Český panelák dnes slaví 55 let. A takhle se mu žije

Český panelák dnes slaví 55 let. A takhle se mu žije
Ten by mohla mít téměř třetina Čechů, která dodnes v panelových bytech žije. Mezi nimi i pan Ilem ze sídliště Prosek. Ale nemá.
Skutečnost mnoho radosti z bydlení v betonových konstrukcích nepřináší. První ambiciózní skelety z padesátých let byly brzy nahrazeny montovanými panely. Tímto způsobem bylo v polovině 80.let stavěno více než 95% všech nových bytů. Životnost panelových domů byla odhadována na 40 let a neduhy těchto staveb vyplývají na povrch. Díry mezi panely, okna trochu šejdrem, na lepší těsnění a plastové rámy čekají střížkovští mnoho let.
Převod do osobního vlastnictví je tady pomalý a družstvo (ale i společenství vlastníků takového množství bytů v domě) nepružné.
První změnou byl většinou barevný kabát, na který přispíval Státní fond rozvoje bydlení. Se samotnou rekonstrukcí obřích staveb už je to horší. Stovky metrů dlouhé panelové bloky na Proseku se táhnou kolem Parku přátelství od jedné stanice metra k druhé. Láce těchto bytů v porovnání s pražskými činžáky je dělá stále atraktivními, přestože udržování panelových katedrál je problematické.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
1. 7. 2010 18:45

Fenomén panelového sídliště je chtě nechtě součástí kolektivní paměti většiny českého národa. První dům v tomhle revolučním stylu má dnes 55.narozeniny. Podívejte se na několik míst, kde tento pozoruhodný jev zanechal svou fyzickou či mentální stopu, jak bojuje se zubem času, ale i ovlivňuje generace budoucí.

 

Právě se děje

Další zprávy