Čeští policisté na makedonských hranicích napadali aktivisty, tvrdí dobrovolník

Klára Galová
17. 3. 2016 21:21
Při pondělním přechodu uprchlíků z Řecka do Makedonie policisté zadrželi skupinu aktivistů a novinářů. Po převezení na stanici ve městě Gevgelija museli podle slov rakouské aktivistky Fanny Müllerové-Uriové čelit hrubému zacházení ze strany Čechů, kteří makedonské policii pomáhají. To nově potvrdil i český dobrovolník Štěpán Mareček, který je na místě od ledna. Podle něj česká policie aktivisty i fyzicky napadala a nadávala jim.
Běženci přecházejí řeku západně od Idomeni.
Běženci přecházejí řeku západně od Idomeni. | Foto: Reuters

Gevgelija - Čeští policisté při pondělním přechodu uprchlíkůŘecka do Makedonie údajně nadávali aktivistům a novinářům na makedonsko-řeckých hranicích, také je natáčeli i fyzicky napadali. Tvrdí to český dobrovolník Štěpán Mareček, který se podle vlastních slov na hranici pohybuje už od ledna.

Potvrzuje tak stížnost rakouské aktivistky Fanny Müllerové-Uriové, která se proti chování české policie ohradila před několika dny. Česká policie jakékoli incidenty odmítá.

Skupinu aktivistů a novinářů makedonští policisté oddělili od uprchlíků a převezli je na policejní stanici ve městě Gevgelija. Tam pomáhali i Češi, jejichž chování bylo podle slov Marečka nekorektní a neprofesionální.

"Čeští policisté si nenechali uniknout příležitost nadávat lidem do sviní," řekl Aktuálně.cz Mareček. "Byl tam také jeden incident, kdy si český policista, pravděpodobně pro svůj facebookový profil, natáčel aktivistku pod dekou. Po slovním protestu a po slovech 'Prosím vás, přestaňte mě natáčet' ji fyzicky napadl,“ doplnil.

Foto: archiv Štěpána Marečka

Potvrdil také slova Rakušanky Fanny Müllerové-Uriové, že za propuštění museli všichni ze zhruba osmdesátičlenné skupiny aktivistů a novinářů zaplatit asi 300 eur. Vystavení účtů trvalo policistům až do ranních hodin, potom zadržené propustili.

"K jednání s uprchlíky nemůžu říct nic, protože bohužel náš dozor přestal v dobu, kdy jsme byli od běženců odděleni. Můžu jen z vlastní zkušenosti říct, že chování české policie vůči dobrovolníkům a aktivistům, kteří neudělali nic špatného a byli tam jenom kvůli dohledu a případné pomoci, bylo nekorektní a neprofesionální," zlobí se Mareček.

Dobrovolníci v pondělí pomáhali uprchlíkům při přechodu z Řecka do Makedonie. Mareček popřel, že by patřil ke skupině, která běžencům rozdávala den před přesunem letáky s instrukcemi, aby obešli hraniční plot. Dodal, že letáky byly pravděpodobně přeloženy z řečtiny do arabštiny a upozornil na ně organizaci UNHCR a Lékaře bez hranic. S nimi se také skupiny dobrovolníků snažily zabránit uprchlíkům ve vstupu do rozvodněné řeky Vardar, která celou situaci komplikovala.

Děkoval velitel i prezident

Mareček zdůraznil, že makedonská policie jednala za dané situace velmi profesionálně. O české policii naopak prohlásil, že mají mezi aktivisty na místě pověst jedněch z nejméně profesionálních a nejagresivnějších policistů na makedonské hranici. Problém je podle něj hlavně v tom, že vzniklé situace řeší na osobní úrovni.

Mluvčí policejního prezidia David Schön Aktuálně.cz odkázal na středeční vyjádření. V něm popírá, že by zásah české policie byl jakkoli v nepořádku. „Během hromadného pokusu o nelegální překročení makedonské hranice postupovali policisté standardně,“ uvedl. Čechům údajně poděkoval za pomoc i makedonský velitel.

Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ve čtvrtek navíc telefonoval i makedonský prezident Ďorge Ivanov. "Při této příležitosti také poděkoval za profesionální pomoc policistů z České republiky a další podporu, kterou ČR a celá V4 v této složité situaci Makedonii poskytují,“ sdělil Sobotka.

K nasazení policie na hranicích se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Čeští policisté, kteří pomáhají v Makedonské republice, mají jednoznačnou podporu pana prezidenta,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy