Čeští egyptologové v Abúsíru skenují pyramidy, pomáhají jim Japonci. Zjišťují, jak stavby vznikaly

Jan Menšík
10. 6. 2017 6:43
Český egyptologický ústav už několik let spolupracuje s japonským týmem z univerzity v Nagoji. Cílem celé expedice v oblasti Abúsír je pomocí skenerů zmapovat i jinak nedostupné pyramidy a zjistit, jak se stavěly. Během několikaleté česko-japonské spolupráce se podařilo učinit významné objevy, mezi nimiž byla například dřevěná loď či hrobky vysoce postavených hodnostářů. Vedoucím expedice je ředitel ústavu Miroslav Bárta, jeho japonským kolegou je Jukinori Kawae.
Čeští egyptologové v Abúsíru.
Čeští egyptologové v Abúsíru. | Foto: © Martin Frouz, ČEgÚ FF UK, © Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2015

Praha - Čeští vědci v Egyptě skenují nepřístupné pyramidy, protože chtějí zjistit, jak se v době Staré říše stavěly. Pomáhá jim japonský tým vedený známým egyptologem Jukimorim Kawaem, který má s 3D skenováním pyramid rozsáhlé zkušenosti. Mezinárodní spolupráce funguje už od roku 2015 a jejím výsledkem by mělo být lepší pochopení toho, jak byly v pyramidy v Abúsíru stavěny.

Vedoucím celé expedice je ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. "Několikrát jsme byli osloveni z Japonska. Jednou to byl tým z Tokijské technické univerzity, která s námi spolupracuje v oblasti analýz materiálů. To znamená, z čeho bylo ve starém Egyptě co vyrobeno. A ta druhá spolupráce, na kterou se ptáte, je s univerzitou v Nagoji. Oslovila nás, že by měla zájem účastnit se našich výzkumů na pyramidách v Abúsíru," popisuje Bárta.

Prozkoumávání pyramid je dlouhodobý proces. Prvním krokem je získání povolení od egyptské strany. Teprve poté mohou k pyramidám přivézt potřebné věci pro výzkum. "Přivezete tam různé typy skenerů a potom se vždycky několik týdnů ta pyramida z různých stanovišť právě těmi skenery skenuje a pak probíhá několikaměsíční zpracování dat v kancelářích," vysvětluje proces Bárta. Zpracovávání dat a tvorba 3D modelů pyramid poté probíhá v kancelářích v Praze i v Nagoji v Japonsku.

"Právě sbíráme data pomocí posledních technologií. Doufám a věřím, že v příštích letech ve spolupráci s Českým egyptologickým institutem přineseme nové informace o metodě stavění pyramid ve Starém Egyptě," prozradil Jukimori Kawae, vedoucí japonského týmu.

Bárta upozorňuje na to, že skenování pomocí nejrůznějších skenerů a metod probíhá zvenku pyramid, jelikož to, jak byla pyramida postavena, se dá poznat hlavně z venku. Dalším důvodem je také to, že dovnitř se již několik desítek let nikdo nedostal, protože jsou uvnitř zhroucené. Není proto vyloučeno, že se v budoucnu bude jednat o jeden z dalších hlavních vědeckých cílů expedice.

Přestože v posledních letech roste obliba bezpilotních letounů a pořídit si ho může téměř každý, čeští egyptologové tyto technologie při skenování pyramid nevyužívají. "S drony smí létat pouze egyptské firmy. My ne, takže drony nepoužíváme," vysvětluje absenci těchto technologií při výzkumu Bárta.

Výsledky několikaleté spolupráce Česka a Japonska v Abúsíru by měly být světu představeny na začátku července na světové archeologické konferenci v Miláně. Tím však společná práce nekončí a jak sám Bárta říká, spolupráce bude trvat ještě několik let.

"Zvládli bychom to možná sami, ale tohle je specifický projekt a oni s tím mají velké zkušenosti. Dělali to už v Gíze. Jako jedni z prvních ve světě jsme začali se skenováním různých archeologických prvků a Japonci přišli s tímhle zajímavým projektem, který nám samozřejmě šetří čas, kapacity i peníze. Pro nás je velkým přínosem samozřejmě to, že do toho vkládají svoje velké technologické znalosti," odpověděl vedoucí expedice Miroslav Bárta na dotaz, proč se s japonským týmem spojil.

Pyramidové pole v Abúsíru je českou koncesí a čeští egyptologové zde pracují již od 50. let. Jde o lokalitu pyramid, které navazují na ty v Gíze a vznikly až po nich. Oblasti Abúsír a Gíza spolu mimo jiné také sousedí. V posledních několika letech tam archeologové objevili unikátních několik desítek nekrálovských soch a několik hrobek doposud neznámých vysoce postavených hodnostářů.

Významný byl objev dvacetimetrového dřevěného člunu, který podle Bárty představuje chybějící článek ve vývoji technologií stavby lodí ve starověku. Čeští archeologové se těmito objevy zařadili mezi světovou špičku a všechny tyto objevy byly vždy mezi deseti největšími objevy daného roku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy