Český správce daně se marně snaží dostat k Panama Papers. V okolních zemích jsou na tom stejně

Martin Ťopek Martin Ťopek
13. 4. 2016 16:15
Hned několika cestami se úředníci z Generálního finančního ředitelství snaží získat takzvané Panama Papers neboli údaje o stovkách firem z panamského daňového ráje. Jisté je jen to, že žádné dokumenty se mu doposud nepodařilo získat.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Praha - Čeští správci daně se zatím nedostali k žádným dokumentům z kauzy Panama Papers. "Jsme ve fázi získávání informací a v tomto směru jsme v neustálém kontaktu s daňovými správami z ostatních zemí. Navzájem se informujeme o možnostech, jak dokumenty získat a v jaké je kdo fázi," řekl vedoucí oddělení zahraničního zdaňování Generálního finančního ředitelství Vítězslav Kapoun. 

Naznačil, že se jeho úřad snaží dostat k dokumentům více kanály. "Naděje, že něco dostaneme, tady stále je. Kolika cestami jdeme, však nemohu v této fázi uvést," řekl Kapoun. 

V databázi dokumentů, které unikly z panamské společnosti Mossack Fonseca, se údajně nachází také 283 českých jmen. Mezi dokumenty jsou zejména zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako e-mailové komunikace nebo komentáře ke smlouvám.

Finanční ředitelství přitom podle svých slov nemůže přizvat k součinnosti další státní složky, například policii. "Nevíme totiž, co v dokumentech je, ani zda se v nich nacházejí důkazy o nějaké finanční kriminalitě," uvedl Kapoun. 

Nestačí proto ani zkušenosti s daňovými ráji, kam se uchylují například vlastníci firem, kteří chtějí skrýt svou identitu. "Mluvit v této chvíli o podezření na kriminální činnost by byla spekulace," poznamenala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. 

Dokumenty by sice mohla shánět i samotná policie, ta se však k tomu odmítla vyjádřit. "Mohu jen říct, že monitorujeme informace v tisku, ale více nebudeme panamské dokumenty komentovat," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

 

Právě se děje

teď

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy