Čeští řidiči? Spodina Evropy, říká expert

Tomáš Netočný, Martin Žucha
15. 3. 2007 0:00
Brno - "Velmi dobře řídí, přesto patří k nejhorším. Češi na silnicích jsou totiž bezohlední a sobečtí," říká bývalý závodník. Uvnitř: VIDEO-ROZHOVOR.

Když v neděli nad ránem vylétla ze silnice nedaleko Opavy modrá oktávka a rozbila se o strom, zůstali v ní mrtví čtyři mladí muži. Jedna žena byla těžce zraněná.

Ze statistik je zřejmé, že březen je na českých silnicích nejtragičtějším měsícem. A také letos to nevypadá jinak. Dokládá to poslední víkend, kdy v autech zahynulo devět lidí. Jací jsou tedy Češi řidiči?

Horší než vznětliví Italové

"Je to katastrofa! Dokonce i temperamentní Italové jsou na silnici ohleduplnější," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz expert Jiří Patera.

Vedoucí instruktor centra bezpečné jízdy na polygonu v Mostě najezdí měsíčně okolo pěti tisíc kilometrů. Bývalý závodník na okruzích učí závodit své mladší kolegy, školí učitele autoškol.

Projezdil celou Evropu a jeho názor na české řidiče je velmi tvrdý. Když však mluví o českých šoférech, má na mysli výhradně muže.

Ženy za volantem totiž vidí v mnohem lepším světle. "Jsou podstatně zodpovědnější. Chovají se vzorně," chválí řidičky Patera.

Rozhovor s ním jsme natočili při závodech loni na podzim na okruhu v Brně. Přinášíme vám ho začátkem nové motoristické sezóny. Co v něm uslyšíte?

PŘEHRAJTE SI ODPOVĚDI UČITELE ZÁVODNÍKŮ

Foto: Aktuálně.cz
 • BEZOHLEDNÍ SOBCI 
  Proč patří čeští řidiči k nejhorším v Evropě? Jak se to na silnicích projevuje?

Foto: Aktuálně.cz
 • VZORNÉ ŘIDIČKY
  Čím to, že jsou ženy za volantem lepší než muži? To skutečně umí lépe řídit?

Foto: Aktuálně.cz
 • STARÉ ŠPATNÉ
  Proč jsou autoškoly v Česku začátkem problémů na silnicích? Nemají snad dobré učitele?

Foto: Aktuálně.cz
 • ZÁVOD NENÍ JINÝ
  Je rozdíl učit závodníky a běžné řidiče? Jak by se měl dobrý závodník chovat na trati?

 

Právě se děje

Další zprávy