Český unikát: Pacienti se budou léčby domáhat soudně

ČTK ČTK
20. 1. 2012 12:36
Krajská zdravotní pacientům odmítla léčbu roztroušené sklerózy, právník podá žalobu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Poprvé v historii českého zdravotnictví se pacienti domáhají léčby soudní cestou. Za devět pacientů s roztroušenou sklerózou, kterým odmítla biologickou léčbu Krajská zdravotní a.s., podá právník návrh na vydání předběžného opatření.

To by umožnilo, aby u nich byla léčba zahájena.

Následovat bude žaloba, která má za cíl poskytnutí léčby v plné šíři, řekl právní zástupce pacientů Štěpán Holub.

"Vzhledem k tomu, že v této věci existuje riziko prodlení péče, podají pacienti návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud nařídil poskytnout první dávku léku, respektive další potřebné dávky zatím bezplatně, a to až do pravomocného rozhodnutí věci," uvedl.

Občané mají šanci se dozvědět, na co mají nárok

Návrh na předběžné opatření podá právní kancelář Holubová-advokáti v průběhu příštího nebo přespříštího týdne soudu v Ústí nad Labem, žaloba bude bezprostředně následovat.

Podle právníka Ondřeje Dostála mají pacienti, kteří se neúspěšně léčby domáhají, od Krajské zdravotní a.s. písemně potvrzeno, že se necítí být smluvním partnerem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Prý proto, že na léčbu nedostala dostatečné prostředky. VZP potvrdila, že Krajská zdravotní a.s. je jejím smluvním zařízením a pacienty léčit musí.

Infobox

  • V Česku je zhruba 18 000 pacientů s roztroušenou sklerózou.
  • Ročně je nemoc zjištěna u 1000 lidí, biologické léky jsou vhodné pro zhruba 800 z nich.
  • Pacienti se obávají, že když se jejich léčba bude oddalovat, zhorší se jim zdravotní stav rychleji a oni skončí na vozíku.

Centrum pro roztroušenou sklerózu v Krajské zdravotní a.s. odmítlo prý léčit celkem 40 pacientů.

"Spor je průlomovou možností dozvědět se, na co mají občané nárok," řekl novinářům politik a neurolog Martin Jan Stránský, který složil kauci za pacienty a uhradí ze svého nadačního fondu i soudní náklady.

"Když vyhrajeme, politiky to konečně donutí, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," dodal.

Spor o poskytnutí léčby v jiném případě rozhodoval loni v září Ústavní soud. Dal za pravdu lékařce, která předepisovala pacientům léky navzdory limitům od pojišťoven. Soud potvrdil, že finanční problémy nemohou být důvodem k neléčení.

 

Právě se děje

Další zprávy