byli venku v pyžamech, ve spodním prádle, měli uvnitř věci," popsal situaci Zíma. Statik nakonec povolil, že se mohou do hotelu vrátit.

S podobným problémem se v noci potýkali i někteří klienti cestovní kanceláře Blue Style. "Lidé, kteří byli ubytování ve velkých hotelech, byli odvezeni mimo prostory hotelu a poté se zase vrátili zpátky na pokoje," řekl mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. V pořádku je podle něj všech 350 klientů na Kosu.

V pořádku jsou také klienti cestovní kanceláře Fischer. Podle jejího mluvčího Jana Bezděka postihlo zemětřesení zejména hlavní město ostrova Kos, zatímco z oblastí s hotely pro turisty nejsou hlášeny větší škody. Hotely jsou navíc podle něj stavěny s ohledem na riziko zemětřesení. Cestovní kancelář zaznamenala v pátek ráno zvýšený počet dotazů na své call centrum, které se týkaly aktuální situace na místě.

Také klienti cestovní kanceláře Alexandria na Kosu jsou v pořádku. "Zranění zatím žádná hlášená nemáme, delegátka se s klienty postupně kontaktuje," řekl mluvčí kanceláře Petr Šatný. Zemětřesení podle něj zasáhlo hlavně sever a severovýchod ostrova a hlavní město Kos. Menší vlna do některých hotelů přinesla vodu, uvedl.

Panika nenastala

Přibližně hodinu strávili pod širým nebem v noci na pátek turisté v letovisku Kardamena na řeckém ostrově Kos, který zasáhlo zemětřesení. Podle Barbory Hudečkové, jíž otřesy přerušily poslední noc před odletem zpět domů do Brna, nenastala při dočasné evakuaci hotelu žádná panika, příjemným zážitkem ale noční dobrodružství nebylo.

"Byli jsme ubytovaní ve třetím patře, a tak jsem cítila pohyb postele a v koupelně nám popadaly věci. Co ale vím, tak lidé ubytovaní v přízemí toto necítili," sdělila devatenáctiletá studentka, která je na Kosu s rodiči.

Zemětřesení způsobilo problémy především turistům, kteří na ostrov nebo z ostrova cestují. Letiště bylo dočasně mimo provoz a podle Zímy byly páteční lety posunuty o sedm hodin. "Letiště na Kosu už je ale zprovozněno a klienti by měli být odbavováni podle původního plánu. Situace se ale může měnit. Pokud došlo k posunu odletů u jiných leteckých společností, dá se předpokládat, že to s odlety trošku zamíchá," uvedl Zíma z Exim Tours. Kanceláře Alexandria se tyto problémy netýkají, odlety má v neděli a ve středu.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je zatím předčasné odhadovat, zda bude mít zemětřesení vliv na zájem turistů o cesty do oblasti. Bude záležet na míře postižení místní infrastruktury a zejména na tom, zda se budou otřesy opakovat, nebo zda šlo o ojedinělou událost.

Podle dřívějších informací českých cestovních kanceláří se řecký ostrov Kos v posledních dvou letech potýkal s propadem zájmu, ale dokázal se nejrychleji vzpamatovat. Počty rezervací na léto tam letos meziročně několikanásobně stouply. O dovolenou v Turecku naopak čeští turisté velký zájem nemají.

Záběry ukazují situaci po zemětřesení, které zasáhlo řecký ostrov Kos. Mělo sílu 6,7 stupně Richterovy stupnice a epicentrum v hloubce 10 kilometrů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy