Český generál pogratuloval čínské komunistické armádě k výročí. Využila to propaganda

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
5. 8. 2022 14:26
Zástupce náčelníka českého generálního štábu Ivo Střecha zaslal Čínské lidové osvobozenecké armádě gratulaci k jejímu 95. výročí. Sbor je přitom ozbrojeným křídlem čínské komunistické strany, před jejímiž operacemi bezpečnostní složky NATO opakovaně varují. Podle české armády jde o diplomatickou zvyklost. Čínská ambasáda ale dopis zveřejnila a využila ke své propagandě. 
Oslava výročí čínské komunistické armády.
Oslava výročí čínské komunistické armády. | Foto: Čínská ambasáda v Praze

Čínská armáda v minulých dnech obklopila Tchaj-wan a kolem ostrova zahájila rozsáhlá vojenská cvičení s ostrými střelbami. Čína považuje demokratický a fakticky nezávislý ostrov za své území a tvrdě protestuje proti nynější návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Před operacemi čínské komunistické strany pravidelně varují bezpečnostní složky NATO. Na začátku července například v bezprecedentním společném vystoupení promluvili šéfové britské tajné služby MI5 a americké FBI o tom, že čínská komunistická strana udělá maximum pro to, aby dosáhla globální dominance. Před čínským vlivem dlouhodobě varuje i česká kontrarozvědka BIS.

Generálmajor Ivo Střecha, který se čerstvě stal zástupcem nového šéfa generálního štábu armády Karla Řehky, odeslal v polovině července blahopřejný dopis k 95. výročí Čínské lidové osvobozenecké armády. Ta je ozbrojenou složkou komunistické strany. Za dobu své existence například zahájila okupaci Tibetu a násilně tam potlačila povstání a zabila na 90 tisíc Tibeťanů. V roce 1989 střílela do neozbrojených studentů a občanů na náměstí Nebeského klidu.

"Jménem příslušníků českých ozbrojených sil a jménem svým" Střecha v dopise přeje komunistické armádě mimo jiné úspěchy při podpoře misí OSN a posilování globálního míru a stability.

List směřovaný vojenskému přidělenci, si čínská ambasáda nenechala pro sebe. Začlenila ho do programu internetových oslav jubilea čínské armády.  A zveřejnila ho na sociálních sítích mezi projevy svých funkcionářů.

"Vítejte na naší ONLINE OSLAVĚ 95. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády," uvodila čínská ambasáda zveřejnění dopisu českého generálmajora.
"Vítejte na naší ONLINE OSLAVĚ 95. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády," uvodila čínská ambasáda zveřejnění dopisu českého generálmajora. | Foto: Čínská ambasáda v Praze

"Lidová armáda vždy bojovala a jednala pod vedením Komunistické strany Číny, překonávala překážky a přinášela velké oběti, získávala jedno slavné vítězství za druhým, činila velké historické úspěchy pro stranu i lid a významně přispívá k udržení světového míru," uvedl v doplňujícím videu mezi snímky pochodujících vojáků s rudými prapory se srpem a kladivem také chargé d’affaires v Praze Čang Mao-ming.

Vojenský přidělenec Miao Čuang při svém projevu Střechovu gratulaci rovnou promítal. "Čínská armáda nikdy sama nevyprovokovala válku, ani neobsadila jediný metr cizího území. (…) Čína nebude nikdy usilovat o globální dominanci, expandovat a nikdy nebude vytvářet sféru vlivu," tvrdil voják s tím, že Čína usiluje o prohloubení spolupráce s českou armádou.

Formální zvyklost, tvrdí generální štáb

Aktuálně.cz oslovilo generální štáb české armády. Ten to vidí jinak, než tvrdí Číňané. "V současné době s Čínskou lidovou armádou neprobíhá žádná spolupráce," uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Blahopřejný dopis označuje za formální diplomatickou zvyklost. "Výměna zdvořilostních gratulací mezi zeměmi je součástí diplomacie, včetně vojenské. Armáda ČR zasílá gratulace k hlavním svátkům (a vojenským výročím) zemím, jejichž vojenští přidělenci jsou v Praze akreditováni. V daném případě byla gratulace zaslána k výročí 95. založení Čínské lidové osvobozenecké armády, což je jejich hlavní armádní svátek," řekla mluvčí.

"Je to standardní diplomatická praxe. Nevíme, proč právě letos čínský přidělenec armády toto přání zveřejnil a od kterých dalších zemí," dodala Dvořáková.

Pořadatele konferencí skrytě platila Čína

Vztahy mezi Českem a Čínou se v posledních letech vyostřily, Čína se opakovaně pokoušela vyvíjet nátlak na demokratické instituce. V roce 2020 Aktuálně.cz zjistilo, že někdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi předal Pražský hrad dopis od čínské ambasády. Komunistický režim v něm vyhrožoval, že pokud Kubera uskuteční plánovanou cestu na Tchaj-wan, potrestá jeho i české firmy podnikající v Číně. Následně se Kubera setkal s prezidentem Milošem Zemanem, několik dní poté zemřel.

Předloni Aktuálně.cz také informovalo, že čínská firma, jež má těsné vazby na tamní lidovou osvobozeneckou armádu, shromáždila profily stovek prominentních Čechů. Od ministrů přes jejich děti až po policisty. A komunistickým bezpečnostním složkám je nabízí k "vedení hybridní války a rozvratu Západu". 

Už v roce 2019 Aktuálně.cz rozkrylo, že čínská ambasáda v Praze platila firmě akademiků Karlovy univerzity za pořádání nezávisle se tvářících konferencí o Číně. Ty však podle expertů Číně stranily. Akce zaštítil tehdejší rektor Tomáš Zima. Jeho spolupracovník a šéf Česko-čínského centra Miloš Balabán následně s kolegy musel univerzitu opustit. Konferencí, které teď Balabán už pořádá jako soukromník, se dál zúčastňují vrcholní představitelé armády a obrany.

"Čínská lidová osvobozenecká armáda a její letecké a námořní síly zaujímají v posledních letech výrazněji konfrontační postoje, ať už jde o Jihočínské a Východočínské moře, nebo o čínsko-indickou hranici v Himálaji. V posledních dnech narůstá téměř hmatatelné napětí kolem Tchaj-wanu, které by mohlo potenciálně přerůst v celosvětový konflikt," komentuje to Martin Hála, šéf spolku Sinopsis, který se dlouhodobě věnuje zkoumání čínského vlivu.

"Zejména po zkušenostech s ruským postupem na Ukrajině by proto bylo záhodno při jakékoliv komunikaci s čínskými vojenskými představiteli signalizovat, že řešení územních sporů ozbrojenou silou je v dnešním světě nepřijatelné," dodal Hála.

VIDEO: Valášek: Home Credit platil rozsáhlou operaci (11. 12. 2019)

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy