Češky žalují stát. Chtějí zpátky úplatek pět tisíc eur

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 8. 2014 10:53
Ženy tvrdí, že se pokoušely uplatit českého honorárního konzula v Innsbrucku. Ten to ale odmítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České soudy řeší žalobu dvou žen na Českou republiku, v níž od státu požadují 5 tisíc eur (asi 140 tisíc korun). V roce 2005 je údajně předaly českému honorárnímu konzulátu v Innsbrucku jako úplatek pro rakouské soudce. Informoval o tom Český rozhlas.

Tehdejší honorární konzul v Innsbrucku Lukas Bodner to ale odmítá. Co se s penězi stalo, není jasné. V první instanci soud rozhodl ve prospěch státu, ženy se ale odvolaly. Česká republika nadále tvrdí, že se spor netýká státu, ale čistě bývalého konzula Bodnera.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Kauza začala před devíti lety krátce poté, co rakouská policie zatkla trojici Čechů v kradeném autě. Muži skončili ve vazbě a před soudním procesem je měl podle jejich výpovědi navštívit konzul Bodner se svým tajemníkem Vladanem Antonovičem. Češi tvrdí, že jim nabídl, že za peníze u soudce zařídí mírnější trest.

Peníze měly být pro soudce

Podle jednoho z Čechů zadržených v Rakousku měli dát 5 tisíc eur předem a stejnou částku později, pokud padne slíbený rozsudek. Peníze na konzulát donesla přítelkyně jednoho ze zatčených a tvrdí, že podle Bodnera měly být pro soudce.

"Úplatek to být nemohl, nikdy jsem neuplácel. Je to v Rakousku zcela neobvyklé. Uplácení soudců a právníků? To je možné možná v Česku nebo Itálii. Ne v Rakousku," řekl ale Bodner.

Částku přijal do úschovy tajemník konzulátu Antonovič. Ženy na to mají stvrzenku. Antonovič rozhlasu řekl, že peníze převzal, aby je předal Bodnerovi jako obhájci. Přítelkyně Čechů ale tvrdí, že neexistuje žádný doklad nebo faktura, kterou by Bodner za právní služby vystavil.

Rakouský soud trojici Čechů mírnější trest neuložil, dostali tři roky vězení. Jejich přítelkyně nyní požadují peníze zpět, protože prý nevydaly žádný pokyn, jak s nimi v úschově naložit.

Syn slavného chirurga Ernsta Bodnera, který operoval prezidenta Václava Havla, dnes už post konzula nezastává.

 

Právě se děje

Další zprávy