Českému vědci s unikátní turbínou evropské vítězství uniklo. Vyhrála převratná léčba "Parkinsona"

Martin Biben Martin Biben
9. 6. 2016 14:47
Vědec ze Stavební fakulty ČVUT Miroslav Sedláček byl mezi nominovanými na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Nakonec ho však porazil francouzský neurochirurg, který přišel s převratnou metodou léčby Parkinsonovy nemoci. Sedláčkův projekt odvalovací turbíny umožňuje získávat elektřinu i z pomalu tekoucích řek, potoků či mořského přílivu a odlivu.
Miroslav Sedláček.
Miroslav Sedláček. | Foto: Archiv ČVUT

Lisabon - Vyhlášení vítězů ceny Evropského vynálezce roku Česku další úspěch nepřineslo. Vědce Miroslava Sedláčka, který byl s objevem odvalovací turbíny spolu s dalšími dvěma výzkumníky nominován v prestižní kategorii Výzkum, předběhl francouzský neurochirurg Alim-Louis Benabid. Ten přišel s převratnou metodou léčby Parkinsonovy nemoci pomocí vysokofrekvenční stimulace bez potřeby radikálního chirurgického zásahu.

MIROSLAV SEDLÁČEK (65)

Pochází z moravského Vyškova, vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze a původně působil jako ekonom a pedagog na pražské vysoké škole a ve Slovenské akademii věd. K profesionálnímu výzkumu, ke kterému tíhnul, se dostal, až když v 90. letech nastoupil na katedru ekonomiky a řízení ve stavebnictví pražské Fakulty stavební ČVUT. Převratný objev přitom učinil v oboru, který vůbec nestudoval: "Lidé mimo obor se na některé věci soustřeďují jinak než profesionálové. Může to vést k odhalení úplně nových souvislostí."

"Dělat výzkum je privilegium, ale aby byl užitečný, je třeba trpělivost. Chtěl bych také připomenout, že jen umělci a spisovatelé jsou sólo vítězi podobných ocenění. My vědci pracujeme vždy v týmu, proto bych chtěl poděkovat svým spolupracovníkům, kteří mě desítky let provázejí," řekl francouzský vědec po převzetí originální ceny – makety námořní plachty vyrobené z porcelánu.

Ceremoniál, který se koná v portugalském Lisabonu, ale i celé Sedláčkovo vystoupení v soutěži znamená pro Česko i tak velkou reklamu. Moderátorka všechny vědce představila a pak diváci na místě a v přímém přenosu sledovali krátké filmy představující vynálezy vědců i je samotné.

"Miroslav Set-lá-šek," řekla moderátorka s obtížemi, aby napodruhé zopakovala jméno správně, a vědec v tmavém saku se v záběru mile usmál. Po promítnutí filmu s vysvětlením principu turbíny, natáčeném částečně v exteriérech s využitím působivých záběrů z Karlova mostu, následoval velký potlesk.

Jeho turbína má převratnou konstrukci, která napodobuje vodní svět. "Rotor, který má zvonovitý tvar, se díky proudění vody odvaluje ve statoru, který také připomíná zvon, ale s jiným, ostřejším úhlem," vysvětlil vědec. I při pomalém proudu vody tak v turbíně vznikají intenzivní mikrovíry, které pohánějí rotor a turbína může vyrábět elektřinu. Zařízení je menší než běžné turbíny a lze ho využít i při nízkém spádu vody.

Další rozdíl je v síle vodního proudu. Sedláčkova odvalovací turbína vyrábí elektřinu i z pomalu tekoucích řek, potoků, či dokonce z mořského přílivu a odlivu.

Sedláček byl třetím Čechem mezi finalisty od začátku udělování ceny - letos je jedenáctý ročník. Byl vybrán z více než 400 individuálních vynálezců a týmů vynálezců, kteří byli pro ocenění navrženi.

Z nich mezinárodní nezávislá porota vybrala patnáct finalistů. Ti pocházejí ze třinácti zemí: z České republiky, Itálie, Belgie, Francie, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Dánska, Švédska, Litvy, USA, Portugalska a Indie. Jejich vynálezy jsou z nejrůznějších oborů, jako je stavebnictví, lékařská technika, biochemie, technologie životního prostředí, potravinářská technologie a fyzika. Cenu o Evropského vědce roku pořádá Evropský patentový úřad.

Když se nádor agresivně nešíří, tak člověk nemusí mít žádné příznaky. Naše metoda by ho uměla lokalizovat a říct, jaký má potenciál se šířit, vysvětluje člen oceněného týmu, kybernetik Daniel Georgiev | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy