Český generál pogratuloval čínské komunistické armádě k výročí. Využila to propaganda

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
5. 8. 2022 14:26
Zástupce náčelníka českého generálního štábu Ivo Střecha zaslal Čínské lidové osvobozenecké armádě gratulaci k jejímu 95. výročí. Sbor je přitom ozbrojeným křídlem čínské komunistické strany, před jejímiž operacemi bezpečnostní složky NATO opakovaně varují. Podle české armády jde o diplomatickou zvyklost. Čínská ambasáda ale dopis zveřejnila a využila ke své propagandě. 
Oslava výročí čínské komunistické armády.
Oslava výročí čínské komunistické armády. | Foto: Čínská ambasáda v Praze

Čínská armáda v minulých dnech obklopila Tchaj-wan a kolem ostrova zahájila rozsáhlá vojenská cvičení s ostrými střelbami. Čína považuje demokratický a fakticky nezávislý ostrov za své území a tvrdě protestuje proti nynější návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Před operacemi čínské komunistické strany pravidelně varují bezpečnostní složky NATO. Na začátku července například v bezprecedentním společném vystoupení promluvili šéfové britské tajné služby MI5 a americké FBI o tom, že čínská komunistická strana udělá maximum pro to, aby dosáhla globální dominance. Před čínským vlivem dlouhodobě varuje i česká kontrarozvědka BIS.

Generálmajor Ivo Střecha, který se čerstvě stal zástupcem nového šéfa generálního štábu armády Karla Řehky, odeslal v polovině července blahopřejný dopis k 95. výročí Čínské lidové osvobozenecké armády. Ta je ozbrojenou složkou komunistické strany. Za dobu své existence například zahájila okupaci Tibetu a násilně tam potlačila povstání a zabila na 90 tisíc Tibeťanů. V roce 1989 střílela do neozbrojených studentů a občanů na náměstí Nebeského klidu.

"Jménem příslušníků českých ozbrojených sil a jménem svým" Střecha v dopise přeje komunistické armádě mimo jiné úspěchy při podpoře misí OSN a posilování globálního míru a stability.

List směřovaný vojenskému přidělenci, si čínská ambasáda nenechala pro sebe. Začlenila ho do programu internetových oslav jubilea čínské armády.  A zveřejnila ho na sociálních sítích mezi projevy svých funkcionářů.

"Vítejte na naší ONLINE OSLAVĚ 95. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády," uvodila čínská ambasáda zveřejnění dopisu českého generálmajora.
"Vítejte na naší ONLINE OSLAVĚ 95. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády," uvodila čínská ambasáda zveřejnění dopisu českého generálmajora. | Foto: Čínská ambasáda v Praze

"Lidová armáda vždy bojovala a jednala pod vedením Komunistické strany Číny, překonávala překážky a přinášela velké oběti, získávala jedno slavné vítězství za druhým, činila velké historické úspěchy pro stranu i lid a významně přispívá k udržení světového míru," uvedl v doplňujícím videu mezi snímky pochodujících vojáků s rudými prapory se srpem a kladivem také chargé d’affaires v Praze Čang Mao-ming.

Vojenský přidělenec Miao Čuang při svém projevu Střechovu gratulaci rovnou promítal. "Čínská armáda nikdy sama nevyprovokovala válku, ani neobsadila jediný metr cizího území. (…) Čína nebude nikdy usilovat o globální dominanci, expandovat a nikdy nebude vytvářet sféru vlivu," tvrdil voják s tím, že Čína usiluje o prohloubení spolupráce s českou armádou.

Formální zvyklost, tvrdí generální štáb

Aktuálně.cz oslovilo generální štáb české armády. Ten to vidí jinak, než tvrdí Číňané. "V současné době s Čínskou lidovou armádou neprobíhá žádná spolupráce," uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Blahopřejný dopis označuje za formální diplomatickou zvyklost. "Výměna zdvořilostních gratulací mezi zeměmi je součástí diplomacie, včetně vojenské. Armáda ČR zasílá gratulace k hlavním svátkům (a vojenským výročím) zemím, jejichž vojenští přidělenci jsou v Praze akreditováni. V daném případě byla gratulace zaslána k výročí 95. založení Čínské lidové osvobozenecké armády, což je jejich hlavní armádní svátek," řekla mluvčí.

"Je to standardní diplomatická praxe. Nevíme, proč právě letos čínský přidělenec armády toto přání zveřejnil a od kterých dalších zemí," dodala Dvořáková.

Pořadatele konferencí skrytě platila Čína

Vztahy mezi Českem a Čínou se v posledních letech vyostřily, Čína se opakovaně pokoušela vyvíjet nátlak na demokratické instituce. V roce 2020 Aktuálně.cz zjistilo, že někdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi předal Pražský hrad dopis od čínské ambasády. Komunistický režim v něm vyhrožoval, že pokud Kubera uskuteční plánovanou cestu na Tchaj-wan, potrestá jeho i české firmy podnikající v Číně. Následně se Kubera setkal s prezidentem Milošem Zemanem, několik dní poté zemřel.

Předloni Aktuálně.cz také informovalo, že čínská firma, jež má těsné vazby na tamní lidovou osvobozeneckou armádu, shromáždila profily stovek prominentních Čechů. Od ministrů přes jejich děti až po policisty. A komunistickým bezpečnostním složkám je nabízí k "vedení hybridní války a rozvratu Západu". 

Už v roce 2019 Aktuálně.cz rozkrylo, že čínská ambasáda v Praze platila firmě akademiků Karlovy univerzity za pořádání nezávisle se tvářících konferencí o Číně. Ty však podle expertů Číně stranily. Akce zaštítil tehdejší rektor Tomáš Zima. Jeho spolupracovník a šéf Česko-čínského centra Miloš Balabán následně s kolegy musel univerzitu opustit. Konferencí, které teď Balabán už pořádá jako soukromník, se dál zúčastňují vrcholní představitelé armády a obrany.

"Čínská lidová osvobozenecká armáda a její letecké a námořní síly zaujímají v posledních letech výrazněji konfrontační postoje, ať už jde o Jihočínské a Východočínské moře, nebo o čínsko-indickou hranici v Himálaji. V posledních dnech narůstá téměř hmatatelné napětí kolem Tchaj-wanu, které by mohlo potenciálně přerůst v celosvětový konflikt," komentuje to Martin Hála, šéf spolku Sinopsis, který se dlouhodobě věnuje zkoumání čínského vlivu.

"Zejména po zkušenostech s ruským postupem na Ukrajině by proto bylo záhodno při jakékoliv komunikaci s čínskými vojenskými představiteli signalizovat, že řešení územních sporů ozbrojenou silou je v dnešním světě nepřijatelné," dodal Hála.

VIDEO: Valášek: Home Credit platil rozsáhlou operaci (11. 12. 2019)

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy