Čeští a slovenští moderátoři jako výjimka. Jinde v televizi roušky téměř nenosí

ČTK ČTK
30. 3. 2020 17:59
V důsledném nošení roušek před kamerami jsou čeští televizní moderátoři spíše výjimkou. Mívají je na sobě například ještě jejich slovenští kolegové. V dalších evropských zemích promlouvají moderátoři a reportéři k divákům s odhalenou tváří, což bývá v souladu s tím, že nošení roušek na veřejnosti v těchto státech není povinné.
Moderátorka hlavní relace České televize Marcela Augustová v roušce.
Moderátorka hlavní relace České televize Marcela Augustová v roušce. | Foto: Česká televize

Na Slovensku používá roušky většina moderátorů hlavních zpravodajských relací celostátních televizních stanic. Nošení roušek zavedly jak veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, tak soukromé televize Markíza a Joj. Moderátoři zpravodajské televize TA3, kteří pracují před kamerou několik hodin denně, zase obvykle nemají rouškou překryty ústa a nos, ale nosí ji kolem krku. Naproti tomu v publicistických relacích TA3 mají roušky nejen moderátoři, ale i jejich hosté. Podobně pravidlo zavedly v diskusních relacích i další slovenské televize.

Nošení roušek na veřejnosti začali jako opatření proti zpomalení šíření pandemie už na začátku března propagovat slovenští politici. Tehdy byly potvrzeny první případy infikovaných na Slovensku. Politici s rouškou na tváři vystupují nejen na tiskových konferencích, ale i v televizních debatách.

V Maďarsku, na rozdíl od Slovenska, moderátoři hlavní zpravodajské relace tamní veřejnoprávní televize roušky nenosí, byť téma koronaviru patří v posledních dnech k hlavním tématům zpravodajství. Podobně je tomu i na polských obrazovkách, kde roušky nenosí ani moderátoři, ani nejvyšší ústavní činitelé. Při parlamentních rozpravách v Polsku se rouška jeví spíše výjimkou než pravidlem.

Ani na německých televizních obrazovkách roušky k vidění nejsou, což odpovídá i situaci na veřejnosti, kde je nenosí prakticky nikdo. Ochrannou masku nemají moderátoři veřejnoprávních stanic ARD a ZDF ani soukromých zpravodajských kanálů jako jsou n-tv nebo Welt. Roušky v běžných zpravodajských vstupech nenosí ani reportéři.

K jedné viditelné změně rychle se šířící koronavirus v oblasti televizního zpravodajství v Německu přesto vedl. Při rozhovorech s politiky i dalšími respondenty bývá totiž nově k vidění mikrofon zakrytý průhledným igelitovým sáčkem, aby se na něj případně koronavirus nedostal. Drtivá většina respondentů, stejně jako všichni němečtí přední politici, totiž při rozhovorech, ani při jiných veřejných vystoupeních roušku nenosí.

V Německu povinnost nosit roušky nebo jiné ochranné pomůcky neexistuje. K jejich nošení sice občany vyzval například šéf německé lékařské komory, vláda ale zatím žádné takové nařízení podle všeho nechystá a klade důraz na jiná opatření, jako je důsledná hygiena a dodržování 1,5 až dvoumetrového odstupu na veřejnosti.

Sousední Rakousko sice oznámilo, že zavede povinnost nosit roušky při nakupování, v televizním zpravodajství nejsou k vidění ale ani zde. Stejně jako v Německu je běžně nepoužívají ani rakouští politici. Neučinil tak dnes ani kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci, kde informoval o nové povinnosti nosit roušky v obchodech.

Podobně ani na belgických či francouzských televizních stanicích se rouška neobjevuje. Nenosí ji ani moderátoři, ani při televizních vystoupeních členové vlády. Belgická ministryně zdravotnictví Belgičany v častých televizních rozhovorech nabádá k respektování nařízených opatření, mezi nimiž je dodržování vzdálenosti větší než 1,5 metru, ale nikoli roušky.

Některé belgické stanice pravidelně prokládají vysílání zhruba minutovými osvětovými spoty na téma ochrana proti koronaviru. Zdůrazňují lidem, že by si měli pečlivě mýt ruce, používat jednorázové kapesníky a vyhýbat se blízkým kontaktům s ostatními. Téma roušek se na obrazovky dostává většinou jen tehdy, když televize informují o tom, že jich může být nedostatek v některých nemocnicích. Výjimkou byla minulý týden bruselská stanice BX1, na které jeden z místních módních návrhářů předvedl lidem věc praktikovanou tisícovkami Čechů: jak si ušít roušku doma na stroji.

V asijských zemích je nošení roušek obvyklé u reportérů v terénu, stejně jako u ostatních lidí. Moderátoři ve studiu však ani v Asii roušky obvykle nenosí. Platí to například také o stanici CGTN, mezinárodní stanici čínské televizní společnosti CCTV, kterou nabízejí i poskytovatelé kabelové televize v České republice.

Video: Senioři bez roušek? Vojtěch mi tvrdil, že distribuce probíhá, říká Maláčová

Na seniory se nezapomnělo, vše se dělá za pochodu. Jestli to systém vydrží, nevíme. Na mzdy přispějeme, firmy se k pomoci Antivirus dostanou v dubnu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy