Český správce daně se marně snaží dostat k Panama Papers. V okolních zemích jsou na tom stejně

Martin Ťopek Martin Ťopek
13. 4. 2016 16:15
Hned několika cestami se úředníci z Generálního finančního ředitelství snaží získat takzvané Panama Papers neboli údaje o stovkách firem z panamského daňového ráje. Jisté je jen to, že žádné dokumenty se mu doposud nepodařilo získat.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Praha - Čeští správci daně se zatím nedostali k žádným dokumentům z kauzy Panama Papers. "Jsme ve fázi získávání informací a v tomto směru jsme v neustálém kontaktu s daňovými správami z ostatních zemí. Navzájem se informujeme o možnostech, jak dokumenty získat a v jaké je kdo fázi," řekl vedoucí oddělení zahraničního zdaňování Generálního finančního ředitelství Vítězslav Kapoun. 

Naznačil, že se jeho úřad snaží dostat k dokumentům více kanály. "Naděje, že něco dostaneme, tady stále je. Kolika cestami jdeme, však nemohu v této fázi uvést," řekl Kapoun. 

V databázi dokumentů, které unikly z panamské společnosti Mossack Fonseca, se údajně nachází také 283 českých jmen. Mezi dokumenty jsou zejména zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako e-mailové komunikace nebo komentáře ke smlouvám.

Finanční ředitelství přitom podle svých slov nemůže přizvat k součinnosti další státní složky, například policii. "Nevíme totiž, co v dokumentech je, ani zda se v nich nacházejí důkazy o nějaké finanční kriminalitě," uvedl Kapoun. 

Nestačí proto ani zkušenosti s daňovými ráji, kam se uchylují například vlastníci firem, kteří chtějí skrýt svou identitu. "Mluvit v této chvíli o podezření na kriminální činnost by byla spekulace," poznamenala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. 

Dokumenty by sice mohla shánět i samotná policie, ta se však k tomu odmítla vyjádřit. "Mohu jen říct, že monitorujeme informace v tisku, ale více nebudeme panamské dokumenty komentovat," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

 

Právě se děje

Další zprávy