Spor o potratové pilulky: Češky je mohou užívat, řekl soud

Tomáš Fránek
14. 12. 2014 15:41
Gynekoložka třebíčské nemocnice Xenie Preiningerová neuspěla se dvěma žalobami proti tabletám, které umožňují přerušení těhotenství i mimo nemocnici. Co jí vadí?
Těhotenský test (ilustrační foto)
Těhotenský test (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno - České ženy mohou dál užívat kontroverzní pilulky Mifegyne a Mispregnol, které umožňují přerušit těhotenství mimo nemocnici. Městský soud v Praze zamítl dva precedenční návrhy gynekoložky z třebíčské nemocnice Xenie Preiningerové, která v jedné ze žalob žádala zákaz podávání obou přípravků.

Spor o potratové tablety, které měsíčně užijí v Česku desítky žen a jejich celkový počet zatím přesáhl tři sta, se vyhrotil poté, co je letos v červnu začali čeští lékaři legálně předepisovat.

Schválení registrace pilulek povolených i v dalších čtyřiadvaceti evropských zemích předcházela dlouhá jednání a protesty desítek tisíc lidí. Jen organizace Hnutí pro život sesbírala pod petici přes sedmdesát tisíc podpisů.

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel.
13:57
Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV

Když to nepomohlo, podala lékařka Preiningerová žaloby na Státní úřad pro kontrolu léčiv. Lékařka napadla takzvaný edukační materiál o bezpečném užívání léků - tedy státem stanovené podmínky, za kterých lékaři mohou potratové pilulky předepisovat a ve kterém jsou stanovena rizika užívání léku.

Lékařka: Stát porušuje svůj zákon

Podle Preiningerové, která je odbornou poradkyní Hnutí za život, jsou státem stanovené podmínky pro užívání tablet v rozporu se zákonem o umělém přerušení těhotenství a také v rozporu s trestním zákoníkem.

Lékařce vadilo to, co namítala část odborníků už před schválením pilulek – tedy že lék sice ženy dostanou ve zdravotnickém zařízení, ale k samotnému potratu už může dojít doma.

"Ze zákona totiž nepochybně vyplývá požadavek, aby celé přerušení těhotenství bylo uskutečněno ve zdravotnickém zařízení, které jako jediné je schopno zabezpečit potřebnou odbornost i dodržení hygienických podmínek,“ uvedla lékařka.

Podmínky užívání pilulek podle ní nabádají lékaře k porušování zákona. V jedné žalobě chtěla lékařka podmínky prohlásit za nezákonné, ve druhé je pak chtěla zrušit.

Státní úřad pro kontrolu léčiv i ministerstvo zdravotnictví ale námitky proti podmínkám odmítly s tím, že neporušují ani práva lékařů, ani pacientů.

"Právní předpisy nevyžadují, aby k vypuzení plodu došlo ve zdravotnickém zařízení,“ uvedli ministerští právníci. Podle nich je dostatečné to, že o podání pilulek rozhodují lékaři a že preparát musí žena užít v nemocnici. Poté může odejít.

Úřad: Teď už potíže nehrozí

Podle lékového úřadu i ministerstva si lékařka Preiningerová stěžuje po zkušenostech z minulosti. Tehdy skutečně ženy měly výrazné zdravotní problémy, dnes už ale prý podobné problémy nehrozí.

Pražský městský soud rozhodl, že podmínky pro užívání pilulek nejsou nezákonné a soudci odmítli edukační materiál zakázat a zrušit.

Senát vedený soudkyní Vierou Horčicovou uvedl, že se lékaři mohou od stanoveného medicínského postupu odchýlit. Neznamená to ale automaticky porušení zákona či trestnou odpovědnost.

Podle soudců lékařka nemusí dodržet postup upravený v podmínkách užívání a může rozhodnout o tom, že ženy, které užijí tabletku, bude hospitalizovat až do doby, kdy dojde k potratu. Musí ale takový postup obhájit z lékařského hlediska a před svým zaměstnavatelem.

"Jen samotné odchýlení od uznávaného medicínského postupu neznamená nutně porušení zákona a vznik trestněprávní odpovědnosti,“ rozhodli soudci.

Lékařka Xenie Preiningerová s rozhodnutím nesouhlasí a stěžuje si u Nejvyššího správního soudu.

Jde o první a zatím jedinou žalobu, kterou kvůli užívání potratových pilulek musel stát řešit. "Státní ústav pro kontrolu léčiv v současné době neeviduje žádné další žaloby, na základě kterých by probíhala soudní řízení, kde by byl SÚKL účastníkem soudního řízení, a která by se týkala těchto léčivých přípravků,“ uvedla mluvčí úřadu Lucie Šustková.

V Česku se každý měsíc uměle přeruší v průměru 1 900 těhotenství. Podle Českého statistického úřadu za první letošní pololetí lékaři uskutečnili 11 400 interrupcí.

 

Právě se děje

Další zprávy