Čeští muslimové respektují zákony, radikálům se brání sami, ujišťuje BIS. Teror u nás prý nehrozí

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 1. 2017 18:09
I když podle prezidenta Miloše Zemana hrozí, že se další teroristický útok odehraje v Česku, Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá o aktuálních hrozbách informace, ze strany české muslimské komunity podle ní nebezpečí nehrozí. "Respektují naše zákony. Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají i k provokacím některých islamofobů," reaguje na otázky mluvčí tajné služby Jan Šubert. BIS pro Aktuálně.cz navíc dodává, že čeští muslimové mají vlastní samočisticí mechanismy, jak se vypořádat s vnitřními konfrontačními projevy a radikálními myšlenkami svých členů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Čeští muslimové respektují zákony a nepřejí si střety či násilí a komunita se sama brání, aby do ní pronikali militantní islamisté ze zahraničí. Aktuálně.cz to sdělil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert poté, co koncem roku Česko posílilo bezpečnostní opatření v reakci na teroristické útoky v Berlíně. Prezident Miloš Zeman v neděli varoval, že útoky hrozí i v Česku. "Jsme na řadě," prohlásil. BIS však ujišťuje, že žádné informace o možných útocích nemá.

BIS tvrdí, že čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety, provokace nebo násilí. "Respektují naše zákony. Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají i k provokacím některých islamofobů," reagoval mluvčí tajné služby Šubert.  

Čeští muslimové navíc podle něj mají vlastní samočisticí mechanismy, jimiž se vypořádávají s vnitřními konfrontačními projevy a radikálními myšlenkami svých členů.

"Nechtějí, aby do jejich středu pronikli militanti ze zahraničí, aby je nezačali radikalizovat. A zatím se to neděje," vysvětluje dál Šubrt a tvrdí, že čeští muslimové mají velmi dobře nastavenou kontrolu toho, co se v jejich komunitě odehrává.

Ilustruje to třeba i nedávný otevřený dopis české muslimky Eman Ghalebové, která radikály odsoudila a jejich příznivce označila za nositele zla a nenávisti. 

"Přestaňte mít na seznamu obětí lidi, kteří mi dopřáli svobodu, byli ke mně tolerantní a spravedliví. Nechci se po každém vašem zločinu dívat, jak se mě děti bojí právě kvůli vám," vzkázala po berlínském atentátu islámským radikálům studentka. "Nás nezastrašíte tím, že vjedete kamionem do davu lidí, nejste tím hrdinové," dodala.

Sympatie k radikálům zaznamenaly bezpečnostní složky jen u několika jedinců, jako je obviněný Čech, který se chtěl připojit k Islámskému státu.

Ohrožení republiky islámským radikalismem už před měsícem zpochybnili i autoři Auditu národní bezpečnosti, vládního dokumentu, který nechal zpracovat premiér po teroristických útocích. Podílelo se na něm 120 expertů.

"Česká republika doposud byla do značné míry na okraji zájmu mezinárodních teroristických organizací, které mají v naší zemi jen minimální zázemí pro svou činnost," píší autoři. A dodávají, že naprostá většina členů české muslimské komunity je dobře integrovaná a v Česku nevznikají sociálně vyloučené lokality, které by mohly vytvořit základnu pro teroristické aktivity – tak, jak je tomu v posledních letech v zahraničí.

Noční můrou jsou osamělí vlci

Tajná služba už ve své výroční zprávě ze září loňského roku napsala, že sympatie k Islámskému státu čeští muslimové až na několik výjimek veřejně odsoudili. A projevy sympatií byly způsobené psychickou labilitou, frustrací nebo nemocí. Kontrarozvědka ale uznává, že určitým rizikem jsou osamělí vlci, kteří jsou noční můrou zpravodajských služeb.

"Pokud se člověk, který se sám radikalizuje (může to být i skupinka dvou či tří lidí) nikomu nesvěří, nepromluví před přáteli, kamarády nebo někde v hospodě, neudělá chybu a nezanechá stopu, není čeho se chytit a jeho případnou akci nelze prakticky předvídat," uzavírá Šubert. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy