Český správce daně se marně snaží dostat k Panama Papers. V okolních zemích jsou na tom stejně

Martin Ťopek Martin Ťopek
13. 4. 2016 16:15
Hned několika cestami se úředníci z Generálního finančního ředitelství snaží získat takzvané Panama Papers neboli údaje o stovkách firem z panamského daňového ráje. Jisté je jen to, že žádné dokumenty se mu doposud nepodařilo získat.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Praha - Čeští správci daně se zatím nedostali k žádným dokumentům z kauzy Panama Papers. "Jsme ve fázi získávání informací a v tomto směru jsme v neustálém kontaktu s daňovými správami z ostatních zemí. Navzájem se informujeme o možnostech, jak dokumenty získat a v jaké je kdo fázi," řekl vedoucí oddělení zahraničního zdaňování Generálního finančního ředitelství Vítězslav Kapoun. 

Naznačil, že se jeho úřad snaží dostat k dokumentům více kanály. "Naděje, že něco dostaneme, tady stále je. Kolika cestami jdeme, však nemohu v této fázi uvést," řekl Kapoun. 

V databázi dokumentů, které unikly z panamské společnosti Mossack Fonseca, se údajně nachází také 283 českých jmen. Mezi dokumenty jsou zejména zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako e-mailové komunikace nebo komentáře ke smlouvám.

Finanční ředitelství přitom podle svých slov nemůže přizvat k součinnosti další státní složky, například policii. "Nevíme totiž, co v dokumentech je, ani zda se v nich nacházejí důkazy o nějaké finanční kriminalitě," uvedl Kapoun. 

Nestačí proto ani zkušenosti s daňovými ráji, kam se uchylují například vlastníci firem, kteří chtějí skrýt svou identitu. "Mluvit v této chvíli o podezření na kriminální činnost by byla spekulace," poznamenala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. 

Dokumenty by sice mohla shánět i samotná policie, ta se však k tomu odmítla vyjádřit. "Mohu jen říct, že monitorujeme informace v tisku, ale více nebudeme panamské dokumenty komentovat," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy