Čeští muslimové respektují zákony, radikálům se brání sami, ujišťuje BIS. Teror u nás prý nehrozí

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 1. 2017 18:09
I když podle prezidenta Miloše Zemana hrozí, že se další teroristický útok odehraje v Česku, Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá o aktuálních hrozbách informace, ze strany české muslimské komunity podle ní nebezpečí nehrozí. "Respektují naše zákony. Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají i k provokacím některých islamofobů," reaguje na otázky mluvčí tajné služby Jan Šubert. BIS pro Aktuálně.cz navíc dodává, že čeští muslimové mají vlastní samočisticí mechanismy, jak se vypořádat s vnitřními konfrontačními projevy a radikálními myšlenkami svých členů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Čeští muslimové respektují zákony a nepřejí si střety či násilí a komunita se sama brání, aby do ní pronikali militantní islamisté ze zahraničí. Aktuálně.cz to sdělil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert poté, co koncem roku Česko posílilo bezpečnostní opatření v reakci na teroristické útoky v Berlíně. Prezident Miloš Zeman v neděli varoval, že útoky hrozí i v Česku. "Jsme na řadě," prohlásil. BIS však ujišťuje, že žádné informace o možných útocích nemá.

BIS tvrdí, že čeští muslimové si nepřejí vyvolávat střety, provokace nebo násilí. "Respektují naše zákony. Na různé protimuslimské aktivity neodpovídají násilím ani verbální agresivitou a velmi zdrženlivě se chovají i k provokacím některých islamofobů," reagoval mluvčí tajné služby Šubert.  

Čeští muslimové navíc podle něj mají vlastní samočisticí mechanismy, jimiž se vypořádávají s vnitřními konfrontačními projevy a radikálními myšlenkami svých členů.

"Nechtějí, aby do jejich středu pronikli militanti ze zahraničí, aby je nezačali radikalizovat. A zatím se to neděje," vysvětluje dál Šubrt a tvrdí, že čeští muslimové mají velmi dobře nastavenou kontrolu toho, co se v jejich komunitě odehrává.

Ilustruje to třeba i nedávný otevřený dopis české muslimky Eman Ghalebové, která radikály odsoudila a jejich příznivce označila za nositele zla a nenávisti. 

"Přestaňte mít na seznamu obětí lidi, kteří mi dopřáli svobodu, byli ke mně tolerantní a spravedliví. Nechci se po každém vašem zločinu dívat, jak se mě děti bojí právě kvůli vám," vzkázala po berlínském atentátu islámským radikálům studentka. "Nás nezastrašíte tím, že vjedete kamionem do davu lidí, nejste tím hrdinové," dodala.

Sympatie k radikálům zaznamenaly bezpečnostní složky jen u několika jedinců, jako je obviněný Čech, který se chtěl připojit k Islámskému státu.

Ohrožení republiky islámským radikalismem už před měsícem zpochybnili i autoři Auditu národní bezpečnosti, vládního dokumentu, který nechal zpracovat premiér po teroristických útocích. Podílelo se na něm 120 expertů.

"Česká republika doposud byla do značné míry na okraji zájmu mezinárodních teroristických organizací, které mají v naší zemi jen minimální zázemí pro svou činnost," píší autoři. A dodávají, že naprostá většina členů české muslimské komunity je dobře integrovaná a v Česku nevznikají sociálně vyloučené lokality, které by mohly vytvořit základnu pro teroristické aktivity – tak, jak je tomu v posledních letech v zahraničí.

Noční můrou jsou osamělí vlci

Tajná služba už ve své výroční zprávě ze září loňského roku napsala, že sympatie k Islámskému státu čeští muslimové až na několik výjimek veřejně odsoudili. A projevy sympatií byly způsobené psychickou labilitou, frustrací nebo nemocí. Kontrarozvědka ale uznává, že určitým rizikem jsou osamělí vlci, kteří jsou noční můrou zpravodajských služeb.

"Pokud se člověk, který se sám radikalizuje (může to být i skupinka dvou či tří lidí) nikomu nesvěří, nepromluví před přáteli, kamarády nebo někde v hospodě, neudělá chybu a nezanechá stopu, není čeho se chytit a jeho případnou akci nelze prakticky předvídat," uzavírá Šubert. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy