Český rozhlas obrátil. Podcast Matematika zločinu po drobných úpravách odvysílá

Iva Studená
30. 7. 2019 20:06
Český rozhlas na svém webu tento týden po několikaměsíčním sporu zveřejní seriál Matematika zločinu. Pořad odhaluje nedostatky české justice a mimo jiné dokumentuje justiční omyl, ke kterému došlo kvůli chybnému posudku soudního znalce Jiřího Strause. Od ledna ho však rozhlas nechtěl odvysílat kvůli údajnému porušení etického kodexu. Poté, co podcast vyhrál prestižní cenu a o sporu s autorkami informovala média, se nakonec vedení rozhodlo seriál odvysílat. Autorky ho však musely upravit.
Magdalena Sodomková a Brit Jensen (uprostřed)
Magdalena Sodomková a Brit Jensen (uprostřed) | Foto: FB Matamatika Zločinu

"Český rozhlas nabídne v tomto týdnu svým posluchačům na webu rozhlas.cz podcast Matematika zločinu autorek Brit Jensen a Magdaleny Sodomkové, který zpracovává téma údajných vážných pochybení v justici," informoval na webu mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Co je to podcast?

Foto / Mikrofon / Rozhlas / Radio / Studio / Ilustrační snímek / iStock

Podcast je zvuková nahrávka ve formátu MP3, která se dá stáhnout do mobilního telefonu přes podcastovou aplikaci a poslouchat kdykoli zdarma. Slovo podcast vzniklo v roce 2004 spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple s anglickým slovem pro vysílání - broadcast. Čeština přejala tento anglický výraz beze změny. Podcast je typický delším formátem, většina z podcastů se pohybuje mezi délkou 30-60 minut, nicméně výjimkou nejsou ani několikahodinové podcasty. 

Podle něj seriál musel projít úpravami, aby naplňoval etický kodex. V minulosti totiž rozhlas autorky kritizoval za velké množství neozdrojovaných informací a také za chybějící vyjádření znalce Jiřího Strause.

Ten však na opakované výzvy novinářek ani serveru Aktuálně.cz nereagoval. Jelikož sám nevyužil šanci se k tématu veřejně vyjádřit, autorky kodex neporušily. To potvrdil i odborný posudek hodnotitele Jana Motala, který si nechal zpracovat Fond nezávislé žurnalistiky.

Celkově podle Motala autorky v souladu s kodexem pracovaly. Měl pouze drobné výhrady, po jejich odstranění prý ale pořad splňuje nároky na vysílání. Navíc podle něj seriál poukazuje na závažné problémy a jeho vysílání je důležité z hlediska veřejného zájmu. To rozhlas nevyvrací.

"ČRo nijak nezpochybňuje, že informace obsažené v díle jsou zajímavé, společensky důležité a že seriál pojednává o věcech veřejného zájmu," uvedl Hošna. Dodává však, že za obsah vysílání vždy zodpovídá ČRo, a proto bylo třeba seriál přísně posoudit.

Poté, co si Matematika zločinu odnesla cenu za nejlepší dokument na mezinárodní soutěži Prix Bohemia Radio, a po článku na Aktuálně.cz se jednání  o publikování podcastu znovu obnovila. Rozhlas autorkám předložil své připomínky, ty následně své dílo dle požadavků upravily. Rozhlas se tedy rozhodl seriál publikovat ve formě podcastu na svých webových stránkách.

Rozhlas bude požadovat veřejnou omluvu

Tím však rozepře mezi novinářkami a veřejnoprávním médiem nekončí. Rozhlas se chce ohradit proti výrokům novinářek a údajně jednostranně pojatým článkům, především v Deníku referendum.

Sodomková a Jensen totiž označily jednání rozhlasu za cenzuru, také podle nich vedení lhalo, když tvrdilo, že si seriál neobjednalo. Navíc se domnívají, že obvinění z porušování kodexu je očernilo, a tím snížilo jejich profesní status.

"Ostře se (ČRo, pozn. red.) tímto ohrazuje proti nařčením, které ho absurdně obviňují z cenzury a zpochybňují jeho nezávislost. Stejně tak ČRo zásadně protestuje proti lžím o údajné atmosféře strachu, kterou prý zaměstnanci pociťují," uvedl Hošna.

Podle Hošny novinářky poškozují dobré jméno rozhlasu. Po autorkách proto bude požadovat veřejnou omluvu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 3 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy