Český kyberprostor je bezbranný, ukázal útok na vládu

Domácí Domácí, Datarama
27. 1. 2012 19:05
Úřady doposud hrozbu hackerství ignorovaly, podcenění by je ale mohlo přijít draho
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Útok hackerů na webové stránky vlády ukázal, že české instituce nejsou na kyberválku připraveny.

Bezbranný vládní web čelil ve čtvrtek odpoledne patnácti milionům nechtěných návštěv, poté na několik hodin zkolaboval.

"Obvykle registrujeme v průměru cca 2 000 přístupů na náš web za hodinu. Během inkriminovaných tří hodin jsme registrovali přes 15 milionů anonymních pokusů o připojení z celého světa," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Jan Osúch.

Kromě vládního serveru napadlo hacktivistické hnutí Anonymous také webové stránky organizace na ochranu autorských práv OSA.

Podobné ohrožení zřejmě ještě nějaký čas potrvá, Česko by mělo systém účinné ochrany svého kyberprostoru spustit až na konci roku 2015.

Nechráněný český kyberprostor

Do té doby by totiž měl Národní bezpečnostní úřad (NBU) vybudovat funkční vládní CERT (Computer Emergency Response Team).

K tomu se Česko zavázalo v rámci svého členství v EU. Tým měl vzniknout už předminulý rok, ministerstvo vnitra si ale vyjednalo odklad.

Situaci provizorně vyřešilo memorandem se sdružením CZ.NIC - v současnosti tak hlídají český kyberprostor čtyři lidé na poloviční úvazek. Ačkoliv se jedná o špičkové odborníky, nemají žádné pravomoci ani odpovědnost.

Foto: Thinkstock

Pomsta za podpis ACTA

Anonymous chtěli, podle serveru Technet.cz, vyjádřit tímto útokem svůj nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podpisem kontroverzní obchodní dohody ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), zaměřené proti obchodům s padělky.

Z mnoha stran se totiž ozývají kritiky, že ACTA míří spíše proti porušování autorských práv na internetu. Podle odpůrců dohody poskytuje nepřiměřeně velkou ochranu držitelům autorských práv.

V sousedním Polsku už dohoda poslala do ulic demonstrovat desetitisíce lidí, napadeny byly tamější vládní weby i stránky Evropského parlamentu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy