Čeští poslanci přiznávají výdělky, ředitelé škol dluhy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 7. 2009 20:00
Většina kolonek je prázdných, přiznávají ministerští úředníci. Ředitelé nemají co vyplňovat

Praha - Ten registr sice obsahuje deset tisíc jmen, přesto na něj pohodlně stačí dva úředníci. Kolonky drtivé většiny dotazníků jsou totiž prázdné.

Řeč je o registru, ve kterém se evidují majetky českých ředitelů škol. I na ně se letos vztahuje povinnost přiznat veřejnosti své příjmy. Tak, aby nedošlo k případnému střetu zájmů. Hospodaří totiž s veřejnými penězi.

Do konce června museli na adresu ministerstva školství poslat formuláře hlavy škol středních, základních i mateřských - byť s jednou třídou na vesnici.

Nyní je musí úředníci umístit na web.

Ti lidé mají jen dluhy

"Je to naprostá hloupost, ti lidé mají jen dluhy," vrtí hlavou Ivana Juřicová - úřednice, která má čestná přiznání na ministerstvu školství na starosti.

Sedí v malé kanceláři se dvěma stoly, na každém z nich se tyčí několik stohů formulářů. Všechny jsou pečlivě sepnuté a vybavené školním razítkem. Mělo by jich být zhruba deset tisíc. Stejně jako je v Česku škol, a tedy i ředitelů.

Podle Juřicové jich ale tolik nebude. "Řada ředitelů si zákon vyložila tak, že se jich netýká," vysvětluje Tomáš Bouška z tiskového oddělení ministerstva.

Co přiznávají ředitelé škol?

Přiznání majetku

Ředitelé mateřských, základních a středních škol musí přiznat, jestli v roce 2008:

  • podnikali, seděli v nějaké dozorčí radě, byli společníky ve firmě nebo měli nějaký jiný příjem
  • získali nemovitost, jak a za kolik
  • získali movitý majetek v celkové výši nad půl milionu korun
  • získali cenné papíry v ceně nad 50 tisíc korun
  • získali podíl v obchodní společnosti v hodnotě nad 50 tisíc korun
  • získali dary v souhrnné hodnotě nad 100 tisíc korun
  • měli nesplacené půjčky

Další podle něj pošlou přiznání se zpožděním. Do poslední chvíle totiž nevěřili, že by se exministrovi školství Ondřeji Liškovi nepodařilo prosadit pro ředitele škol v zákoně výjimku.

Ale stalo se. Liškovu novelu senátoři poslancům vrátili s tím, že zvýhodňuje ředitele škol oproti jiným státním zaměstnancům.

Přitom už v loňském roce zákonodárci od majetkového striptýzu osvobodili  soudce a státní zástupce.

Na sprostý lid má být přísnost

"Na sprostý lid má být jednoduše přísnost," okomentoval to ironicky ředitel brněnské Střední školy umění a designu Pavel Luffer.

Nekoupil nemovitost, ani movitý majetek v hodnotě nad půl milionu korun. Neinvestoval do cenných papírů, nepodnikal, neseděl v žádné dozorčí radě. Darem dostal tak maximálně propisku a jezdí dvanáct let starým autem. Všechno proto proškrtává.

Až v posledním odstavci může hrdě přiznat svůj dvoumilionový úvěr na dům.

Leasing na auto. Ojeté

Podobně vypadají čestná prohlášení drtivé většiny jeho kolegů. Ředitelé škol přiznávají leasing na auto, ti majetnější dokonce auto nové. Někteří sice mají dům, téměř vždy se ale k němu váže tučný hypoteční úvěr.

"S manželem jsme v osmdesátých letech postavili rodinný dům za dva miliony," vyplnila kolonku o vlastnických právech k nemovitému majetku ředitelka jedné venkovské mateřinky.

Její kolegyně ze školky kousek o německých hranic vlastní dvě garáže. Kromě toho, že řediteluje, má totiž i poradnu pro děti s poruchami.

Soudci nemusejí, ředitelé škol ano

Slečny a paní učitelky nebo pánové učitelé dostanou kytici od žáků až na konci školního roku. Ministr školství Ondřej Liška dostal tuhle hned po příjezdu na základní školu v Merhautově ulici v Brně, kde ráno v osm zahajoval letošní školní rok.
Slečny a paní učitelky nebo pánové učitelé dostanou kytici od žáků až na konci školního roku. Ministr školství Ondřej Liška dostal tuhle hned po příjezdu na základní školu v Merhautově ulici v Brně, kde ráno v osm zahajoval letošní školní rok. | Foto: Ondřej Besperát

To, jestli některý z ředitelů přece jen není ve střetu zájmů, ale nikdo nekontroluje. "My to nečteme, zkontrolujeme jen základní údaje z přední strany. To znamená jméno a identifikační číslo školy. Další údaje vlastně ani jak zkontrolovat nemáme. To musí udělat veřejnost na internetu," popisuje úřednice.

Do registru na internetu smí nahlížet každý, kdo by měl podezření na případný střet zájmů. Stačí, když vyplní písemnou žádost. Ministerstvo školství pak žadateli pošle přístupový kód.

Povinné majetkové přiznání pro ředitele škol zavedl právě zákon o střetu zájmů. Jeho smyslem je odhalit případné nekalé praktiky u politiků a vysokých státních úředníků. Poslanci povinnost podávat přiznání loni na jaře rozšířili i na nižší státní zaměstnance.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy