Čeští řidiči? Spodina Evropy, říká expert

Tomáš Netočný, Martin Žucha
15. 3. 2007 0:00
Brno - "Velmi dobře řídí, přesto patří k nejhorším. Češi na silnicích jsou totiž bezohlední a sobečtí," říká bývalý závodník. Uvnitř: VIDEO-ROZHOVOR.

Když v neděli nad ránem vylétla ze silnice nedaleko Opavy modrá oktávka a rozbila se o strom, zůstali v ní mrtví čtyři mladí muži. Jedna žena byla těžce zraněná.

Ze statistik je zřejmé, že březen je na českých silnicích nejtragičtějším měsícem. A také letos to nevypadá jinak. Dokládá to poslední víkend, kdy v autech zahynulo devět lidí. Jací jsou tedy Češi řidiči?

Horší než vznětliví Italové

"Je to katastrofa! Dokonce i temperamentní Italové jsou na silnici ohleduplnější," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz expert Jiří Patera.

Vedoucí instruktor centra bezpečné jízdy na polygonu v Mostě najezdí měsíčně okolo pěti tisíc kilometrů. Bývalý závodník na okruzích učí závodit své mladší kolegy, školí učitele autoškol.

Projezdil celou Evropu a jeho názor na české řidiče je velmi tvrdý. Když však mluví o českých šoférech, má na mysli výhradně muže.

Ženy za volantem totiž vidí v mnohem lepším světle. "Jsou podstatně zodpovědnější. Chovají se vzorně," chválí řidičky Patera.

Rozhovor s ním jsme natočili při závodech loni na podzim na okruhu v Brně. Přinášíme vám ho začátkem nové motoristické sezóny. Co v něm uslyšíte?

PŘEHRAJTE SI ODPOVĚDI UČITELE ZÁVODNÍKŮ

Foto: Aktuálně.cz
 • BEZOHLEDNÍ SOBCI 
  Proč patří čeští řidiči k nejhorším v Evropě? Jak se to na silnicích projevuje?

Foto: Aktuálně.cz
 • VZORNÉ ŘIDIČKY
  Čím to, že jsou ženy za volantem lepší než muži? To skutečně umí lépe řídit?

Foto: Aktuálně.cz
 • STARÉ ŠPATNÉ
  Proč jsou autoškoly v Česku začátkem problémů na silnicích? Nemají snad dobré učitele?

Foto: Aktuálně.cz
 • ZÁVOD NENÍ JINÝ
  Je rozdíl učit závodníky a běžné řidiče? Jak by se měl dobrý závodník chovat na trati?

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy