Tým českých hasičů odletěl do Turecka, pomůže hledat oběti. Charita vyhlásila sbírku

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2023 22:25
Na pomoc po zemětřesení odletělo do Turecka z Prahy a Ostravy 68 členů speciálního týmu hasičů pro vyhledávání v sutinách. S sebou vezou desítky tun materiálu. Podrobnosti o nasazení se dozví po příletu od tureckých kolegů. Mandát mise je zatím stanoven na deset dní. Charita a Člověk v tísni vyhlásily sbírky.
Zemětřesení v Turecku
Zemětřesení v Turecku | Foto: Reuters

"Jsme v kontaktu s velvyslanectvím České republiky v Turecku i s tureckými záchranáři," uvedl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek. Zástupce tureckých záchranářů pak českým hasičům upřesní, kde a jak budou nasazeni. Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi sto krychlových metrů a váze 26 tun.

"Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu," řekl novinářům na pražském letišti zástupce vedoucího týmu Petr Vodička. Polovina speciálního týmu českých hasičů dorazila do Turecka v pondělí po deváté hodině večerní. Do záchranných prací se hasiči zřejmě zapojí v úterý ráno. 

Jednotlivé týmy se budou střídat po šesti, maximálně osmi hodinách tak, aby byla zajištěna 24hodinová služba. "Kynologové vyhledávají, hasiči vyprošťují, lékař se zdravotníky ošetřuje a kynologové dělají závěrečný průzkum, jestli tam někdo nezůstal," popsal záchranné práce. V Česku, kde podle Vodičky spočívá těžiště práce týmů, zasahují u zřícených budov, spadlých mostů nebo třeba objektů po výbuchu.

Podle zástupců hasičů jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný "těžký USAR tým", tedy 68 osob. "Budou rozhodovat minuty, abychom zachránili životy občanů Turecka a Sýrie," řekl členům týmu na letišti náměstek ministra vnitra Radek Kaňa. Úspěch při misi i bezpečný návrat popřál na letišti týmu ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Speciální česká hasičská jednotka už má podle Ošlejška zkušenosti například ze zásahu v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu nebo po zemětřeseních v Nepálu či Pákistánu. Členové týmu společně i trénují, před dvěma týdny se vrátili z mezinárodního cvičení v Dánsku a na konci měsíce mají v plánu další ve Francii.

"Ale tato situace je pro nás nová v tom, že tam stále dochází k otřesům. Nejsou to běžné dotřesy, ale regulérní další zemětřesení," řekl Vodička. To je podle něj pro pracovníky v sutinách nejnebezpečnější, protože hrozí zřícení prohledávaného torza už poničené budovy.

Na sbalení se na zahraniční misi měli členové týmu šest hodin. "Normálně jsem v sedm hodin přišel do práce, na čtyřiadvacetihodinovou směnu. Už ráno jsme viděli, že se něco děje, a po půl hodině se rozhodlo, že asi pojedeme," řekl člen týmu pražských hasičů Jiří Kubeš. Po 16. hodině už se pražští hasiči spolu s kynology z Liberce sešli na pražském letišti, další část týmu letěla z Ostravy.

Další část týmu odletěla po 18. hodině z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Podle mluvčí moravskoslezských hasičů Kamily Langerové je to zhruba polovina speciálního týmu, jeho součástí je například i lékař a čtyři kynologové. Let do pátého největšího tureckého města Adana trval zhruba dvě hodiny a 45 minut. Členové týmu se pak ještě budou přesouvat na místo určení, které se ale dozví až na místě. S sebou si rovněž vezou materiál, například stany pro vytvoření zázemí.

Video: "Slyšeli jsme zvuky ze všech stran. Trvalo to dvě minuty," popisuje Turek z Diyarbakiru zemětřesení (6. 2. 2023)

„Slyšeli jsme zvuky ze všech stran. Trvalo to dvě minuty,“ popisuje Turek z Diyarbakiru ničivé zemětřesení. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy