Český unikát: Ve Zlíně mají kandidátku s polovinou žen

Martina Macková
12. 8. 2008 20:27
Strany musely kandidátky pro volby odevzdat v úterý
Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice neznámé, do Senátu za něj úspěšně kandidovala Jana Juřenčáková
Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice neznámé, do Senátu za něj úspěšně kandidovala Jana Juřenčáková | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vysoké Pole/Suchá Loz - Je to jedna z mála krajských kandidátek, kde se muži téměř střídají s ženami.

Sestavili ji přitom Nezávislí starostové pro kraj. Mohla by se však stejně tak jmenovat i Nezávislé starostky pro kraj. Ale jen ve Zlínském kraji.

"Nezjistili jsme žádnou jinou kandidátku, kde by strany nabízely větší podíl žen," potvrdila Aktuálně.cz Lenka Bennerová z občanského sdružení Forum 50%, která se zabývá vyrovnaným zastoupením mužů a žen nejen v politice.

Čtěte také: Jen tři ženy mají šanci se dostat do čela krajů

Bém, olympiáda, senát a teď ženy

Možná mnozí neví, kde leží Vysoké Pole nebo Suchá Loz, ale Sdružení Nezávislí starostové pro kraj není v české politice tak úplně neznámé.

Zviditelnilo se už bojem s pražským primátorem Pavlem Bémem o celostátní referendum k pořadatelství pražské olympiády. Za hnutí úspěšně kandidovala do Senátu bývalá starostka Jana Juřenčáková.

"Spočítali jsme, že v kraji máme asi sto dvacet starostek a místostarostek, tak jsme je oslovili a nakonec i získali pro kandidátku," říká starosta Vysokého Pole Josef Zícha.

Podle něj je dobré mít hodně žen na listině, a to nejen pro to, že se tím kandidátka zviditelní. "Ženy nám pak vyčítají, že je k ničemu důležitému nepustíme a sami si vládnem. Tak jim dáme prostor," říká s úsměvem.

Foto: Aktuálně.cz

Hledá se kandidát. Značka: Žena

Za sdružení kandiduje například starostka z Vizovic nebo místostarostka Kroměříže. Sdružení má ale přesto problém. Nemůže najít svého kandidáta do Senátu.

Chtělo by totiž nominovat opět ženu, a v tom je největší háček. "Ženy nechtějí do velké politiky, nemůžeme žádnou přemluvit. Mnohým ještě není čtyřicet let, jiné nechtějí do Prahy z rodinných důvodů. Je to problém," říká Zícha.

Čtěte také: Do Senátu chtějí hlavně muži. ODS nemá jedinou ženu

I když zlínští muži na radnicích v letošních volbách do kraje ženám tak přejí, kandidátku nakonec povede muž - starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Právě on si na konci měsíce vymění post s pražským primátorem Bémem, s nímž má kromě olympiády také spor o rozdělení daní.

Ženy obsadí v první desítce výjimečná čtyři místa, ne ale první.

Zato v sousedním Olomouckém kraji se dá najít kandidátka, kterou vedou hned dvě ženy. Koalice SOS, SNK-ED, US-DEU sází na lékařku Fakultní nemocnice (Elišku Sovovou) a na bývalou rektorku Univerzity Palackého (Janu Mačákovou).

Z velkých stran si do čela krajských kandidátek troufli dát ženu pouze zelení v Plzeňském kraji (Svatavu Štěrbovou) a v Jihomoravském kraji (Kateřinu Dubskou). Lídra v sukni zvolila také ČSSD, za kterou bude v Plzni kandidovat bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy