Český podnikatelský ráj končí, živnostníci nemají práci

Tomáš Fránek
16. 2. 2010 22:55
Podnikatelů sice kvůli tolerovanému švarcsystému přibývá, živnostníci však stále častěji míří na úřady práce
Stavba dálnice D1 u Hulína
Stavba dálnice D1 u Hulína | Foto: Karel Toman

Brno - V evidenci úřadů práce se kvůli krizi stále častěji objevují lidé, kteří nikdy předtím pomoc státu nepotřebovali.

Mezi nezaměstnanými je teď i mnoho podnikatelů, kteří kvůli krizi nemají zakázky a práci.

Česko je přitom jakýmsi evropským podnikatelským rájem. Především kvůli nelegálnímu švarcsystému, tedy systému, ve kterém si firmy místo zaměstnanců na tu samou práci najímají stejné lidi, které propustily. Ti se vzápětí museli stát živnostníky.

Český podnikatelský ráj končí

Nikde jinde v Evropě nemají drobní podnikatelé takový vliv na ekonomiku jako v Česku.

Za loňský rok v Česku přibylo přes 17 tisíc nových podnikatelů (většinou z donucení) a jejich počet dosáhl 955 tisíc.

Čísla ze statistik úřadů práce ale potvrzují, že v některých regionech rostou počty podnikatelů, kteří ukončili své živnosti. Raději zamířili na pracovní úřady. Dělo se to mnohem rychleji, než tomu bylo třeba před rokem. A také podstatně rychleji, než přibývá nových podnikatelů.

Zástupci úřadů práce potvrzují, že k nim zamířili živnostníci, které dřív v evidenci vůbec neměli.

"Jsou to třeba pokrývači nebo truhláři. Odvody na různá pojištění jsou pro ně příliš vysoké a naproti tomu poptávka po jejich práci klesá. Tito lidé přitom nikdy předtím v naší evidenci nebyli," uvedla ředitelka píseckého úřadu práce Alexandra Zajíčková.

A na pomoc od státu už musí spoléhat také lidé, které zaměstnavatelé nutili využívat švarcsystém a vyřídit si živnostenské listy.

"V lednu majitel firmy oznámil, že práce není a máme jít na úřad práce. Přitom ještě na podzim nás nutil, abychom si vyřídili živnostenské listy s tím, že tak práci zachráníme," řekl Aktuálně.cz pod slibem anonymity bývalý pracovník jedné stavebné firmy ze Zlínska.

Čísla hovoří jasně. Například na Krnovsku se v lednu zaevidovalo na úřadu práce 171 živnostníků, před rokem to bylo výrazně méně. A od listopadu do ledna se na úřadech práce v Olomouckém kraji zaregistrovalo přes 2000 podnikatelů, o rok dříve to bylo o tisíc lidí méně.

A třeba na Českolipsku za loňský rok ukončilo podnikání a zamířilo na úřad práce na sedm set živnostníků, v celém Libereckém kraji přitom přibylo pouze 224 nových podnikatelů.

V Moravskoslezském kraji, který počtem podnikatelů patří na druhé místo v zemi, zamířilo na pracovní úřady meziročně o 87 procent živnostníků více. Loni se tak na úřady práce se tak na Ostravsku přihlásilo nejvíce živnostníků za posledních šest let, téměř 6000.

Kde je práce?

A jejich příliv nekončí, letos v lednu se zaevidovalo dalších 1284 živnostníků bez práce. "Svou výdělečnou činnost přerušili zejména kvůli dopadům hospodářské krize a souvisejícímu poklesu poptávky po jejich službách," uvedla už dříve mluvčí úřadu práce Svatava Baďurová.

Nezaměstnaných podnikatelů bude přibývat. "Je to jeden z důkazů, že krize není zdaleka u konce s dechem. Především ve stavebnictví a službách, kde je živnostníků nejvíce, práce nebude a lidem nezbude nic jiného než hledat pomoc u státu," uvedl ekonom Karel Vavro z poradenské společnosti Kredit.

Experti čekají, že se nezaměstnanost letos může vyšplhat v létě až k 11 procentům.

 

Právě se děje

Další zprávy