Česku ujíždí v obraně vlak, musí modernizovat armádu, míní šéf generálního štábu

ČTK ČTK
22. 6. 2021 13:27
Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. Na konferenci "Naše bezpečnost není samozřejmost" opětovně upozornil na potřebu modernizace armády. Peníze do ní vložené podle něj nejsou plýtváním, ale investicí do zajištění obrany.
Foto: Jakub Plíhal

Opata také varoval, že příštím strategickým šokem, jakým byla nyní pandemie, může například být, že se evropské státy budou muset samy bránit masivnímu vojenskému útoku bez pomoci USA.

Náčelník generálního štábu poukázal na zvyšování armádního rozpočtu i rostoucí důvěru lidí v armádu. "Zároveň pořád nejsme tam, kde bychom chtěli být. Máme zpoždění v nahrazování techniky ze 70. let," poznamenal. Poukázal na to, že se ještě nepodařilo dokončit velké modernizační nákupy, jako je pořízení pásových bojových vozidel pěchoty, děl nebo protiletadlového systému, a už je čas myslet na nákup nových letadel, tanků nebo robotických zbraňových systémů. "Než je stačíme pořídit, budou už staré zdánlivě 'nové' pandury," dodal.

Poznamenal, že armáda již od počátku pandemii koronaviru vyhodnotila jako možný strategický šok, tedy věc, na kterou se teoreticky připravuje, ale nikdo neví, jak bude vypadat. "Strategický šok je neočekávaná událost, která přichází náhle a bez varování. Má globální efekt a zásadním způsobem narušuje způsob života," uvedl. Strategický šok podle něj prověřil odolnost státu a ukázal na slabá místa. Vyzdvihl vojáky, kteří dokázali plnit řadu úkolů.

Opata řekl, že nikdo neví, jak bude příští strategický šok vypadat. I když za pandemie armáda pomáhala dalším úřadům, připravovat by se podle něj měla především na válku. "Mám rád moderní technologie, roboty, umělou inteligenci nebo drony, ale nejdřív musíme mít základy armády, jako je tolikrát omílaná těžká brigáda," poznamenal. Aby podle něj armáda příště dokázala reagovat, musí se do obrany investovat. "Musíme si narovinu říct, že nám pořád ujíždí vlak. A to nejen ten s protivníky, ale i se spojenci," řekl.

Podotkl, že armáda musí reagovat na technologické skoky, předtím ale musí splnit "staré domácí úkoly". Poukázal například na problém integrovat moderní drony a 40 let stará bojová vozidla pěchoty. Zdůraznil, že do armády je potřeba investovat. Příštím strategickým šokem podle něj může být skutečnost, že se Evropané budou muset sami bránit masivnímu vojenskému střetu ve chvíli, kdy Spojené státy budou zcela zaměstnány konfliktem v jiné části světa.

Video: Armáda je děvečkou pro všechno, říká Černochová

Požadavek komunistů nechápu, armáda potřebuje peníze nezbytně, má tam teď nulu na nové projekty, říká poslankyně ODS Jana Černochová. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy