Český unikát: Ve Zlíně mají kandidátku s polovinou žen

Martina Macková
12. 8. 2008 20:27
Strany musely kandidátky pro volby odevzdat v úterý
Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice neznámé, do Senátu za něj úspěšně kandidovala Jana Juřenčáková
Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice neznámé, do Senátu za něj úspěšně kandidovala Jana Juřenčáková | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vysoké Pole/Suchá Loz - Je to jedna z mála krajských kandidátek, kde se muži téměř střídají s ženami.

Sestavili ji přitom Nezávislí starostové pro kraj. Mohla by se však stejně tak jmenovat i Nezávislé starostky pro kraj. Ale jen ve Zlínském kraji.

"Nezjistili jsme žádnou jinou kandidátku, kde by strany nabízely větší podíl žen," potvrdila Aktuálně.cz Lenka Bennerová z občanského sdružení Forum 50%, která se zabývá vyrovnaným zastoupením mužů a žen nejen v politice.

Čtěte také: Jen tři ženy mají šanci se dostat do čela krajů

Bém, olympiáda, senát a teď ženy

Možná mnozí neví, kde leží Vysoké Pole nebo Suchá Loz, ale Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice tak úplně neznámé.

Zviditelnilo se už bojem s pražským primátorem Pavlem Bémem o celostátní referendum k pořadatelství pražské olympiády. Za hnutí úspěšně kandidovala do Senátu bývalá starostka Jana Juřenčáková.

"Spočítali jsme, že v kraji máme asi sto dvacet starostek a místostarostek, tak jsme je oslovili a nakonec i získali pro kandidátku," říká starosta Vysokého Pole Josef Zícha.

Podle něj je dobré mít hodně žen na listině, a to nejen pro to, že se tím kandidátka zviditelní. "Ženy nám pak vyčítají, že je k ničemu důležitému nepustíme a sami si vládnem. Tak jim dáme prostor," říká s úsměvem.

Foto: Aktuálně.cz

Hledá se kandidát. Značka: Žena

Za sdružení kandiduje například starostka z Vizovic nebo místostarostka Kroměříže. Sdružení má ale přesto problém. Nemůže najít svého kandidáta do Senátu.

Chtělo by totiž nominovat opět ženu, a v tom je největší háček. "Ženy nechtějí do velké politiky, nemůžeme žádnou přemluvit. Mnohým ještě není čtyřicet let, jiné nechtějí do Prahy z rodinných důvodů. Je to problém," říká Zícha.

Čtěte také: Do Senátu chtějí hlavně muži. ODS nemá jedinou ženu

I když zlínští muži na radnicích v letošních volbách do kraje ženám tak přejí, kandidátku nakonec povede muž - starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Právě on si na konci měsíce vymění post s pražským primátorem Bémem, s nímž má kromě olympiády také spor o rozdělení daní.

Ženy obsadí v první desítce výjimečná čtyři místa, ne ale první.

Zato v sousedním Olomouckém kraji se dá najít kandidátka, kterou vedou hned dvě ženy. Koalice SOS, SNK-ED, US-DEU sází na lékařku Fakultní nemocnice (Elišku Sovovou) a na bývalou rektorku Univerzity Palackého (Janu Mačákovou).

Z velkých stran si do čela krajských kandidátek troufli dát ženu pouze zelení v Plzeňském kraji (Svatavu Štěrbovou) a v Jihomoravském kraji (Kateřinu Dubskou). Lídra v sukni zvolila také ČSSD, za kterou bude v Plzni kandidovat bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy