Česku hrozí pokuta za splašky. Vláda jedná o odpuštění

Pavel Baroch
25. 11. 2008 16:30
Stát nesplní závazek Evropské unii o čistírnách vod
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Česko nesplní svůj závazek vůči Bruselu a nebude od roku 2011 čistit splašky ze všech větších obcí podle přísných evropských norem.

V krajním případě přitom za to může vláda dostat pokutu až několik milionů korun denně, dokud nezjedná nápravu.

Topolánkův kabinet se chce tvrdým sankcím vyhnout a už nyní, s dvouletých předstihem, začal vyjednávat s Evropskou unií.

"Evropská komise vyjádřila vůli to řešit," konstatoval vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Pokud Brusel uvidí snahu problém řešit, mohl by od žaloby k Evropskému soudnímu dvoru upustit.

Čistírna v každé obci nad dva tisíce obyvatel

Při svém vstupu do Evropské unie se Česko zavázalo, že do konce roku 2010 postaví nebo zrekonstruuje ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel čistírny odpadních vod. Už před několika lety se pomalu začalo ukazovat, že to Česko z různých důvodů nezvládne.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Teď jde o to, aby nepřišly žádné sankce," řekl Aktuálně.cz Ondřej Veselý z tiskového oddělení ministerstva zemědělství, které má stavbu čistíren a kanalizací na starosti.

Brusel už si vyžádal od české vlády přesný harmonogram, do kdy je země schopná svůj závazek splnit. A kabinet uložil ministrovi Petru Gandalovičovi, ať tento dokument připraví. "Evropská komise pak rozhodne, co bude dál," dodal Veselý.

Podle zprávy ministerstva životního prostředí je problematických především třináct velkých aglomerací a také Praha.

Příliš dlouhé smlouvy s vodárnami

Jedním z důvodů, proč Česko nesplní svůj ekologický slib, je to, že nemá na stavbu a renovace čistíren odpadních vod dostatek peněz, ačkoli Evropská unie slíbila, že na tyto akce přispěje desítkami miliard korun.

Jenže Brusel odmítl dát peníze těm obcím, které uzavřely dlouholeté smlouvy se zahraničními firmami na provozování vodovodů a kanalizací. Podle Evropské komise jsou smlouvy pro radnice nevýhodné, mnohdy uzavřené za netransparentních podmínek.

Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvu životního prostředí se nakonec podařilo vyjednat kompromis, podle něhož bude Brusel tolerovat smlouvy platné do roku 2022. Radnicím, které podepsaly delší dohody, peníze nedá.

Chybí miliardy, říká zpráva

Podle aktuální ministerské zprávy se to týká právě oněch čtrnácti aglomerací. Kromě Prahy jde například i o Ostravu anebo o Hradec Králové.

Dobudování čistíren odpadních vod si v problémových aglomeracích vyžádá miliardy korun, například jen pražská čistička vyjde asi na jedenáct miliard. Vzhledem k podmínkám vyjednaným v Bruselu se ovšem část peněz na vodohospodářskou infrastrukturu bude muset doplnit z veřejných zdrojů nebo z komerčních úvěrů.

To se nelíbí Svazu měst a obcí, vodohospodářské firmy zase varují, že kvůli tomu budou muset výrazně zdražit vodné a stočné.

 

Právě se děje

Další zprávy