Čeští letci budou cvičit s německými kolegy, potvrdila v Bruselu Šlechtová

ČTK ČTK
7. 6. 2018 16:37
Spolupráce pomůže například sladit operační postupy a umožní tak případnou další spolupráci včetně společného nasazení.
Ministryně obrany Karla Šlechtová se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyenovou.
Ministryně obrany Karla Šlechtová se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyenovou. | Foto: Karla Šlechtová/Twitter

Praha/Brusel - Část českých stíhacích letounů Gripen se stane součástí aliančního mnohonárodního uskupení vzdušných sil. Budou tak cvičit společně s německými kolegy a připravovat se na případné společné nasazení, které by musela schválit česká politická reprezentace.

Dopis se záměrem zapojit se do tohoto uskupení ve čtvrtek na okraj zasedání ministrů obrany států NATO v Bruselu podepsala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO), sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Česká armáda chce do mnohonárodního uskupení vzdušných sil zapojit jeden roj stíhacích letounů Jas-39 Gripen, tedy čtyři letouny a 20 lidí. "Podílet se na mnohonárodním vzdušném uskupení je skvělou příležitostí, jak prodat vynikající schopnosti našich letců směrem k našim spojencům v rámci NATO a zároveň se od nich dál učit," uvedla Šlechtová k německé iniciativě Framework Nations Concept (FNC), pod niž uskupení spadá.

Čeští piloti by měli v rámci iniciativy v budoucnu společně cvičit s německými kolegy, spolupráce pomůže například sladit operační postupy a umožní tak případnou další spolupráci včetně společného nasazení. "Neznamená však, že by vyčlenění letci byli podřízeni německému velení, jejich nasazení vždy musí být nejdříve odsouhlaseno politicky v souladu s Ústavou ČR," zdůraznil Fajnor.

 

Právě se děje

Další zprávy