Čeští teenageři jsou evropské jedničky v užívání drog

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 3. 2009 9:18
Téměř polovina českých středoškoláků má zkušenosti s drogou

Praha - Češi začínají přicházet na chuť kokainu. Prvenství si ale stále drží marihuana a pervitin. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek přinesla Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách.

Podle průzkumu patří čeští středoškoláci k největším milovníkům marihuany v Evropě.

Cigaretu marihuany, kokain, crack, LSD nebo heroin okusila alespoň jednou v životě zhruba čtvrtina teenagerů mezi 15 a 16 lety. Konopí pravidelně kouří každý šestý student. V evropském žebříčku uživatelů drog tak získali dokonce první místo.

Jinde v Evropě sáhla po droze v necelá čtvrtina středoškoláků. I oni mají naprosté většině případů zkušenosti s konopnými látkami. Nad průměrem je spotřeba drog mezi náctiletými také ve Francii, na ostrově Man, na Slovensku a ve Švýcarsku. Nejméně zkušeností mají naopak mladí Arménci.

Česká republika se poprvé zapojila do Evropské školní studie o tabáku, alkoholu a jiných drogách v roce 1995. Průzkum se ptá na mládež ve věku 15 až 16 let, koordinátorem je švédská rada pro informace o alkoholu a drogách. Rizika spojená s užíváním drog zkoumalo u středoškoláků 35 zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy